Ile czeka się na prawo jazdy 2019? - Motogen.pl

Samo przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy wymaga już sporej cierpliwości – najpierw kilkumiesięczny kurs, potem oczekiwanie na egzamin. Motocykliści mają tutaj gorzej, wiadomo – zimą ani kursów, ani egzaminów na kategorię A się nie przeprowadza. Nawet jeśli uda ci się zdać egzamin za pierwszym razem, musisz poczekać na odbiór prawa jazdy.

 

Ile czeka się na prawo jazdy 2019

 

Można założyć, że od momentu złożenia w wydziale komunikacji urzędu miasta lub starostwa wniosku o wydanie prawa jazdy, do chwili odebrania dokumentu, miną około dwa tygodnie. Taki jest średni czas oczekiwania w Polsce.

 

W praktyce bywa różnie – w kilku urzędach usłyszeliśmy o przypadkach, kiedy udało się odebrać prawo jazdy w tydzień, w innych mówiono nam nawet o trzech tygodniach.

Wiele zależy od WORD-u, który po pozytywnym wyniku egzaminu powinien niezwłocznie przesłać do właściwego wydziału komunikacji dokumenty kandydata na kierowcę.

 

Prawo jazdy – gdzie sprawdzić online 2019

 

Status twojego dokumentu możesz sprawdzić online na stronie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, która odpowiada za produkcję blankietów. Informacja o możliwości odbioru prawa jazdy powinna pojawić się po około 14 dniach od złożenia wniosku.

 

Do odebrania dokumentu niezbędne będzie wniesienie opłaty za jego wydanie. Część urzędów przyjmuje opłaty podczas składania wniosku, inne podczas wydawania dokumentu.

 

Pamiętaj, że dopóki nie masz w ręku prawa jazdy, nie wolno ci jeździć po drogach publicznych jako kierowca.