Tuż po zdanym egzaminie na prawo jazdy możesz wreszcie legalnie wsiąść za kierownicę. W życie weszły przepisy, dzięki którym w aplikacji mObywatel pojawi się tymczasowe prawko.
Kwestia prawa jazdy w Polsce od dawna odstawała od wizerunku naszego kraju jako nowoczesnego, cyfrowo zaawansowanego państwa. Tuż po zdaniu egzaminu, świeżo upieczony kierowca nie mógł korzystać z uzyskanych właśnie praw, ze względu na mający swe korzenie w głębokiej komunie, wymóg oczekiwania na wyrobienie fizycznego dokumentu. A wszystko w sytuacji, gdy w pełni oficjalnie kierowcy mogą posługiwać się cyfrowym dokumentem w aplikacji mObywatel.
Po latach tej patowej sytuacji, Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło coś z nią zrobić. W końcu obieg informacji, w tym także tych dotyczących przebiegu egzaminu, jest natychmiastowy i nie ma żadnych przeszkód, by nadać świeżo upieczonym kierującym uprawnienia tymczasowe natychmiast po egzaminie. Pierwsze zapowiedzi prac nad takim rozwiązaniem pojawiły się jeszcze w zeszłym roku, teraz przepisy wprowadzone 14 lipca, zaczęły obowiązywać.
W praktyce zatem kandydat na kierowcę, który uzyskał pozytywny wynik egzaminu, może w aplikacji mObywatel pobrać ważny 30 dni dokument tymczasowego prawa jazdy i używać go dokładnie tak samo jak standardowego. I podobnie jak standardowy cyfrowy dokument, nie będzie on uprawniał do przekraczania granicy, czy załatwienia sprawy w banku lub urzędzie.
Co istotne – tymczasowe prawo jazdy dostępne jest nie tylko dla kierowców rozpoczynających jazdę, ale także dla tych, którzy rozszerzają uprawnienia o kolejne kategorie.
Jak działa tymczasowe prawo jazdy?
- po zakończeniu egzaminu państwowego, system PWPW przekazuje do CEK zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem;
- egzaminator WORD uzupełnia wynik egzaminu w PKK, nie czekając na zatwierdzenie protokołu;
- dane z PKK są wysyłane do CEK i jednocześnie do Starosty;
- w CEK tworzone jest tymczasowe prawo jazdy;
- w aplikacji mObywatel otrzymujesz powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu.
Nie trzeba okazywać cyfrowej wersji prawa jazdy przy kontroli drogowej – policja może sprawdzić dane w systemie.
Zostaw odpowiedź