Motocykl z wózkiem bocznym - prawo jazdy, przepisy, modele

Motocykl z wózkiem bocznym to fajna zabawa, choć w dzisiejszym świecie jazda nim do wygodnych nie należy.

Motocykl z wózkiem bocznym to unikatowe połączenie dwóch światów – wydajności i stabilności. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup takiego pojazdu, warto zaznajomić się z obowiązującymi przepisami, rodzajem prawa jazdy wymaganego do jego prowadzenia oraz dostępnymi modelami na rynku.

Jakie prawo jazdy na motor z wózkiem bocznym?

Zanim zasiądziemy za kierownicą motocykla z wózkiem bocznym, musimy zdać egzamin na odpowiednią kategorię prawa jazdy. W przypadku wielu krajów, w tym Polski, jest to kategoria A. Jednakże warto sprawdzić aktualne przepisy i mieć świadomość, że motocykl z bocznym wózkiem to wg prawa zupełnie co innego niż trójkołowiec.

Czy motocykl z wózkiem bocznym jest trójkołowcem?

Mimo że motocykl z wózkiem bocznym posiada trzecie koło, według unijnych przepisów nie jest traktowany jako trójkołowiec – taki pojazd musi mieć homologację L5e, której motocykl z koszem bocznym nie posiada. W Polsce motocykl z wózkiem bocznym uznawany jest za motocykl, do którego prowadzenia wymagana jest kategoria A. Oznacza to, że mimo trzech kół, nie można prowadzić motocykla z bocznym wózkiem na prawko kategorii B.

Motocykl z wózkiem bocznym – przepisy

Prowadzenie motocykla z wózkiem bocznym wiąże się z pewnymi ograniczeniami i obowiązkami. Przede wszystkim, kierowca musi posiadać ważne prawo jazdy kategorii A. Dodatkowo, konieczne jest stosowanie zasad bezpieczeństwa, takich jak noszenie kasku zarówno przez kierowcę, jak i pasażera podróżującego w bocznym wózku. Co ciekawe – pasażer w bocznym wózku, inaczej niż ten siedzący na kanapie za kierowcą, może podróżować będąc pod wpływem alkoholu.

Motocykl 125 z wózkiem bocznym

Motocykle 125 ccm cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodych kierowców. Czy można połączyć tę popularną kategorię z wózkiem bocznym? Odpowiedź brzmi tak i nie. W teorii są dostępne takie motocykle, jednak konia z rzędem temu, komu uda się coś takiego znaleźć i legalnie w Polsce zarejestrować. Większość dostępnych na portalach ogłoszeniowych motocykli z bocznym wózkiem to jakieś samoróbki lub podejrzane zmoty.

Współczesne motocykle z wózkiem bocznym

Rynek motocykli z wózkami bocznymi od lat w zasadzie się nie rozwija, bo dziś podróżowanie takim motocyklem jest niewygodne i w zasadzie odbiera wszystkie zalety jazdy jednośladem. Nieliczni producenci, np. Ural, wprowadzają innowacje technologiczne, rzadziej designerskie, kierując swoją ofertę do specyficznego klienta.

Motocykl z wózkiem bocznym, choć jest ciekawym, być może i nawet fascynującym połączeniem tradycyjnej dynamiki motocykla z dodatkową stabilnością trójkołowca, w dzisiejszym świecie pełni rolę ciekawostki, skamieliny technologicznej z czasów II wojny światowej. Najczęściej spotyka się taki sprzęt jako motocykl wojskowy lub motocykl custom.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany