Pijany kierowca jednak straci pojazd. Sejm odrzucił weto Senatu - Motogen.pl

Konfiskata pojazdu pijanego kierowcy coraz bliżej wejścia w życie. Sejm odrzucił weto Senatu sprzed kilku miesięcy.

W 2021 roku w Sejmie pojawił się projekt nowelizacji, która umożliwiałaby konfiskatę pojazdu kierowcy przyłapanemu na prowadzeniu pod wpływem alkoholu. Przepisy dyskutowano i dopasowywano dość długo, by wreszcie w lipcu tego roku przegłosować ostateczną ich wersję w Sejmie.

Wydawało się, że zatwierdzenie zmian przez Senat będzie tylko kwestią czasu, stało się jednak inaczej. Izba wyższa Parlamentu odrzuciła zmiany. Projekt trafił więc ponownie do Sejmu, a ten większością głosów (głównie PiS) odrzucił dziś (w czwartek, 17 listopada) weto Senatu, co de facto oznacza przyjęcie nowelizacji.

Jak w praktyce wyglądają uchwalone przepisy? Kierujący, u którego zostanie wykryta ilość alkoholu w ilości równej lub większej niż 1 promil, straci swój pojazd. W takim przypadku przepadek zostanie orzeczony zawsze, nie będzie miało znaczenia czy kierowca doprowadził do wypadku.

Kolejnym przypadkiem, w którym zastosowana zostanie konfiskata pojazdu jest doprowadzenie do wypadku drogowego pod wpływem alkoholu. Tutaj wystarczy, by we krwi znalazło się 0,5 promila. W obu przypadkach policja zajmie pojazd na 7 dni, prokurator orzeknie następnie jego zabezpieczenie, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

W przypadku pojazdu, który nie jest własnością pijanego kierowcy – czyli na przykład pojazdu leasingowanego lub wynajętego – sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu obliczonej na podstawie dostępnych tabel średniej wartości rynkowej pojazdów. Podobnie stanie się, gdy w wypadku auto uległo zniszczeniu. W takim przypadku sąd nie orzeknie konfiskaty wraku, a również zasądzi obowiązek zapłaty równowartości pojazdu.

W przepisach ujęto także szczególną sytuację kierowców zawodowych, na przykład tych prowadzących ciągniki siodłowe o znacznej wartości. W przypadku kiedy taki kierujący zostałby przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu (z min. 1 promilem) lub spowoduje w takim stanie wypadek (tu 0,5 promila) sąd orzeknie minimum 5 tys. zł nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W roku 2021 pijani kierowcy spowodowali 1 920 wypadków, czyli 8,4 procent ogólnej liczby 22 816. W pierwszym kwartale 2022 roku zatrzymano 18 002 kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. To aż o 27 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany