Na czasie
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Szef Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że nie ma podstaw prawnych, by przekazywać ubezpieczycielom stan kont punktowych kierowców...

Czy będą podwyżki OC dla piratów drogowych?

Jednym ze sztandarowych elementów nowelizacji przepisów dotyczących kierowców miało być uzależnienie wysokości składki OC od ilości punktów karnych na koncie danego kierowcy. Podobne rozwiązania działają w kilku krajach EU oraz Wielkiej Brytanii. Aby taki przepis funkcjonował w Polsce, ubezpieczyciele powinni uzyskać dostęp do niektórych informacji objętych RODO.

Szef Urzędu Ochrony Danych Osobowych poinformował, że w Polsce nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia podobnych rozwiązań. W piśmie do zastępcy szefa Kancelarii Sejmu wskazuje, że „nie ma podstaw prawnych. Takich, które pozwalałyby przekazywać zakładom ubezpieczeń dane o wysokości grzywien nakładanych na kierowców. Nawet jeśli takie informacje trafiłyby do ubezpieczycieli, nie mogliby oni zgodnie z prawem ich przetwarzać”.

Ponadto prezesowi UODO nie podoba się pomysł, by okres obowiązywania punktów od momentu zapłacenia grzywny. W przypadku jej przedawnienia (grzywny), przepisy nie określają terminu usunięcia z centralnej ewidencji kierowców danych dotyczących punktów karnych kierowcy. A także okresu kiedy te dane powinny zostać usunięte.


Więcej w Newsy, Prawo i Przepisy, Z Kraju
Peugeot Metropolis
Piaggio wygrało proces, Peugeot Metropolis zniknie z rynku!

Piaggio wygrało proces z Peugeotem o naruszenie patentów związanych z konstrukcją zawieszenia w przedniej osi. Trójkołowy Metropolis zniknie z rynku...

Zamknij