MotoGP Wielkiej Brytanii - Motogen.pl

Po rundzie w Hiszpanii przyszedł czas na GP Wielkiej Brytanii. Weekend zapowiada się o tyle ciekawie, że według prognoz ma cały czas padać deszcz, a na to liczy na pewno Valentino Rossi.

Tor Silverstone jest najdłuższym i najszybszym obiektem w kalendarzu MotoGP. Długość nitki wynosi 5.900 metrów, a szerokość to 17 metrów. Tor ma osiem lewych zakrętów i dziesięć prawych, a najdłuższa prosta ma 770 metrów długości. Silverstone powstał w 1948 roku i został zmodyfikowany w 2011 roku.

Moto3

Po GP Katalonii klasyfikację generalną w klasie Moto3 prowadzi Sandro Cortese z dorobkiem 87 punktów, a 7 punktów za nim jest Maverick Vinales. Luis Salom, który znajduje się na trzecim miejscu tabeli ma dopiero 55 punktów, a po piętach depcze mu Romano Fenati z trzema punktami straty, a za nim jest Louis Rossi z 45 punktami. Do wyścigu na pewno mocno zmotywowany ruszy Miguel Oliveira, który w poprzedniej rundzie zajął trzecie miejsce i jest pierwszym Portugalczykiem na podium wyścigów MotoGP. Dzięki temu w klasyfikacji generalnej Oliveira wskoczył na jedenaste miejsce z 27 punktami na koncie. Dobrze przygotowany jest również Sandro Cortese, który w Katalonii startował z uszkodzonym nadgarstkiem. Wszystkich ciekawi również, czy Louis Rossi będzie kontynuował swoją dobrą passę. W Le Mans Francuz zaliczył swoje pierwsze zwycięstwo w karierze, a w Katalonii był czwarty. Na błąd nie może sobie tym razem pozwolić Louis Salom zagrożony przez Romano Fenatiego. W GP Katalonii Fenati ukończył wyścig przed Salomem. Obu zawodników dzieli niewielka różnica punktowa, więc zapowiada się ciekawy pojedynek.

Moto2

Po ostatnim wyścigu klasyfikację Moto2 prowadzi Szwajcar Thomas Luthi z 88 punktami na koncie, a za nim jest Marc Marquez z dwoma punktami straty. Marquez w tym sezonie dąży do zdobycia tytułu mistrzowskiego, który przeszedł mu koło nosa w zeszłym sezonie, więc nie może sobie tym razem pozwolić na błędy, bo Szwajcar może się jeszcze bardziej od niego oddalić. Na trzecim i czwartym miejscu z dorobkiem 71 punktów znajdują się kolejno Pol Espargaro i Andrea Iannone, a 21 punktów dalej na piątej pozycji jest Scott Redding. W Katalonii wyścig wygrał właśnie Andrea Iannone, ponieważ Pol Espargaro miał wypadek z udziałem Marca Marqueza i nie ukończył wyścigu. Na Silverstone Hiszpan będzie musiał się pilnować i przekroczyć linię mety przed Włochem. Co ciekawe rok temu ani Marquez ani Espargaro nie ukończyli wyścigu w Wielkiej Brytanii, ponieważ obaj wypadli z toru. Czy tym razem będą mieli więcej szczęścia?

MotoGP

W klasie królewskiej sporo się dzieje w tym sezonie. Wydawało się, że Casey Stoner nie odda prowadzenia w klasyfikacji generalnej, ale przegrał on ostatnie dwie rundy z Jorge Lorenzo i to Hiszpan prowadzi teraz w generalce z 115 punktami na koncie, a Stoner ma punktów 95. Na trzecim miejscu jest Dani Pedrosa, którego pozycja jak na razie pozostaje niezagrożona dzięki 25 punktom przewagi nad Andrea Dovizioso. Tuż za Dovizioso w generalce jest jego teamowy kolega Cal Crutchlow z zaledwie czterema punktami straty. Valentino Rossi, który obecnie ma swój najlepszy sezon w barwach Ducati jest na szóstym miejscu z pięcioma punktami straty do Brytyjczyka. Warto przypomnieć, że w Le Mans Rossi zajął drugie miejsce podczas wyścigu rozgrywanego na mokrym torze, a przecież nad Silverstone padało już w piątkowy poranek i deszczowa pogoda jest zapowiadana także na resztę weekendu. Casey Stoner natomiast przyznał, że tor Silverstone to jeden z jego ulubionych obiektów i powiedział również, że jest zadowolony z testów w Katalonii. Australijczyk w przeciwieństwie do Rossiego liczy na wyścig na suchym torze. Na dobre warunki pogodowe ma również nadzieję Dani Pedrosa, który opuścił zeszłoroczne GP Wielkiej Brytanii z powodu kontuzji. Na Silverstone z powodu kontuzji nie wystartuje Karel Abraham, który w trakcie testów na torze Aragon złamał lewą rękę.

We wszystkich klasach MotoGP znajdą się przynajmniej dwaj zawodnicy, którzy mają rachunki do wyrównania i szanse na wyższą pozycję w klasyfikacji generalnej. Czy Marquez powróci na prowadzenie Moto2? Czy Stoner przerwie złą passę i ukończy wyścig na pierwszym miejscu? Czy pogoda będzie sprzyjała Rossiemu? Tego dowiemy się w ciągu najbliższych dwóch dni.

Autor: Wojciech Grzesiak