Czy Bajaj wskrzesi legendarne motocykle Vincent? Prawa do marki już są... - Motogen.pl

Bajaj posiada prawa do marki Vincent… i to już od 2017 roku! Ale co dalej?!

Bajaj, czwarty na świecie producent pod względem ilości motocykli wyjeżdżających z fabryki, wszedł w posiadanie pełnych praw do marki Vincent. Sytuacja ta miała miejsce już dawno temu, bo w 2017 roku, ale media dowiedziały się o tym dopiero w ostatnich dniach. W internecie natychmiast zawrzało od plotek. Dlaczego?

Dlatego, że Vincent to marka wręcz legendarna – mimo, że o mniejszym rozgłosie niż Norton czy BSA.=. Brytyjskie motocykle Vincent produkowane były dość krótko, bo w latach 1928 – 1955. Największą sławę zdobyły modele Comet, oraz Black Shadow i jego wyścigowa wersja Black Lightning. Gdy Black Shadow wjechał na rynek w 1949 roku, zyskał tytuł najszybszego motocykla na świecie – rozpędzał się do 201 km/h. Dziś Vincenty mają dobrą sławę, a zadbane egzemplarze potrafią osiągać zawrotne ceny… W 2018 roku Black Lightning 1951 sprzedany został za 929 000 dolarów!

Jeżeli więc ktoś w odpowiedni sposób (i z odpowiednim zapleczem finansowym) podejdzie do wskrzeszenia marki Vincent, sukces może okazać się spektakularny. Czy w takim pomyśle jest potencjał? Przykładów jest sporo, jak Benelli, którym zaopiekował się koncern Qianjiang, albo Jawa w rękach Mahindry, czy też Royal Enfield.

Przypomnijmy, że Bajaj ma spore doświadczenie nie tylko w tanich jednośladach na rynki azjatyckie. Od wielu lat, z sukcesami Bajaj produkuje motocykle dla KTMa i Husqvarny. Do tego jest jeszcze współpraca Bajaja z Triumphem w zakresie małych pojemności (niewielki Triumph Speed Single jest gorąco wyczekiwany).

Informacja, że Bajaj posiada prawa do Vincenta wypłynęła dopiero w ostatnich dniach. Należy przy tym zaznaczyć, że Bajaj wciąż oficjalnie nie chwali się tym faktem. Nie wiadomo także jakie plany Bajaj wiąże z Vincentem… My życzylibyśmy sobie, aby były to motocykle klasy premium, w klasycznym stylu przypominającym oryginał, z produkcją bazującą w Wielkiej Brytanii.

Bajaj z pewnością ukrywa asa w rękawie (i to już od 2017 roku!), ale pytanie brzmi czy, kiedy oraz jak go użyje. Prawa Bajaja do marki Vincent wykupione zostały do 2026 roku – bez wątpienia z możliwością przedłużenia.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany