Francuski weekend – Magny Cours. - Motogen.pl

W ubiegły weekend na Magny Cours (Francja) rozegrano przedostatnią rundę wyścigów serii WSBK. Wśród zawodników klasy Superstock 600 znalazł się niespełna 20-letni Polak, Mateusz Stokłosa, startujący w barwach czeskiego zespołu K&L Czech Intermoto.

„Był to dla mnie bardzo ciężki weekend. Kompletnie nie znalem toru, dodatkowo Honda CBR 600RR, na której jechałem to kolejna nowość. Na domiar złego pogoda nie była stabilna, tor raz był mokry, raz przesychał, do tego temperatura powietrza iście jesienna. Było po prostu zimno.” – komentuje Mateusz – „Sam motocykl jest bardzo przyjemny, łatwy do opanowania, ma dobrą trakcję. Żałuję, że nie mogłem w pełni wykorzystać jego możliwości. No i nie byłbym chyba sobą, gdyby nie dosięgnął mnie pech – podczas pierwszej sesji kwalifikacyjnej tor był w dużej części mokry, chociaż pojawiała się już sucha ścieżka. Jednak nie mogłem jechać tak szybko, jakbym chciał. Postanowiłem odrobić straty do konkurentów podczas drugiej kwalifikacji, ale miałem jeszcze mniej szczęścia – w trakcie jazdy zabrakło mi paliwa… No i sam wyścig. Niestety, już po starcie musiałem zjechać do depot, ponieważ z moim przednim zawieszeniem działy się po prostu cuda, kierownica drgała, wciąż łapałem ostre shimmy.”

Ekipa teamu K&L spisała się bardzo dobrze, natychmiast korygując setup przedniego zawieszenia i Mateusz mógł kontynuować jazdę. Jednak nie miał najmniejszych szans na dogonienie rozciągającej się z każdym okrążeniem stawki. Finalnie zajął 24, ostatnie miejsce. Organizatorzy World Superbike popełnili przy okazji startu Stokłosy pewien błąd, we wszystkich tabelach wyników podano, iż Mati jechał Yamahą w barwach swojego zespołu z WMMP.

„Spodziewałem się innego rozwoju wydarzeń, ale cóż, jak uświadomiłem sobie w tym sezonie, nie zawsze jest wszystko po naszej myśli. Mam nadzieję, że podczas ostatniej rundy WSBK w Portimao, szczęście wreszcie się do mnie uśmiechnie.”

Plany Mateusza na sezon 2009 pozostają w chwili obecnej tajemnicą, wiadomo tylko, że w przyszłym roku celuje wyżej, niż tylko nasze krajowe mistrzostwa.

Więcej informacji na temat wyścigów serii WSBK i klasy Superstock 600, na stronie www.worldsbk.com