MotoGP: Iveco TT Assen rozpoczęte - Motogen.pl

Zacznijmy jednak od mniejszych pojemności. W klasie Moto3 po GP Katalonii prowadzi Luis Salom, który ma na swoim koncie 127 punktów i o 5 punktów wyprzedza Mavericka Vinalesa. Na trzecim miejscu znajduje się Alex Rins, który ma na swoim koncie 101 punktów. Dalej ze sporą stratą do liderów znajduje się Jonas Folger (63 pkt.), a pierwszą piątkę zamyka Alex Marquez (48 pkt.). W czwartkowych treningach wolnych najszybszy był Luis Salom z czasem 1:43.511. Był on jedynym zawodnikiem, który zszedł poniżej 1:44.000. Ubiegłoroczne TT Assen wygrał Maverick Vinales przed Sandro Cortese i Danny Kentem. Luis Salom dojechał do mety czwarty. Czy w ten weekend Vinalesowi uda się to powtórzyć?

W Moto2 sytuacja jest bardzo napięta pomiędzy Polem Espargaro i Scottem Reddingiem, którzy walczą o pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. W Katalonii Espargaro zachował zimną krew i utarł nosa brytyjskiemu zawodnikowi. Jak będzie tym razem? Redding ma obecnie na swoim koncie 114 punktów i jest liderem klasyfikacji generalnej. Pol Espargaro ma punktów 79, a będący na trzecim miejscu Esteve Rabat – 75 punktów. Zawodnicy zamykający pierwszą piątkę to Mika Kallio (65 pkt.) i Dominique Aegerter (61 pkt.). W ubiegłym roku w Assen wygrał Marc Marquez przed Andreą Iannone i Scottem Reddingiem. Esteve Rabat był wtedy czwarty, a Pol Espargaro nie ukończył wyścigu. W czwartkowych treningach wolnych najszybszy był Pol Espargaro z czasem 1:38.988, a Scott Redding był od niego wolniejszy o 0.114 sekundy.

W MotoGP prowadzi Dani Pedrosa, który w tym sezonie jest na dobrej drodze do zdobycia tytułu mistrzowskiego. Zawodnik Repsol Honda Team ma na koncie 123 punkty. Na drugim miejscu jest Jorge Lorenzo mający 116 punktów. Zawodnik Yamahy uległ w czwartek wypadkowi, który zakończył się złamaniem obojczyka i koniecznością przeprowadzenia operacji w Barcelonie. Lorenzo został wykatapultowany z motocykla przy prędkości 238 km/h. Na trzecim miejscu znajduje się Marc Marquez, który ma 93 punkty i podobny wyczyn na koncie podczas jednej z wcześniejszych rund, ale w przypadku Marqueza obeszło się bez złamań. Pierwszą piątkę zamykają Cal Crutchlow (71 pkt.) i Valentino Rossi (60 pkt.). Pod nieobecność Lorenzo możemy być świadkami ciekawej bitwy o jedno wolne miejsce na podium. W czwartkowych treningach wolnych najszybszy był właśnie Lorenzo z czasem 1:35.263. Drugi czas miał Cal Crutchlow, a trzeci – Marc Marquez. Rezultaty zostały osiągnięte podczas pierwszej sesji, ponieważ druga odbyła się już na mokrym torze. Ubiegłoroczne TT Assen wygrał Casey Stoner przed Danim Pedrosą i Andreą Dovizioso. Jorge Lorenzo nie wystartował wtedy w wyścigu. Mamy więc podobną sytuację.

Piątek to treningi wolne i kwalifikacje wszystkich trzech klas, a wyścigi odbędą się w sobotę. Treningi wolne potrwają od 9:00 do 11:40, a kwalifikacje od 12:35 do 15:50. Sobotnie wyścigi rozpocznie klasa Moto3 o 12:00, a po niej wystartuje Moto2 o 13:20 i MotoGP o 15:00.

Autor: Wojciech Grzesiak