Zaginasz tablicę rejestracyjną w motocyklu? Grozi za to srogi mandat - Motogen.pl

Podgięta tablica rejestracyjna w motocyklu? Grozi za to niemały mandat (tak jak ostatnio w Siedlcach), a funkcjonariusz może także zatrzymać dowód rejestracyjny.

Modyfikacje uchwytu tablicy rejestracyjnej to w motocyklach jedna z najbardziej popularnych modyfikacji nadwozia – szczególnie, jeżeli mówimy o motocyklach naked lub sportowych, gdzie bardziej liczy się stylowy wygląd, niż chociażby odpowiednio duży błotnik chroniący przed chlapaniem spod tylnego koła.

Niektórzy motocykliści, przy okazji modyfikowania uchwytu tablicy rejestracyjnej, nadają tablicy inny kształt – podginają ją, aby tablica była trudniejsza do odczytania przez fotoradary…

Mandat za podginanie tablicy rejestracyjnej w motocyklu

Na dwóch takich motocyklistów trafiła siedlecka grupa Speed. Kilka dni temu funkcjonariusze w nieoznakowanym radiowozie, zauważyli dwa motocykle jeżdżące po mieście, które posiadały tablice zagięte w taki sposób, że odczytanie numerów było znacznie utrudnione.

Motocykliści zostali nagrani na videorejestrator i natychmiastowo zatrzymani. Obaj otrzymali takie same mandaty: po 500 złotych i po 8 punktów karnych. Taką karę przewiduje taryfikator zgodnie z art. 60 ust. 1, pkt 2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który brzmi: „Zabrania się: (…) zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne”.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za zagiętą tablicę w motocyklu?

W powyższym przypadku skończyło się jedynie na mandacie, ale policjanci mają też prawo zatrzymać dowód rejestracyjny motocykla. Funkcjonariusz mógłby wtedy powołać się na art. 132 ust. 1, pkt 1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany