Czy przewożenie dzieci na motocyklu jest legalne?

Przewożenie dziecka na motocyklu nie jest zabronione, ale zanim się na to zdecydujesz, dowiedz się od ilu lat można wozić dziecko na motorze.

Przewożenie dzieci na motocyklu jest w Polsce legalne w pewnych granicach, nie warto więc się tego bać. Wręcz przeciwnie – odpowiednio wcześnie rozbudzona pasja do podróży jednośladem może w późniejszym czasie zamienić się we wspaniałą przygodę. Przed rozpoczęciem wspólnych podróży trzeba jednak wiedzieć od ilu lat można wozić dziecko na motocyklu i jakie w tej kwestii obowiązują przepisy.

Czy można przewozić dziecko na motocyklu z przodu?

Przewożenie dziecka na motorze dozwolone jest w obrębie określonych przepisów Prawa o ruchu drogowym i Ustawy o kierujących pojazdami. O tym, czy można przewozić dziecko na motocyklu z przodu mówią też wyraźnie zapisy homologacji motocykla. W skrócie – pasażer nie może podróżować z przodu, ponieważ nie ma tam przystosowanego dla niego miejsca.

Miejsce z przodu motocykla zajmuje kierowca, by móc operować kierownicą, dźwigniami sprzęgła i hamulca, a także skrzynią biegów i hamulcem pomocniczym. Pasażer zajmuje miejsce z tyłu kanapy, gdzie ma zwykle uchwyty, których może się złapać, oraz podnóżki. Przewożenie dziecka na motocyklu z przodu jest więc na drogach publicznych niezgodne z prawem. Co innego, jeśli przyzwyczajasz dziecko do motocykla i chcesz przewieźć je powoli na własnym podwórku – tej kwestii przepisy nie regulują, taki przewóz dziecka na motocyklu będzie więc legalny.

Jest jeszcze jeden argument przeciw temu, czy można wozić dziecko z przodu na motorze. W sytuacji nagłego hamowania, kiedy np. ktoś zajedzie ci drogę, lub wyskoczy na nią pies, nie będziesz w stanie jednocześnie kontrolować motocykla i dziecka, a jeśli w coś uderzysz, dziecko wystrzeli jak z procy.

Od ilu lat można wozić dziecko na motorze?

Zasady przewożenia dzieci na motocyklu reguluje art. 20 ust. 6 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. I choć mówi on np. z jaką prędkością masz prawo przewozić motocyklem sześcioletnie dziecko, nie wspomina od ilu lat można wozić dziecko na motocyklu, ponieważ czynność ta, co do zasady, nie jest zabroniona! Istnieje w zasadzie tylko jeden zapis mówiący jak przewozić dziecko na motocyklu – jeśli nie ukończyło ono siedmiu lat, nie wolno ci przekraczać 40 km/h.

Kodeks drogowy przewożenie dzieci na motocyklu traktuje w pozostałych kwestiach podobnie jak przewożenie innych pasażerów – w polskim prawie wymagany jest tylko kask, więc dziecko na motocyklu także musi go posiadać, niezależnie od wieku. Podsumowując – odpowiedź na pytanie „od jakiego wieku można wozić dziecko na motocyklu?” brzmi – od siódmego roku życia (ukończonego).

Z jaką prędkością można przewozić dziecko motocyklem?

Jak wspomniano wyżej, sześcioletnie lub młodsze dziecko jako pasażer na motocyklu możesz wieźć z prędkością nieprzekraczającą 40 km/h. Starsze dzieci, czyli te, które ukończyły 7 lat, mogą być wożone z prędkościami dozwolonymi przez Prawo o ruchu drogowym, a zatem:

  • 50 km/h na obszarze zabudowanym,
  • 140 km/h na autostradzie,
  • 120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej,
  • 100 km/h na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu,
  • 90 km/h na pozostałych drogach.

Oczywiście to, z jaką prędkością można przewozić dziecko motocyklem, zależy od warunków na drodze. Podróżując z dzieckiem, zawsze trzeba pamiętać, że może ono inaczej odczuwać bodźce, szybciej się męczyć, zasnąć i tak dalej. Z mniej doświadczonym małym podróżnikiem lepiej jeździć wolniej.

Jak przewozić dziecko na motocyklu?

Wożenie dzieci na motocyklu to ogromna odpowiedzialność. Potrzebują one bardzo dobrej ochrony biernej, czyli dopasowanego do wieku i wzrostu ubioru wyposażonego w ochraniacze motocyklowe i kask na motor z homologacją ECE R22.05 lub ECE R22.06. Dziecko, jak każdy pasażer, musi trzymać nogi na podnóżkach. Jeśli do nich nie dosięga, musisz zamontować fotelik dziecięcy motocyklowy.

O tym, jak przewozić dzieci na motorze, dużo powie ci obserwacja własnej pociechy. Jeśli twoje dziecko szybko się męczy, rób częste przerwy w jeździe, jeśli marznie, często sprawdzaj czy nie jest narażone na wiatr. Często z rozmawiaj z młodym pasażerem by kontrolować stan fizyczny i psychiczny. Dziecku trudniej wyrazić swoje odczucia niż dorosłemu, zachowaj więc cierpliwość.

Zanim wsiądziesz z dzieckiem na motocykl, dokładnie i cierpliwie wytłumacz mu najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Ustal znaki, za pomocą których mały pasażer będzie przekazywał ci swoje potrzeby – zwolnij, zatrzymaj się i tak dalej. I najważniesze – bądź ostrożny by nie zrazić dziecka do motocyklowych podróży. A wszystkim tym wątpiącym czy można wozić dziecko na motocyklu, możesz pokazać ten artykuł lub odpowiedni przepis Prawa o ruchu drogowym. Być może matka lub babcia, gdy dowie się jak przewozić dziecko na motorze bezpiecznie, zaakceptuje twój pomysł.

Ubocznym skutkiem zainteresowania najmłodszych tematyką motocyklową, może być ich chęć odkrywania motorsportu. Motocross dla dzieci jest coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu, świetnym treningiem ogólnorozwojowym i doskonałym fundamentem przyszłej bezpiecznej jazdy motocyklem.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany