Państwowe autostrady są już darmowe. Tylko po co było całe zamieszanie z eToll? - Motogen.pl

Dwa, płatne dotąd odcinki autostrad A4 i A4, są od 1 lipca darmowe. Zwolnienie z opłat dotyczy kierowców osobówek, lekkich dostawczaków i motocykli – czyli grupy, która jeszcze niedawno miała największe problemu z fatalną aplikacją eToll.

Przypomnijmy – wprowadzony ledwie dwa lata temu system eToll miał obsługiwać płatności za autostrady. Pierwsza wersja aplikacji, zaadaptowana wprost z systemu przeznaczonego dla pojazdów ciężarowych, w przypadku osobówek okazała się totalną katastrofą. System był kompletnie nieintuicyjny, aplikacja błyskawicznie rozładowywała telefon (nie działała w tle), często także zdarzały się błędy, przez które kierujący obciążani byli za nieprzejechane faktycznie kilometry.

Pewną poprawę przyniosło wprowadzenie łatwiejszej w obsłudze apki eToll Bilet, w której opłacenie przejazdu było znacznie prostsze. Wszystkie te działania związane z wdrożeniem systemu sporo nas, podatników, kosztowały. NIK wyliczyła, że na koniec 2021 roku było to niemal 300 mln zł. Fakt – spora część funkcjonalności używana jest nadal w przypadku pojazdów ciężarowych, jednak kto wie ile można by zaoszczędzić, gdyby od początku zwolnić z opłat osobówki i motocykle.

Zwolnienie z opłat dotyczy na razie tylko dwóch płatnych odcinków, obsługiwanych przez Krajową Administrację Skarbową – A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Pozostałe płatne odcinki, zarządzane przez koncesjonariuszy, nadal będą płatne – w przypadku odcinków Kraków – Katowice i Modła – Świecko mamy gwarancję, że opłaty za 1 km są jednymi z najwyższych na świecie.

Do 4 września kierujący osobówkami i motocyklami mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów także na koncesyjnym odcinku A1 Gdańsk-Toruń. Zwolnienie z opłat obowiązuje jednak tylko w weekendy, od południa w piątek do południa w poniedziałek. Wyjątkiem będzie długi weekend sierpniowy, wtedy zwolnienie z opłat potrwa dłużej – od piątkowego południa 11 sierpnia do środowego południa 16 sierpnia.

Zwolnienie z opłat wynika z realizacji zapisów ustawy o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Dokument ten wprowadził także zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych na autostradach i drogach ekspresowych o dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany