30. urodziny Valentino Rossiego - Motogen.pl

Włoska legenda MotoGP, Valentino Rossi, obchodzi dziś swoje 30. urodziny.

Rossi, który rozpoczął swoją karierę w 1996 roku z Aprilią w klasie 125GP, jest dziś najbardziej uhonorowanym zawodnikiem w historii Grand Prix.

Po zdobyciu w 1997 roku zwycięstwa w 125–tkach, Rossi przeszedł do klasy 250GP i w 1999 roku zdobył dla Aprilli kolejny tytuł.

W 2000 roku Włoch przeszedł jeszcze wyżej i na torze Donington Park zdobył swoje pierwsze zwycięstwo w klasie MotoGP.

Swój pierwszy tytuł w tej klasie Rossi zdobył w 2001 roku. Stał się wtedy ostatnią osobą, która na motocyklu o pojemności 500 ccm wywalczyła koronę zwycięzcy.

Zawodnik, który uczynił numer 46 znakiem rozpoznawczym MotoGP, rozpoczął wtedy swój okres dominacji. W 2002 roku z łatwością pokonał rywali i wygrał pierwszy wyścig na czterosuwowych maszynach o pojemności 990 ccm.

Kolejny tytuł mistrza Włoch zdobył w barwach Repsol Hondy, po czym w 2004 roku, ku zaskoczeniu wszystkich, rozpoczął współpracę z Yamahą.

Wiele osób kwestionowało podjętą decyzję, która okazała się słuszna – 2005 rok należał do Rossiego i jego YZR-M1. Niestety, sezon później szczęście odwróciło się od mistrza.

Szóste zwycięstwo w karierze odebrał mu Amerykanin, Nicky Hayden, który wykorzystał słabość Włocha i zdobył swoje pierwsze mistrzostwo.

Zawodnik Yamahy nie poddawał się, jednak padł ofiarą koncernu, który nie był w stanie wyprodukować konkurencyjnej, czterosuwowej maszyny o pojemności 800 ccm.

W 2007 roku Rossi zdołał wygrać zaledwie 4 wyścigi, zaś tytuł mistrza trafił do gwiazdy DucatiCaseya Stonera.

Ku uciesze wszystkich, w minionym sezonie synowi Graziano udało się odbić od dna, wygrać dziewięć wyścigów i powrócić na szczyt.

Zwycięstwo podczas deszczowego Indianapolis GP pozwoliło mu również pobić dotychczasowy rekord, ustanowiony przez Giacomo Agostiniego.

W sezon 2009 Valentino Rossi wkracza z 8 mistrzostwami, 97 wygranymi wyścigami, 151 miejscami na podium oraz 51 startami z pole position. 71 z jego zwycięstw pochodzi z MotoGP.

Więcej o motocyklach Ducati