Włochy: ruszyła pierwsza smart-droga komunikująca się z pojazdami - Motogen.pl

Powstało 80 kilometrów inteligentnej drogi, która poprowadzi nas do przyszłości motoryzacji.

Przy okazji wprowadzania sieci 5G oraz pojawiania się nowych technologii w motocyklach i samochodach, sporo mówiło się o komunikacji pomiędzy pojazdami i infrastrukturą, o „internecie rzeczy”. Nawet niedawno pisaliśmy o pakcie pomiędzy czołowymi producentami jednośladów (m.in BMW, Honda, Yamaha, KTM, Suzuki, Triumph) celem ustanowienia wspólnych standardów komunikacji V2X, czyli vehicle-to-everything.

Jeżeli wydaje Wam się, że do tego jeszcze daleka droga, to informujemy, że przyszłość jest już dziś. We Włoszech wystartował właśnie testowy program smart-drogi.

Inteligenta droga obejmie około 80-kilometrowy odcinek drogi nr SS51 (odpowiednik polskiej drogi wojewódzkiej) pomiędzy miastami Longarone oraz Cortina na północy Włoch. Jest to zazwyczaj dość zatłoczona trasa, a w lutym będzie zatłoczona jeszcze bardziej, ponieważ odbywają się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie, co jest świetną okazją na test systemów.

Przy drodze stanęły różnego rodzaju czujniki, kamery, radary oraz anteny. Ich zadaniem jest monitorowanie ruchu, zapewnianie komunikacji pomiędzy pojazdami oraz informowanie o zagrożeniach drogowych. Mogą być to zwężenia, prace drogowe, wypadki, korki, i tak dalej. Docelowo kierowcy nowoczesnych pojazdów wyposażonych w system komunikacji V2X otrzymają na ekranie swojego pojazdu stosowne ostrzeżenie.

Operatorem drogi jest Anas, a system postawiono we współpracy z Tecnositaf. Firma Anas zarządza około 90% dróg w całych Włoszech, a jej celem jest stworzenie sieci 3000 kilometrów smart-dróg, aby Włochy stały się liderem tej dziedziny. Smart-technologia jest już stawiana m.in. na autostradzie A2 (Autostrada del Mediterraneo).

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany