Utrata prawa jazdy - za co i na ile można je stracić?

Zabranie prawa jazdy to bolesna strata. Zarówno utrata prawa jazdy za punkty, jak i utrata prawa jazdy za prędkość mocno komplikują życie. Za co można pożegnać się z prawem jazdy?

Utrata prawa jazdy to ogromny cios. Nawet jeśli nie jesteś kierowcą zawodowym, zatrzymanie prawa jazdy mocno skomplikuje ci życie – nie pojedziesz na zakupy, nie odwieziesz dzieci do szkoły, nawet w nagłym przypadku będziesz skazany na korzystanie z taksówki.

W najgorszej sytuacji są oczywiście kierowcy zawodowi. Kiedy zabierają prawo jazdy osobie, dla której jest ono kluczowe dla wykonywania zawodu, zwykle wiąże się to z utratą pracy. Jeśli na skutek przekroczenia prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym nastąpiła utrata prawa jazdy na 3 miesiące, kierowca zawodowym może zostać skierowany przez pracodawcę do innych zadań.

Szczerze współczujemy także osobom, które pracują jako dostawcy jedzenia – utrata prawa jazdy na motor lub prawa jazdy na motorower oznacza w praktyce konieczność przesiadki na rower. Ale boleć może także utrata prawo jazdy na quada.

Gorzej jeśli nastąpiło zabranie prawa jazdy za alkohol lub zabranie prawa jazdy za punkty – w tym pierwszym przypadku kierowca musi liczyć się z sądowym zakazem nawet na kilka lat. W tym drugim – zmuszony będzie podejść do egzaminu sprawdzającego i zdać egzamin sprawdzający. Dla wielu kierowców to próg nie do przejścia. A dopuszczalne promile w Polsce są naprawdę niewielkie.

Kiedy zabierają prawo jazdy

Sytuacji, w których prawo jazdy zostanie zatrzymane, jest całkiem sporo. Nie dotyczy to tylko jazdy po alkoholu, czy przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Za co zabierają prawo jazdy w sensie uprawnień:

  • przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h lub więcej (3 miesiące)
  • przewożenie liczby pasażerów w liczbie większej, niż określona w dowodzie rejestracyjnym (3 miesiące)
  • popełnienie przestępstwa na drodze (1 – 10 lat)
  • popełnienie wykroczenia na drodze (6 miesięcy – 3 lat)
  • prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu (6 miesięcy – 3 lat)
  • prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (nawet 15 lat)
  • ucieczka z miejsca wypadku (do 3 lat)
  • przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych
  • uporczywe uchylanie się od płacenia alimentów

Warto uściślić, że tylko najpoważniejsze wykroczenia mogą skutkować zatrzymaniem prawa jazdy. Policjanci decydują się na taki krok w sytuacjach, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący nie rozumie lub nie zna zasad ruchu drogowego lub też może nie mieć wystarczających zdolności psychomotorycznych umożliwiających poruszanie się pojazdem.

Są także ważne pytania – od ilu punktów zabierają prawo jazdy i na ile zabierają prawo jazdy za punkty? Tutaj dużo zależy od stażu za kierownicą. Kierowcy, którzy mają prawko krócej niż rok, stracą uprawnienia już po zdobyciu 21 punktów. W dodatku stracą je trwale, to znaczy że będą musieli podchodzić do kursu na prawo jazdy i egzaminu powtórnie.

W nieco lepszej sytuacji są kierowcy z większym stażem. Nie tylko mogą mieć na koncie aż 24 punkty karne, kiedy stracą prawo jazdy, do jego odzyskania będą potrzebne tylko badania psychologiczne i egzamin sprawdzający. Warto nadmienić, że zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, wprowadzoną 17 września 2022 roku, punkty karne pozostają na koncie kierowcy przez dwa lata, a okres ten liczy się od momentu zapłacenia mandatu.

A kiedy zabierają prawo jazdy za prędkość? Pierwsza odpowiedź jest oczywista – kiedy przekroczysz prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym także jest możliwa – policja zatrzyma prawo jazdy, kiedy jazdą z nadmierną prędkością stworzysz poważne zagrożenie katastrofą w ruchu lądowym. Decyzja o tym, co jest takim zagrożeniem, należy do policjanta.

To, na ile zabierają prawo jazdy po wypadku, zależy od wyroku sądu. Jeśli spowodujesz taki wypadek, policjant zatrzyma prawo jazdy i skieruje sprawę do sądu. Trudno więc precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie na ile zabierają prawo jazdy za potrącenie pieszego – sąd może orzec zatrzymanie uprawnień na 3 miesiące lub na trzy lata.

Przy tej okazji warto odpowiedzieć na często zadawane pytanie – „czy za kolizję zabierają prawo jazdy”? Zwykle nic takiego nie ma miejsca, może się to jednak zdarzyć, jeśli dojdzie do sytuacji, o której wspominaliśmy powyżej – policjant będzie mieć uzasadnione podejrzenie, że kierujący nie rozumie lub nie zna zasad ruchu drogowego lub też może nie mieć wystarczających zdolności psychomotorycznych umożliwiających poruszanie się pojazdem. Podobna procedura będzie mieć zastosowanie także w przypadku wykroczeń, np. wyprzedzania na podwójnej ciągłej.

Za ile punktów zabierają prawo jazdy

W Polsce prawo jazdy może zostać zatrzymane w kilku przypadkach, w tym:

  1. Kierowca przekroczył limit 24 punktów karnych w ciągu 12 miesięcy lub 21 punktów w ciągu pierwszego roku po otrzymaniu pierwszego prawa jazdy.
  2. Kierowca został skazany przez sąd za popełnienie przestępstwa drogowego, takiego jak jazda po alkoholu lub pod wpływem narkotyków. W takim przypadku prawo jazdy zostaje automatycznie zatrzymane na okres od 3 miesięcy do 3 lat, w zależności od ciężkości przestępstwa.
  3. Kierowca nie przeszedł badania lekarskiego, który jest wymagany do przedłużenia ważności prawa jazdy.

W każdym przypadku zatrzymania prawa jazdy, kierowca musi spełnić określone warunki, takie jak odbycie szkolenia lub złożenie egzaminu, aby odzyskać swoje prawo jazdy.

Utrata prawa jazdy za alimenty

Jednym z najbardziej zaskakujących przypadków jest jednak utrata prawa jazdy za alimenty. Na podstawie ustawy z dnia 7 września 2007 o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, osoba, która uporczywie uchyla się od płacenia alimentów, może stracić prawo jazdy. Czy zabranie prawa jazdy za alimenty jest zgodne z Konstytucją? Tak – potwierdził to wyrok TK z 12 lutego 2014 roku. To sankcja najbardziej zaskakująca, ale także jedna z najskuteczniejszych.

Podstawą do nałożenia takiej kary jest fakt niewywiązywania się dłużnika z zobowiązań alimentacyjnych w wysokości minimum 50 procent zasądzonej kwoty przez co najmniej 6 miesięcy. Inne formy egzekucji muszą także okazać się bezskuteczne. Kierowca który stracił prawo jazdy na skutek takiej procedury, a następnie odzyskał je z powodu ustania przyczyn zatrzymania, nie musi ponownie podchodzić do egzaminu na prawo jazdy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany