Czy kask motocyklowy jest kuloodporny? Kaski oraz wizjery kontra pistolety, karabin i strzelba! - Motogen.pl

Testy na strzelnicy nie mają wiele wspólnego z testami bezpieczeństwa dla kasków motocyklowych. A jednak odpowiadają na odwieczne pytanie – czy lub jak bardzo kuloodporny jest dobry kask?

Znacie taką osobistość internetową, jak BrzydkiBurak? My nie, ale już go lubimy. Gość pasjonuje się bronią i prowadzi na ten temat kanał na YouTubie. Do tego gra w gry oraz udziela się charytatywnie. Uwielbia także kabanosy (serio).

W filmie, który zaraz obejrzycie, BrzydkiBurak zdradza, że jest także motocyklistą. Bardzo polubiliśmy go za to, jakie ma podejście do odzieży motocyklowej – uważa, że pieniądze najpierw należy wydać na dobrej jakości kask, rękawice i całą odzież, a dopiero później można kupować motocykl (w szczególności pierwszy motocykl). Właśnie tak!

Na swoim kanale o broniach, BrzydkiBurak strzela do różnych rzeczy przysłanych przez darczyńców, aby było ciekawie. Ostatnio otrzymał około 45 skorup kasków Shark. Kaski przeznaczone były do utylizacji, są zniszczone lub powypadkowe. No oczywiście, że to świetna okazja, aby przekonać się…

Czy kaski motocyklowe są kuloodporne?!

Oglądajcie film, a szczegóły opiszemy poniżej.

BrzydkiBurak testuje, czy i ile kasków ustawionych w rzędzie uda się przestrzelić. Bronią jest Glock 9 mm z amunicją typu full metal jacket. (od ok 2:30). Odpowiedź: udawało się przestrzelić 5-6 kasków. Jest to zaskakująco niska liczba, co oznacza, że kaski są wytrzymałe.

Dalej do akcji wchodzi strzelba „pompka” z amunicją śrutową. Kaski obrywają z bliska, aby dostarczyć największą energię w najmniejszą powierzchnię – od ok. 3:45. I co? Uszkodzenia są znaczne, ale tylko na pierwszej warstwie skorupy. Ale w żadnym kasku śruciny nie przeszły na wylot!

To może złoty „Kałach” (od 4:45) oraz pistolet maszynowy MP5 (od 5:10), aby zrobić z kasku sito. Skorupa dziurkuje się ładnie, ale… wciąż pozostaje integralna i nie chce się rozpaść!

To może rozłupanie kasku kolbą strzelby? I to takiego już podziurkowanego? Zobaczycie to od 5:35. Ku zdziwieniu ciężkiego BrzydkiegoBuraka, kask się nie chce poddać.

Skorupa skorupą, a czy wizjer także stawi czoła śrutowi ze strzelby? Brzydki burak strzela do szybek od 6:10. Efekt? Szyby nie chcą się przedziurawić. Nie ma więc szans, aby jakikolwiek kamień na drodze przebił się przez wizjer kasku dobrej jakości.

Wnioski?

W zupełności zgadzamy się z wnioskami BrzydkiegoBuraka. Testy na strzelnicy nie mają zupełnie nic wspólnego z typowymi testami bezpieczeństwa dla kasków motocyklowych… A jednak świetnie udowadniają, że dobrej jakości kask, w tym przypadku marki Shark, radzi sobie nawet z tak trudnymi wyzwaniami!

Czy ktoś wciąż chce kupować kaski za 50 zł, które rozpadają się po upadku z taboretu?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany