Yamaha R125 2023. Torowy kozak w rozmiarze 125 [opis, dane techniczne, zdjęcia] - Motogen.pl

R125 to chyba najbardziej dopasiona stodwudziestkapiątka na rynku. To także przepustka do świata pełnoprawnych wyścigów.

Od prezentacji pierwszej R-jedynki minęło prawie 25 lat, a to był dopiero początek – R1M, R6, R3, R125, a bardziej współcześnie R7 mają podążać tropem pozostawionym przez R-jedynkę, czyli niekwestionowaną królową tej kategorii motocykli. Wprowadzając na ulice rozwiązania i osiągi zaczerpnięte wprost z motocykli wyścigowych , Yamahy z serii R od ćwierćwiecza inspirują tysiące motocyklistów.

Yamaha w serii R oferuje szeroką gamę wzbudzających emocje motocykli sportowych napędzanych silnikami o pojemności od 125 cm3 do 1000 cm3. Dzięki sukcesom w najbardziej prestiżowych wyścigach na świecie Yamahy z serii R zdobyły i ugruntowały pozycję maszyn o najlepszych osiągach. A zapowiedź wprowadzenia na rynek nowej generacji R125 tylko potwierdza zaangażowanie Yamahy w propagowanie sportu poprzez zaoferowanie każdemu motocykliście wyjątkowych wrażeń z jazdy.

Yamaha R125 – bilet do świata serii R

Prezentując pierwszy model R125 w 2008 roku, Yamaha wprowadziła zaawansowany design i technologię Supersport do klasy 125 cm3. Ustanawiając nowe standardy dotyczące osiągów, łatwości i stabilności prowadzenia oraz agresywnego stylu, ten – najlepszy w klasie – motocykl odniósł natychmiastowy sukces i utrzymał swoją pozycję do dzisiejszego dnia.

Przez ostatnie 15 lat ta ikoniczna maszyna wciąż ewoluowała, aby utrzymać pozycję lidera w klasie oraz zaoferować najlepsze osiągi wszystkim poszukującym sportowej „125”. R125, zaprojektowany dla młodych i bezkompromisowych fanów klasy Supersport jako punkt wejścia so serii R, wciąż wybiega w przyszłość.

Każda sportowa Yamaha jest opracowywana na bazie DNA serii R, które sprawiło, że flagowa R1 jest dominującym motocyklem w mistrzostwach World Superbike. Wyścigowa technologia jest także obecna w R125 przygotowanej na sezon 2023: od nowego, dynamicznego designu owiewek, przez ramę Deltabox, po radialny przedni zacisk hamulcowy.

Dysponując charakterystyczną przednią lampą nawiązującą do R7, nowym ekranem TFT oraz szeregiem udoskonaleń w podwoziu i nową elektroniką – Yamaha R125 4. generacji oferuje każdemu motocykliście sportowe wrażenia z jazdy godne serii R.

Design inspirowany R1

Całkowicie nowy wygląd podkreśla status R125 jako optymalnego lekkiego motocykla sportowego i wzmacnia jego więzi z pozostałymi modelami z serii R. To czyni z niego szczególny motocykl.

Mocny reflektor LED jest umieszczony centralnie w przednim wlocie w kształcie litery M. Soczewkowa lampa zapewnia skuteczne oświetlenie drogi zarówno podczas używania świateł mijania, jak i drogowych. Ultrakompaktowe wymiary przedniego reflektora w połączeniu z jego niską masą umożliwiły zastosowanie owiewki o aerodynamicznym kształcie oraz świateł pozycyjnych LED nawiązujących do R. To zapewniło R125 nowy, radykalny wygląd „dużego motocykla”.

Całkowicie nowe nadwozie o bardziej agresywnym wyglądzie oraz aerodynamicznym kształcie, który podkreślają boczne, wentylowane owiewki, dodaje pazura i podkreśla sportowe aspiracje najlżejszego motocykla klasy Supersport w ofercie Yamahy. Przeprojektowane owiewki zapewniają spójny, wyrafinowany i dynamiczny wygląd, który podkreśla status lidera w klasie sportowych „125.

5-calowy ekran TFT inspirowany R1

Najnowszy model R125 na sezon 2023 dysponuje najnowocześniejszym kolorowym ekranem TFT o przekątnej 5” zainspirowanym przez flagową R1. Oferuje on dwa różne motywy graficzne: „Street” lub „Track” w zależności od preferencji, czy stylu jazdy motocyklisty. W przypadku wyboru motywu „Street” centralnie zostanie wyświetlony cyfrowy prędkościomierz oraz belkowy obrotomierz. Grupa u podstawy obejmuje kontrolki kierunkowskazów/świateł/temperatury. Z kolei w przypadku motywu „Track” układ będzie bardziej skoncentrowany z centralnym lap timerem z pamięcią 25 okrążeń oraz paskowym obrotomierzem powyżej – zapewniając motocykliście kluczowe informacje na torze wyścigowym.

W obu motywach przewidziano programowalnego shift lighta u góry wyświetlacza, a motyw „Track” ma programowalny zakres obrotomierza.

Łączność ze smartfonem

Pozostanie w kontakcie dla użytkowników najnowszej wersji R125 jest jeszcze łatwiejsze, a to dzięki modułowi CCU umożliwiającemu sparowanie kokpitu ze smartfonem. W celu aktywowania połączenia smartfon motocyklisty wcześniej musi zostać połączony z maszyną przez Bluetooth® za pośrednictwem darmowej aplikacji Yamaha MyRide. Po skonfigurowaniu połączenia ze smartfonem powiadomienia o połączeniach przychodzących oraz wiadomości tekstowe są wyświetlane na nowym, 5-calowym ekranie TFT, Dodatkowo za pośrednictwem aplikacji kierowca może śledzić kluczowe parametry motocykla.

Oprócz tego użytkownik ma dostęp do większej liczby informacji, łącznie ze stopniem naładowania baterii telefonu, a w razie jakichkolwiek problemów technicznych dotyczących motocykla system może zawiadomić dealera Yamahy lub inną osobę wskazaną przez właściciela.

R125 – system kontroli trakcji

System kontroli trakcji R125 zapewni kontrolę oraz zaufanie do motocykla. Wraz ze sprzęgłem A&S oraz opcjonalnym quickshifterem kontrola trakcji zapewnia motocykliście wysoki poziom kontroli, szczególnie podczas gwałtownego przyspieszania w trudnych warunkach pogodowych. System można wyłączyć np. podczas jazdy po torze wyścigowym. O wyłączeniu kontroli trakcji informuje kontrolka na 5-calowym ekranie TFT.

Nowy górny potrójny zacisk inspirowany przez R1 i przełączniki na kierownicy
Ogólne wrażenie i wygląd kokpitu R125 podniesiono na całkiem nowy poziom dzięki nowemu 5-calowemu ekranowi TFT oraz górnej półce widelca wzorowanej na nowej R1. Te elementy podkreślają sportowe DNA oraz przynależność do serii R.

Kierownica typu clip-on została uzupełniona nowymi ergonomicznymi przełącznikami inspirowanymi przez model R1. Umożliwiają one intuicyjną obsługę rozbudowanego menu.

R125 – opcjonalny quickshifter

Każda Yamaha z serii R ma w sobie cząstkę bezkompromisowego ducha zwycięskiego modelu R1M i nie tylko – wprost z toru wyścigowego zaczerpnięto wiele technologii dostępnych teraz dla zwykłego użytkownika. Model na sezon 2023 jest przygotowany do montażu opcjonalnego quickshiftera umożliwiającego płynną i dynamiczną zmianę biegów na wyższe, co się przekłada na lepsze przyspieszenia.

Opony Michelin Pilot Street

Model 2023 opuszcza fabrykę na oponach Michelin Pilot Street, które zapewniają mnóstwo przyczepności oraz sportowe wrażenia w każdych warunkach (również na mokrym). Najnowsza konstrukcja oraz mieszanka ich bieżnika oferuje doskonały kompromis pomiędzy przyczepnością, a zużyciem. Kombinacja rozmiarów opon – 100/80-17 z przodu i 140/70-17 z tyłu – zapewnia R125 doskonałą przyczepność, stabilność i poręczność.

R125 – najważniejsze cechy

 • Nowy dynamiczny design podkreślający przynależność do serii R
 • Nowy, soczewkowy przedni reflektor LED
 • Nowe światła pozycyjne LED nawiązujące do R7
 • Nowy 5-calowy, kolorowy ekran TFT inspirowany przez R1
 • Nowy programowalny shiftlight oraz zakres obrotów
 • Możliwość sparowania ze smartfonem za pośrednictwem modułu CCU i połączenia Bluetooth
 • Nowy system kontroli trakcji
 • Nowa górna półka widelca i przełączniki kierownicy nawiązujące do R1
 • Przygotowanie do montażu quickshiftera
 • Aktywna, sportowa i zarazem komfortowa pozycja za kierownicą
 • 4-suwowy silnik o pojemności 125 cm3 ze zmiennymi fazami rozrządu (VVA) dysponujący wysokim momentem obrotowym i spełniający wymogi normy EURO5
 • Sprzęgło A&S
 • Widelec upside-down KYB z goleniami o średnicy 41 mm
 • pływająca przednia tarcza 292 mm / tylna tarcza 220 mm
 • Lekki wahacz z aluminium
 • Zbiornik paliwa o pojemności 11 litrów
 • Dwukanałowy ABS
 • Montowany radialnie przedni zacisk hamulcowy
 • Rama Deltabox o zoptymalizowanej geometrii
 • dwuczęściowa kanapa o wysokości 825 mm
 • opony Michelin Pilot Street: przód 100/80-17 / tył 140/70-17

Yamaha R125 – kiedy w sprzedaży?

Nowy R125 będzie dostępny w Europie od lutego 2023 roku. Skontaktuj się z lokalnym dystrybutorem Yamaha w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o dostępności i cenie.

Yamaha R125 – galeria zdjęć


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany