Od 5 grudnia pojedziemy bez prawa jazdy (przy sobie). Co trzeba zrobić, jakie mogą być problemy? - Motogen.pl

Prawo jazdy można pozostawić w domu już od 5 grudnia. W jaki sposób przebiegała będzie kontrola policyjna? Co zrobić w razie stłuczki?

Cyfryzacja polskiego systemu prawnego stawia kolejny krok – już od 5 grudnia 2020 roku (najbliższa sobota) wszyscy kierowcy będą mogli prowadzić samochód bez posiadania prawa jazdy przy sobie.

Uprawnienia oczywiście wciąż pozostają niezbędne, ale sam dokument można wyjąć z portfela i zostawić w domu – tak samo, jak dowód rejestracyjny pojazdu i potwierdzenie OC. Jest to efekt wprowadzenia tak zwanego pakietu deregulacyjnego.

Co w razie kontroli policyjnej?

Tego nie należy się obawiać. W przypadku kontroli policyjnej, funkcjonariusz zweryfikuje nasze dane osobowe oraz uprawnienia poprzez własny system, łącząc się z Centralną Ewidencją Kierowców. Nawet jeżeli urządzenie policjanta nie będzie miało zasięgu, może on przez radio skontaktować się z dyżurnym.

Krótko mówiąc – mandat 50 zł za brak dokumentu prawa jazdy znika.

W przypadku wyjazdu poza granice Polski, kierowca zobowiązany jest do posiadania przy sobie zarówno prawa jazdy, jak i dokumentów pojazdu.

Co zrobić w razie stłuczki?

Gdy na drodze dojdzie do stłuczki, nie zawsze trzeba wzywać policję. W jaki sposób kierowcy powinni wymienić się danymi, jeżeli ich prawa jazdy i dowody rejestracyjne pozostały w domach?

Najprostszą opcją jest rządowa, oficjalna aplikacja mObywatel na smartfona. Wśród jej funkcjonalności znajduje się zakładka mPojazd, gdzie odczytać można wszelkie dane samochodu czy motocykla. Od 5 grudnia uruchomiona zostanie też zakładka mPrawo Jazdy.

Dane o pojeździe oraz o kierowcy można wymieniać pomiędzy smartfonami za pomocą Bluetooth lub kodem QR.

Prawko można przenieść do smartfonu już od 5 grudnia 2020 r.

Pozostałe udogodnienia pakietu deregulacyjnego

Poza zniesieniem posiadania przy sobie prawka, pakiet deregulacyjny wnosi kilka innych udogodnień – niektóre wchodzą w życie 4 grudnia, inne w połowie 2021 roku lub 2022 roku. Wszystkie udogodnienia znajdziecie tutaj.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany