EBR Motorcycles. Legendarna marka wraca do żywych - Motogen.pl

Erik Buell to znakomity inżynier i konstruktor motocykli. W roku 1983 stworzył własną markę Buell, pod którą tworzył jednoślady o sportowym charakterze, bazujące na technologii H-D. Marka od 2003 roku stała się własnością Harleya-Davidsona, który zdecydował się zakończyć produkcję w 2009 r.

 

Ponieważ prawa do marki Buell zostały przy H-D, Erik stworzył własną – EBR Motorcycles, pod którą powstało kilka udanych modeli – 1190RX, 1190 RS czy 1190SX. W 2013 roku współwłaścicielem EBR Motorcycles stał się indyjski gigant Hero MotoCorp. Niestety, w 2015 roku firma popadła w poważne tarapaty finansowe i do końca nie było wiadomo jak potoczą się jej losy.

 

W 2016 roku nowym właścicielem EBR Motorcycles został Bill Melvin. W 2017 roku zakończono produkcję motocykli na dużą skalę w Wisconsin i przeniesiono działalność do Grand Rapids w Michigan. Dotychczas EBR realizowało tylko zamówienia na części zamienne dla dealerów i właścicieli, teraz ogłoszono powrót do produkcji.

 

 

Motocykle są przygotowywane ręcznie na specjalne zamówienia przez dwóch wybitnych fachowców – specjalisty od silników Erica Webera i konstruktora podwozi, Elliota Malzahna. Bazą będzie zaprojektowany przez Buella motocykl EBR 1190 ze zbiornikiem paliwa w ramie. Podobnie jak w innych konstrukcjach Buella, także tutaj tarcze hamulcowe będą miały formę obręczy umieszczonej po obwodzie koła. Do napędu zostanie wykorzystany V-twin o pojemności 1190 cm3 i mocy 185 KM osiąganej przy 10 600 obr/min.

 

Więcej o motocyklach Buell