Kask z blendą - otwarty, integralny i szczękowy

Kask z blendą to dziś najczęściej wybierany typ kasku. Jakie kaski z blendą dostępne są w ofertach producentów?

Kaski motocyklowe z blendą robią w ostatnich latach oszałamiającą karierę. Przed laty blenda w kasku była dla motocyklistów niedoścignionym marzeniem i musieli oni radzić sobie z oślepiającym słońcem na wiele innych sposobów, zdecydowanie mniej skutecznych. Dopiero po wynalezieniu blendy przeciwsłonecznej kask zyskał niedostępną niegdyś funkcjonalność, podobnie jak stało się z interkomem motocyklowym, w jaki wyposażony jest kask z bluetooth.

Blenda w kasku – co to jest

Kiedy rozpoczynasz przygodę z motocyklem i nadchodzi czas wyboru kasku, często możesz natknąć się na określenie „blenda przeciwsłoneczna do kasku”. To nic innego jak dodatkowy wizjer wykonany z przyciemnianego, przezroczystego poliwęglanu, którego zadaniem jest ograniczenie dostępu promieni słonecznych do oczu. W największym uproszczeniu na pytanie „co to blenda w kasku” można więc odpowiedzieć, że to takie wbudowane okulary przeciwsłoneczne.

Producenci mają różne pomysły na blendę w kasku – najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest osłona wsuwana między skorupę a wypełnienie EPS. Takie rozwiązanie jest najwygodniejsze – operuje się nią specjalnym suwakiem, który pozwala opuszczać ją w razie potrzeby. Arai stosuje inny patent – blendę na zewnątrz kasku, montowaną na wizjerze. Szczególnym przypadkiem jest kask z blendą polaryzacyjną, która poprawia ostrość widzenia. To jednak rozwiązanie dość rzadko stosowane.

A jaki kask kupić? Najważniejsza jest homologacja kasku – to podstawa do poszukiwań. Tymczasem poznaj opcje i wybierz najlepszy kask z blendą.

Kask otwarty z blendą

kask otwarty z blendą

Kask otwarty z blendą sprawdzi się szczególnie w przypadku skuterów i motocykli wykorzystywanych w mieście. Charakteryzuje się on wygodą i akceptowalnym poziomem bezpieczeństwa, a ochrona przeciwsłoneczna pozwala bezpieczne poruszać się nawet w sytuacji, kiedy promienie słoneczne świecą prosto w twarz. Kask motocyklowy otwarty z blendą doceniają także posiadacze motocykli typu cruiser i chopper. Zdaniem tych bikerów daje on poczucie wolności i pozwala czuć na twarzy wiatr. Kask otwarty z blendą Umożliwia skuteczną ochronę przed oślepieniem w sytuacji kiedy najdzie cię ochota jazdy ku zachodzącemu słońcu. Kaski otwarte z blendą to jednak tylko skromna część oferty, którą możesz znaleźć w sklepach motocyklowych.

Kask integralny z blendą

kask integralny z blendą

Kask integralny uznawany jest za najbezpieczniejszy i przez to jest to jedyny typ kasku stosowany w sporcie. Na torze kask z blendą jest niepotrzebny, bo w warunkach dużego nasłonecznienia zawodnicy korzystają z wymiennych wizjerów, także przyciemnianych. Kask integralny z blendą coraz częściej spotykany jest jednak w motocyklowej turystyce – użytkownicy chcieliby czuć się bezpiecznie, a przy tym korzystać z udogodnień, jakie daje blenda przeciwsłoneczna.

Najczęściej spotykanym typem kasku motocyklowego integralnego z blendą jest ten, w którym blenda chowa się wewnątrz kasku. To wygodne rozwiązanie, a osłona umieszczona za wizjerem zapobiega szybkiemu jej brudzeniu. Drugi typ kasku motocyklowego z blendą produkuje firma Arai – tutaj osłona przeciwsłoneczna umieszczana jest na zewnątrz wizjera.

Takie rozwiązanie, zdaniem producenta, jest bezpieczniejsze niż blenda chowana wewnątrz kasku. Z drugiej strony jednak użytkownicy narzekają na fakt, że taka osłona błyskawicznie się brudzi, a zanieczyszczona nie spełnia swojego zadania. Ostatnim typem jest kask cross, blenda jest tutaj spotykana bardzo rzadko, ze względu na fakt, że kaski takie używane są w zróżnicowanym terenie – stała zmiana natężenia światła może sprawić, że jazda w kasku cross z blendą byłaby niebezpieczna. Użytkownicy takich kasków korzystają najczęściej z daszków przeciwsłonecznych.

Kask szczękowy z blendą

Kask szczękowy z blendą to najczęściej spotykany typ kasku wyposażony w takie rozwiązanie. Ponieważ kask szczękowy pomyślany został do motocyklowej turystyki, blenda w kasku podnosi tutaj walory funkcjonalne – kierujący może, w pewnych sytuacjach, unieść szczękę i nadal korzystać z ochrony przeciwsłonecznej. W niemal stu procentach kasków szczękowych z blendą jest ona opuszczana suwakiem lub dźwignią. Jest także łatwo demontowalna np. do mycia. W tej grupie dostępne są bardzo różne kaski – w ofercie niejednego producenta znajdziesz na przykład damski kask motocyklowy z blendą. Wybór: kask szczękowy a integralny może okazać się bardzo trudny.

Kask z blendą czy bez

A zatem – kask z blendą czy bez? Na tak zadane pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu. Przede wszystkim gdzie zamierzasz użytkować kask – na torze, w turystyce, w terenie, czy w mieście? W tym pierwszym przypadku kask z blendą się nie sprawdzi, tam raczej przydadzą się wymienne wizjery. Podobnie w terenie – tam kask motocyklowy z blendą lepiej sobie odpuścić. Jeśli jednak twoim żywiołem jest miasto i turystyka, blenda w kasku jest elementem wręcz niezastąpionym.

Co jeśli nie kask z blendą

Jak już zostało wspomniane wyżej, blenda nie zawsze jest konieczna. Nawet jeśli nie korzystasz z toru wyścigowego, a swoją aktywność motocyklową skupiasz przede wszystkim na turystyce, możesz używać kasku bez blendy. Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście okulary przeciwsłoneczne, ale coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się także wymienne wizjery. Do niektórych kasków można kupić je w ogromnym wyborze – od prostych przyciemnianych, przez lustrzane w różnych barwach, aż po spolaryzowane.

Większość obecnie produkowanych kasków ma systemy umożliwiające łatwą wymianę szyby, a co za tym idzie wizjer możesz wymienić w kilka sekund. Wiąże się to jednak z koniecznością wożenia drugiego wizjera.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany