Zostań w domu - najlepsze filmy motocyklowe do obejrzenia, bo koronawirus i kwarantanna - Motogen.pl

Władze i Główy Inspektorat Sanitarny radzą, aby unikać skupisk ludzi, pracować z domu i raczej nie spędzać czasu na zewnątrz. Jednym ze sposobów na połączenie „motocyklizmu” i „siedzenia w domu” są filmy o tematyce motocyklowej!

#ZostańWDomu – tak brzmi hasło akcji internautów oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Celem jest zmniejszenie aktywności poza miejscem zamieszkania do minimum. Proponujemy stosować się do wytycznych na gis.gov.plOd siebie dodamy, że nie warto panikować i wykupywać papieru toaletowego na palety, a makaron magazynować na najbliższe 6 miesięcy… Warto natomiast podejść do pandemii z rozsądkiem. Na przykład zróbcie zakupy raz na 10 dni, zamiast codziennie.

Dla motocyklistów #ZostańWDomu to przede wszystkim spore ograniczenie z korzystania ze swojego hobby… Pisaliśmy już o propozycji wykonania własnoręcznego serwisu i konserwacji motocykla w garażu. Można też zasiąść w kanapie i włączyć wielki ekran – mamy więc zestawienie najlepszych filmów motocyklowych!

Prawdziwa historia – The World’s Fastest Indian (2005)

Film stosunkowo świeży, a już otrzymał miano legendy. Nic dziwnego, bo opowiada o człowieku-legendzie. Poznajcie prawdziwą historię Burta Munro z Nowej Zelandii, którzy postanowił wystartować Bonneville Salt Flats na własnoręcznie modyfikowanym Indianie…

Swobodny jeździec – Easy Rider (1969)

Klasyka kina motocyklowego. Kultowy już film drogi, w którym dwóch motocyklistów przybliża i zderza kulturę motocyklową, kulturę dzieci kwiatów, lokalną kulturę amerykańskich miejscowości. No i te fantastyczne role Petera Fondy oraz Dennisa Hoppera!

Motór (2005)

Propozycja z Polski, w formie komediodramatu. Poznacie historię z początku lat 1980. Dwóch młodych pasjonatów WSKi tworzy religię ze swojej pasji… Nie ma Boga – jest Motór. Polski PRL-owski klimat i motocykle.

Dzienniki motocyklowe – Diarios de motocicleta (2004)

To dzieło filmowe otrzymało Oscara oraz dwie nagrody BAFTA. Poznacie historię młodego chłopaka, który wraz z przyjacielem na motocyklu w 1952 roku przemierza Amerykę Południową. Chłopak poznaje kontynent i siebie. Później jest znany jako Che Guevara…

Top Gun (1986)

Łączy motocykle i samoloty. Na stałe zapisał się na kartach historii filmowej, ale także motocyklowej. Główny bohater jeździ tam Kawasaki GPz 900R, po czym plakaty z tym motocyklem zagościły nad łóżkiem każdego nastolatka. Warto przypomnieć sobie ten film – niebawem do kin trafi nowa część Top Gun, tym razem z Kawasaki Ninją H2R. Zobacz dwa trailery i więcej info.

Mad Max 2 (1981) oraz Mad Max: Fury Road (2015)

Pierwszy Mad Max nie odniósł sukcesu… Ale drugi (1981) zyskał miano kultowego. Trzecia edycja (2015) zresztą podobnie. Oba te filmy to fantastyczny pokaz motocykli i motoryzacji w klimacie postapokaliptycznym. Część z 2015-go to przy okazji fenomenalne efekty specjalne.

Faster (2003) oraz Fastest (2011)

Obie te produkcje zaliczają się do kategorii dokumentalistyki. Są to jednak filmy dokumentalne naszpikowane wyścigowymi emocjami. W obu przypadkach narratorem jest Ewan McGregor, z którym śledzimy pasjonujące losy zawodników Królewskiej Klasy…

Jazda na krawędzi – TT3D Closer to the Edge (2011)

Oto najlepiej sprzedająca się produkcja dokumentalna w historii brytyjskiej kinematografii. Opowieść o pasji, wolności wyboru i woli walki, której akcja rozgrywa się na brytyjskiej wyspie Man. Poznajcie bliżej człowieka-ikonę, czyli Guya Martina oraz wyścigi Tourist Trophy.

Dziki – The Wild One (1954)

Amerykański dramat, który powstał na podstawie książki opowiadającej o prawdziwych wydarzeniach. W roli głównej młody Marlon Brando. Główny bohater z przyjaciółmi na motocyklach podróżuje po Kalifornii, jest wątek miłosny, a także zdewastowanie małego miasteczka…

Tron: Dziedzictwo – Tron: Legacy (2010)

Film science fiction, kontynuacja I części z 1982 roku. Jest sporo alternatywnego świata elektronicznego, a w nim bitwy na nierealnych jednośladach. Ale jest też fenomenalna ścieżka dźwiękowa, a także scena z ucieczką głównego bohatera na Ducati Sport Classic 1000, która według nas jest małym dziełem sztuki (poświęciliśmy jej oddzielną publikację).

Wielka ucieczka – The Great Escape (1963)

Film – legenda. Głównie za sprawą Steve’a McQueena, który bez udziału kaskaderów skacze motocyklem przez płot. Odnośniki do tego filmu pojawiają się w popkulturze (i w ofercie motocykli Triumph) do dziś.

Terminator 2: Judgment Day – Terminator II: Dzień Sądu (1991)

Sceny pościgu, w którym Arnold Schwarzenegger ucieka na pokładzie Harley-Davidsona Fat Boy to jest klasykiem kina. Ten film science-fiction warto obejrzeć chociażby dla samego pościgu…

Mission: Impossible 2 (2000)

Nie można także zapomnieć o całej franczyzie Mission Impossible, z częścią drugą (2000) na czele. Motocykle przewijają się przez wszystkie części, ale edycja z 2000 roku i te pościgi po prostu trzeba znać.

Sons of Anarchy – Synowie Anarchii (2008-2014)

Serial, który już na stałe wpisał się w kanon motocyklowy. Opowiada o losach gangu motocyklowego, który nie zawsze działa zgodnie z literą prawa. Jest też sporo zwrotów akcji oraz ciekawie rozbudowane postacie. Seans na długie popołudnia!

Burn Out (2017)

Jeden z najświeższych filmów w zestawieniu i w ogóle – pod względem skupienia na motocyklach. Opowiada o losach motocyklisty, który chciał zostać profesjonalnym zawodnikiem, ale zawiłości losu powodują, że staje się motocyklowym kurierem na zleceniu mafii… Film wprawdzie nie zbiera najwyższych ocen, ale za to jest tu sporo motocykli, prawdziwej jazdy i prawdziwych dźwięków silnika: m.in Ducati Panigale.

Co jeszcze?

Moglibyśmy też wspomnieć o Gangu Dzikich Wieprzy, o Torque, o Ghost Rider, czy o Biker Boyz… Ale po co? Dlatego kolejne ciekawe propozycje wrzucajcie w komentarze!

Dodajemy kolejne propozycje od czytelników:

– CHiPs: Motopatrol (2017)
– Why We Ride – Co nas kręci (2013)
– Prywatne śledztwo (1986)
– Road to Paloma – Droga do Palomy (2014)
– Poza Prawem – Beyond the Law (1993)
– Mistrzowie strachu – The Masters of Menace (1990)
– Stone Cold (1991)
– On Any Sunday (1971)
– On Any Sunday II (1981)
– On Any Sunday: The Next Chapter (2014)
– Silver Dream Racer (1980)
– Tylko tydzień – One Week (2008)
– Harley and the Davidsons (serial, 2016)
– Harley Davidson and the Marlboro Man (1991)

Tymczasem w obliczu koronawirusa pamiętajcie – najważniejsze to nie wpadać w panikę, nie denerwować się – na większość rzeczy macie niewielki wpływ, więc zadbajcie o zdrowie psychiczne swoje i swoich najbliższych. A temu sprzyja pozytywna energia i satysfakcja spędzenia czasu wraz z motocyklem – nawet jedynie na ekranie!

P.S.: Rodzice i dzieci, pamiętajcie. Zamknięte szkoły to nie ferie. Nie warto w tym czasie odwiedzać dużych skupisk ludzi.

2 komentarze

  1. Piotr Dziwak

    Ja bym tu na pewno dodał „W pogoni za cieniem” z Charlie Sheenem
    Świetny film, dzięki niemu zakochałem się w motocyklach.
    Hell Ride też się broni. No i obowiązkowo jak ktoś nie widział Sons of Anarchy oraz Mayans

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany