Nie strać słuchu! Suzi Perry ostrzega motocyklistów - Motogen.pl

Brytyjska prezenterka i motocyklistka Suzi Perry włączyła się w akcję przypominającą motocyklistom, że muszą chronić słuch.

Według badań brytyjskich Specsavers Hearing Centres, aż 40% motocyklistów doświadczyło wrażenia dzwonienia w uszach po dłuższej jeździe, a jeden na czterech ma trwale uszkodzony słuch po tym, jak jeździł motocyklem bez żadnej ochrony uszu. Sama Perry doświadczyła długotrwałego uszkodzenia słuchu po tym, jak jeździła nie stosując stoperów, narażając się na hałas generowany przez silniki przez ponad 15 lat. Tylko 27% motocyklistów uważa ochronę słuchu za istotną. Są też skłonni zapłacić wiele za odzież ochronną, nie wydając ani grosza na zatyczki. „To naprawdę dość proste… Utrata słuchu, kiedy jeździsz regularnie, jest stopniowa, więc albo teraz chronisz słuch, albo kiedyś, podobnie jak ja, poniesiesz konsekwencje jego utraty w późniejszym terminie” – mówi Perry.

Zdaniem Simona Wrighta, audiologa ze Specsavers Hearcare, motocykliści są grupą szczególnie narażoną na utratę słuchu spowodowaną długotrwałym wystawieniem na działanie głośnego dźwięku. Hałas generowany przez silnik i pęd powietrza mogą przekraczać nawet 110 decybeli, podczas gdy każdy dźwięk powyżej 85 decybeli może uszkodzić słuch. Wright podkreśla, że kluczową kwestią jest prewencja, tym bardziej że na rynku pojawia się coraz więcej stoperów do uszu dedykowanych szczególnie motocyklistom.

Suzi Perry: „Bez względu na to czy nosisz kask, twój słuch może być nadal uszkadzany przez wiatr i hałas generowany przez silnik, więc zachęcam wszystkich motocyklistów, by zbadali sobie słuch i zakupili stopery. To tak samo ważne jak skóra czy buty z protektorami. Inaczej zanim się  zorientujecie, będziecie słyszeć dzwonienie w uszach albo ustawicie głośność w telewizorze na maksymalny poziom”.

Poniżej możecie obejrzeć cały program z Suzi Perry, niestety, tylko w języku angielskim, a my przypominamy jeszcze artykuł dotyczący właśnie utraty słuchu, który ukazał się u nas jakiś czas temu i wywołał burzę komentarzy.

 

A Wy jak chronicie się przed uszkodzeniem słuchu?