Fotelik motocyklowy - jak dobrać odpowiedni?

Fotelik motocyklowy dla dziecka to świetny sposób na zaszczepienie motocyklowej pasji. Ile kosztuje i jaki wybrać – z pasami czy bez? Gdzie kupić taki fotelik i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jazda z dzieckiem to wspaniała przygoda i świetny sposób na rozwijanie w najmłodszych pasji. Zanim posadzisz swoją pociechę na motocyklowej kanapie upewnij się, czy robisz to zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

W Polsce można jeździć z każdym dzieckiem, jednak jeśli jego wiek nie przekracza 7 lat, wolno ci poruszać się z prędkością maksymalną 40 km/h. Aby jazda z najmłodszym była dla niego bezpieczna, warto wyposażyć motocykl w fotelik motocyklowy dla dziecka. Rozwiązanie to nie jest szczególnie popularne, jednak warto się nim zainteresować, by nie zrazić własnej pociechy.

Fotelik motocyklowy dla dziecka

Fotelik motocyklowy, ze względu na swoją konstrukcję, należy zawsze montować z tyłu, czyli za kierującym. Rzecz jasna, sam fotelik na motocykl nie wystarczy – dziecko musi być chronione także odpowiednim dla wieku i wzrostu ubiorem ochronnym i kaskiem.

fotelik motocyklowy dla dziecka

Kiedy już skompletujesz odpowiedni ubiór, możesz sadzać pociechę w foteliku motocyklowy z pasami, którymi dokładnie przypinasz małego pasażera, by przypadkiem nie wypadł w czasie jazdy. Pamiętaj – zgodnie z polskim prawem, jeśli dziecko nie ukończyło 7 lat, możesz poruszać się maksymalnie 40 km/h.

Pamiętaj, że fotelik dziecięcy motocyklowy będzie niezbędny w sytuacji, gdy dziecko nie dostaje stopami do podnóżków. Fotelik taki musi być przystosowany do motocykla, nie nadają się tutaj ani fotelik rowerowy ani samochodowy.

Fotelik motocyklowy z pasami

Fotelik na motocykl dla dziecka może być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, ale to rzadkość. Modele bez pasów przeznaczone są dla starszych dzieci, które mają już podstawowe umiejętności jazdy w roli pasażera na motocyklu. Stabilna pozycja, jaką daje fotelik dziecięcy na motocykl zapewnia młodemu pasażerowi zabezpieczenie w przypadku, gdy np. zdarzy mu się zasnąć.

Młodsze dzieci, szczególnie te, które zaczynają dopiero przygodę z podróżowaniem na tylnej kanapie, powinny korzystać z wyposażonego w pasy fotelika dla dziecka na motocykl. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – kilkulatek może zapomnieć, że w czasie jazdy trzeba się trzymać i zechce wychylić się z fotelika, by coś obejrzeć. Oferta takich fotelików jest jednak bardzo skromna.

Fotelik motocyklowy cena

Fotelik motocyklowy dla dzieci nie jest niestety rzeczą tanią. Wpływ na cenę ma fakt, że, w odróżnieniu od samochodu, motocykl nie jest wyposażony ani w system mocowania IsoFix, ani w pasy bezpieczeństwa – a to właśnie te dwa elementy są kluczowe dla poprawnego mocowania samochodowego fotelika.

fotelik motocyklowy cena

W przypadku fotelika dla dzieci na motocykl producent musi zatem dokładnie przemyśleć i przygotować mocowania, które będą niezawodne nie tylko w czasie jazdy, ale, przede wszystkim, w razie nagłego hamowania, przyspieszania, a także podczas upadku.

To spore wymagania, dlatego oferta motocyklowych fotelików dla dziecka jest mocno ograniczona, a przez to urządzenia te są dość drogie. Warto rozejrzeć się za dobrą ofertą i znaleźć odpowiedni fotelik motocyklowy – cena jaką trzeba zapłacić waha się od mniej więcej 850 zł do nawet 2 000 zł.

Warto pamiętać, że fotelik motocyklowy dla dziecka posłuży nam dość krótko. Kiedy młody pasażer z niego wyrośnie, można sprzedać fotelik przez internet na popularnym portalu ogłoszeniowym. To także dobra wskazówka w jaki sposób można na dziecięcym foteliku motocyklowym zaoszczędzić – poszukać go właśnie w takim miejscu.

Najważniejsze, by wybrać egzemplarz, który jest nieuszkodzony i kompletny. Brak nawet jednego elementu spowoduje, że nie będzie możliwe bezpieczne zamocowanie go na motocyklu. Warto wiedzieć, że fotelika nie trzeba zawsze demontować, odpowiedni pokrowiec motocyklowy może dokładnie przykryć jednoślad razem z fotelikiem.

Co jeśli nie fotelik motocyklowy?

Fotelik motocyklowy to dobre rozwiązanie w przypadku młodszych dzieci. A co kiedy dziecko już podrośnie i fotelik stanie się zwyczajnie zbyt mały? Jeśli młody pasażer jest już na tyle świadomy zasad podróżowania na motocyklu, byś nie musiał martwić się, że zaśnie lub spadnie, można pomyśleć o wykorzystaniu specjalnego pasa dla pasażera, podobnego do pasa nerkowego.

fotelik motocyklowy cena

Zasada jego działania jest dość prosta – na pasie zamontowane są specjalne uchwyty, za które pasażer może trzymać się, kiedy nie czuje się pewnie. Pas kierowca zakłada na swoje biodra, a uchwyty znajdują się po bokach jego tułowia. Dzięki takiemu rozwiązaniu pasażer może czuć się bezpiecznie, np. podczas przyspieszania.

Takie rozwiązanie jest potrzebne zwłaszcza w motocyklach niewyposażonych w kufer centralny. Brak oparcia pleców może spowodować upadek pasażera do tyłu, szczególnie jeśli jest on mniej doświadczony, nieprzyzwyczajony do przyspieszeń, jakie dostarcza motocykl i jeśli nie ma jeszcze wystarczająco mocnych mięśni brzucha.

Jeśli zaś jest taka możliwość, warto w motocyklu zainstalować kufer centralny ze specjalnym miękkim oparciem dla pasażera. To rozwiązanie nie tylko zapewni bezpieczeństwo i poczucie komfortu pasażerowi, ale w pewnym stopniu rozwiąże także kłopot z niewielką przestrzenią bagażową w motocyklu. Jest to dobra alternatywa dla plecaka motocyklowego.

Dostępne są na rynku kufry motocyklowe o bardzo różnej pojemności, warto więc dopasować go z jednej strony do bryły motocykla, z drugiej zaś do potrzeb pasażera. Jeśli kufer z jakichś powodów nie pasuje do motocykla, warto rozważyć montaż specjalnego oparcia dla pasażera. W dłuższej podróży takie rozwiązanie z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu.

Rozwiązań służących bezpieczeństwu najmłodszych na motocyklu jest co najmniej kilka – fotelik, specjalny pas, czy oparcie będą pomocne, poprawią bezpieczeństwo i z pewnością zachęcą pociechę do kolejnych podróży.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany