Czy trójkołowy skuter Piaggio MP3 z mufkami i motokocem potrafi wydłużyć sezon z prawkiem B? Sprawdzamy! [VIDEO-TEST] - Motogen.pl

Skuterem Piaggio MP3 (300 lub 500) można jeździć na prawo jazdy kat. B, a to dlatego, że ma trzy koła. Trójkołowy skuter może być przy okazji skutecznym sposobem na bezpieczną i praktyczną jazdę nawet późną jesienią i wczesną wiosną. Kolejne dodatki to mufki i motokoc, dzięki którym możliwość omijania miejskich korków wydłuża się nawet o kilka miesięcy. Weryfikujemy te informacje w teście razem z video – obejrzyj nasze wrażenia!

Piaggio MP3 jest bohaterem, na którego nie zasługujemy, a którego potrzebujemy. Trzykołowy skuter wraz z mufkami i motokocem skutecznie przedłuża sezon, podnosi bezpieczeństwo, a w mieście czuje się jak ryba w wodzie. Jesteście ciekawi jak doszliśmy do takich wniosków? Uważacie to za jakiś absurd? Pozwólcie, że wytłumaczymy.

Na skuterze, a pod kocykiem

Październik to smutny miesiąc dla motocyklistów – często padający deszcz i niskie temperatury niekoniecznie zachęcają do jazdy. Przymusowe zimowanie motocykla nie tylko odbiera nam wiele przyjemności, ale też sporo praktyczności z życia codziennego.

Ogromną wartością korzystania motocykli i skuterów w każdym dużym i średnim mieście jest możliwość zapomnienia o tak trywialnych problemach, jak stanie w korku lub poszukiwanie miejsc parkingowych. Te luksusy wcale nie muszą kończyć się wraz z pogorszeniem pogody…

Właśnie dlatego miano bohatera przyjmuje 3-kołowe Piaggio MP3 uzbrojone w mufki i moto-koc. Jego dodatkowym orężem jest możliwość jazdy jedynie z samochodowym prawkiem kategorii B.

Jeździłem tym skuterem po Wrocławiu, gdy październikowa temperatura spadła poniżej 10 st. C, a moim zadaniem było odpowiedzieć sobie i Wam na pytanie: czy trójkołowy skuter z dodatkami potrafi wydłużyć sezon?

ZAPRASZAMY NA FILM

3-kołowe Piaggio MP3 + mufki + motokoc = to naprawdę działa!

Gdy jeździłem i nagrywaliśmy film, było poniżej 10 st. C, a to już zbyt chłodno dla większości motocyklistów i skuterzystów. Przed południem cały Wrocław był zamglony i wilgotny, a po południu wyszło słońce, jednak temperatura wcale nie chciała wzrastać. To nie były najprzyjemniejsze warunki do jazdy.

Na trójkołowca wsiadłem w stylu nie-motocyklowym, a to dlatego, że Piaggio MP3 dostępne jest także dla posiadaczy prawka samochodowego kategorii B (należy je posiadać min. trzy lata). Z motocyklowych atrybutów posiadałem wyłącznie kask. Poza tym – zwykłe sneakersy, materiałowe cienkie spodnie, sweter i zwyczajna kurtka przejściowo-jesienna. Nawet nie założyłem rękawic. Wyobrażacie sobie, aby w tak zimnej odzieży przy 10 st. C jeździć miejskim nakedem? Toż to byłby dramat! Ale nie na uzbrojonym MP3.

Ciepło, komfortowo, było mi po prostu przyjemnie. Brakowało tylko gorącej czekolady i dobrej książki. Motokoc skutecznie osłaniał całą dolną partię ciała. Nawet nie podwiewało po kostkach, bo skuter ma blokadę zawieszenia, a więc na światłach nie trzeba wystawiać nogi. Koc jest gruby, ma wzmocnienia, nie faluje na wietrze, a od wewnętrznej strony obity jest futerkiem. Obszerne owiewki skutera skutecznie chroniły górną partię ciała, po prostu. Grube mufki zapewniały ciepło gołym(!) dłoniom.

Przed jazdą ciężko było mi sobie to wyobrazić, więc na wszelki wypadek do bagażnika pod kanapą zapakowałem także grubszą kurtkę, spodnie i rękawice. Jak się okazało, bez potrzeby. Byłem w ogromnym szoku, że uzbrojony MP3 tak skutecznie osłaniał mnie przed całą atmosferą.

Wystarczy ubrać się trochę cieplej i jestem pewien, że można jeździć nawet w temperaturach w okolicy zera… Zresztą (przynajmniej) jeden z wrocławskich użytkowników Piaggio MP3 z kocem i mufkami rzeczywiście jeździ prawie cały rok – skuter porzuca w garażu jedynie wtedy, gdy na drogach leży śnieg. Szczerze winszuję i pozdrawiam!

Gwoli wyjaśnienia – nie zachęcam do jazdy jednośladami w nie-motocyklowej odzieży bez certyfikacji PPE.

Jaki jest trzykołowy Piaggio MP3?

Trzykołowy, pewny, bezpieczny oraz oczywisty w prowadzeniu i obsłudze. To najważniejsze wartości MP-trójki.

Na stronach Motogen.pl przeczytacie już pełne testy zarówno opisywanego dziś Piaggio MP3 500, a także bratniego, nieco mniejszego Piaggio MP3 300. Dlatego nie będę powtarzał szczegółów, a skupię się na aspektach istotnych dla naszej tezy.

Pomimo dodatkowego koła z przodu, ten maxi-skuter prowadzi się jak… Jak każdy inny maxi-skuter! Dopiero przy zawracaniu na wąskiej ulicy wymaga nieco więcej zdecydowania w kontrolowaniu kierownicy – ale to tyle. Wszystkie inne zasady jazdy jednośladem pozostają niezmienne, przeciwskręt działa naturalnie. O trzech śladach warto pamiętać co najwyżej przy omijaniu dziur.

Dwa koła z przodu zapewniają więcej pewności w jeździe. To dlatego, że jest więcej przyczepności. Można bezpieczniej skręcać i stabilnie hamować. Te cechy trójkołowego, pochylającego się skutera okazują się szczególnie cenne, gdy asfalt staje się mokry. Mokra plama w zakręcie tworząca śliską nawierzchnię? Tam gdzie zwykły motocykl mógłby już leżeć, Piaggio MP3 co najwyżej przesunie się na swoich dwóch przednich kołach i spokojnie pojedzie dalej. Tym bardziej, że o bezpieczeństwo dbają także ABS i kontrola trakcji ASR.

Jeden taki poślizg udało nam się nagrać. Widzicie go na filmie w momencie 4:08. Miałem wyłączoną kontrolę trakcji, opony ubrudzone były jesiennym błotem z pobocza, asfalt także nie był pierwszej świeżości, a ja celowo jechałem dość ostro jak na warunki powyższej sytuacji. I co? I nic. MP3 ma trzy koła, więc nie przejmuje się takimi pierdołami, jak uślizg przodu czy tyłu. Lekko się przesuwa, podobnie jak samochód, no i jedzie dalej.

Świetną sprawą w MP3 jest możliwość blokowania przedniego zawieszenia. Dojeżdżamy do świateł albo do miejsca parkingowego; za pomocą przycisku blokujemy zawias; stoimy. Dosłownie, STOIMY! W pionie. Bez podpierania się nogą. Dla doświadczonego motocyklisty jest to przedziwne uczucie, ale wystarczy kilka miejskich kilometrów, aby się nauczyć i przyzwyczaić. Ten skuter nie ma nawet stopki bocznej, bo jest po prostu nie potrzebna. Parkujesz go w pionie!

Jeden z (wyimaginowanych) zarzutów przeciwko Piaggio MP3 dotyczy jego szerokości mającej przeszkadzać w korkach. Nie, zdecydowanie się nie zgadzam. Konstrukcja zawieszenia przecież nie jest szeroka jak w trajce na podwoziu samochodu! Ten skuter wciąż nie jest szerszy, niż jego kierownica. Przeciskałem się w naprawdę wąskich miejscach i nie uważam, aby obecność dwóch kół z przodu jakkolwiek mnie ograniczała.

Warto jednak zaznaczyć, że testowana pięćsetka Piaggio MP3 500 jest po prostu dużym maxi-skuterem. Jeżeli więc nie czujesz się na siłach w jeździe tak potężnym pojazdem (moc wynosi 44 KM), lepiej abyś wybrał Piaggio MP3 300. Trzysetka także posiada 3 koła, ma niemalże identyczną budowę, ale jest trochę mniejsza w każdym wymiarze oraz ma 24,6 KM mocy.

Jak działają i czym są mufki motocyklowe?

Mufki motocyklowe to ocieplacze dłoni w kształcie wielkiej, usztywnionej rękawicy. Montuje się je na stałe na kierownicy i okalają całe manetki wraz z dźwigniami. Chronią przed deszczem i wilgocią, a przy temperaturze poniżej 10 st. C, jak sam sprawdziłem, nawet nie potrzeba zakładać rękawic. Tym bardziej, że od wewnątrz jest milutkie futerko!

Jazda w mufkach, w gruncie rzeczy, jest dość zwyczajna. Dłonie wkłada się do środka naturalnie. Jedynym problemem jest korzystanie z przełączników, ale to zależy od konstrukcji konkretnego motocykla czy skutera. W przypadku mufek na Piaggio MP3 nie spostrzegłem problemów z użyciem kierunkowskazów czy przełącznika zawieszenia, ale korzystanie ze świateł drogowych wymagałoby gimnastyki.

Uważam, że to genialny dodatek umożliwiający przedłużenie sezonu nawet o kilka miesięcy – pomimo kiepskich warunków pogodowych.

Jak jeździ się skuterem z motokocem i czym jest koc motocyklowy?

Wbrew pozorom motokoc nie jest to zwykłą plandeką. Niektóre motokoce zakłada się na siebie, inne montuje się do skutera – ja korzystałem z właśnie takiego modelu.

Jedna, niewielka część koca montowana jest na stałe do przedniej owiewki. Druga, główna część przyczepiana jest za pomocą suwaka i sprytnych, usztywnianych zakładek. Dopasowany do modelu skutera koc zapewnia pełną ochronę nóg przed wiatrem i deszczem. Materiał jest gruby, a na końcach posiada miękkie obciążniki zapobiegające jego falowaniu na wietrze. Odpowiednia część koca zachodzi aż na brzuch kierowcy, a ponadto zapina się pas dookoła lędźwi, który dodatkowo unieruchamia koc. Muszę przy tym zaznaczyć, że pomimo „szczelności” dolnej części koca, ani razu nie miałem problemu z podparciem się nogą (gdy zapominałem, że wcale nie muszę tego robić).

Za sprawą miękkiego futerka i całej konstrukcji, było mi ciepło nawet poniżej 10 st. Celsjusza! Mojej fascynacji kocem i mufkami naprawdę nie było końca!

Promocja na Piaggio MP3 z mufkami i motokocem

Najważniejszym powodem, dla którego w ogóle wzięliśmy się za powyższy „projekt MP3”, jest trwająca właśnie promocja. Polski importer Piaggio gorąco zachęca, aby do granic możliwości rozciągnąć sezon do jazdy jednośladem (a w zasadzie 3-śladem), korzystając z omijania korków i parkowania bez poszukiwania wolnych miejsc.

Aż do końca roku, do każdego zakupionego Piaggio MP3 300 lub MP3 500, w gratisie otrzymuje się zestaw mufki + motokoc dopasowane do danego modelu. Polecam poświęcenie swojego zainteresowania tą akcją, bo to zdecydowanie (i dosłownie) cenne dodatki!

Podsumowanie: czy 3-kołowy skuter uzbrojony w mufki i koc rzeczywiście się przydaje?

Komunikując wspomnianą promocję, Piaggio głosi: „Zbliżająca się plucha i pogorszenie pogody spowodowane nadejściem jesieni nie musi wcale oznaczać końca sezonu na przyjemne pokonywanie korków czy weekendowe wypady za miasto!”

Nie mam tendencji do bezgranicznego wierzenia w słowa marketingowców i sprzedawców, ale w tym przypadku sprawdziłem Piaggio MP3 z mufkami i motokocem na własnej skórze. Efekt moich testów jest taki, że bez najmniejszego zawahania, pod powyższym stwierdzeniem podpisuję się rękami i nogami.

Mufki i koc oferują szokująco wysoki komfort termiczny, nie obniżając przy tym komfortu poruszania się znanego z ubioru-na-cebulkę. Z kolei trójkołowy Piaggio MP3 gwarantuje pewność prowadzenia, stabilność, bezpieczeństwo i zwiększoną trakcję nawet w dramatycznie słabych warunkach pogodowych. Z takim zestawem można skutecznie i wygodnie przedłużać sezon motocyklowy.

A jeżeli jesteś zwykłym kierowcą, i ponad „sezon motocyklowy” cenisz sobie „omijanie korków i łatwe parkowanie”, to także masz pełne prawo do radości. Piaggio MP3 jest dostępny na prawko kategorii B!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany