5000 zł i 5 pkt za nieprawidłowe parkowanie - policjanci z Zielonej Góry poszli po bandzie - Motogen.pl

Mężczyzna zaparkował tak, że autem zablokował wjazd pojazdom pogotowia na teren parku i pałacu.

Nieodpowiednie parkowanie to plaga w Polsce. Kierowcy stają na trawnikach, blokują wjazdy, ignorują tabliczki o możliwości odholowania pojazdu. Wysokość mandatu za zaparkowanie w miejscu niedozwolonym czy objętym zakazem – zgodnie z taryfikatorem obowiązującym od początku 2022 roku – może wynieść od 100 do 300 złotych. Do tego zazwyczaj dochodzi opłata za holowanie oraz za postój na parkingu firmy pomocy drogowej.

Pewien kierowca w Zielonej Górze jednak znacznie przeholował ze swoim parkowaniem, a policjanci nie mieli zamiaru mu pobłażać.

Kierujący Audi wjechał na teren Pałacu w Zatoniu i zatrzymał swój samochód na środku drogi dojazdowej blokując dojazd uprawnionym pojazdom i 3 godziny spacerował po parku. Dyżurny zielonogórskiej komendy odebrał w tej sprawie kilka zgłoszeń od innych, oburzonych spacerowiczów. Świadkowie słusznie zwracali uwagę, że takie parkowanie blokuje dojazd karetce pogotowia czy pojazdom straży pożarnej, gdyby ktoś w tym czasie potrzebował pomocy.

Droga, na której zaparkował kierowca, objęta była znakiem B-1 zakaz ruchu. Niezastosowanie się do znaku B-1 nie zostało ujęte w taryfikatorze, a więc w tym przypadku stosuje się ogólne przepisy kodeksu wykroczeń.

Złamanie tego zakazu objęte jest wykroczeniem z artykułu 92 §1 kodeksu wykroczeń: „Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Obecnie grzywna nałożona przez policjanta może wynieść do 5000 złotych. Policjanci nałożyli na kierującego Audi mandat karny w wysokości 5000 złotych wraz z 5 punktami karnymi.

Zobacz też:
Nowy taryfikator grzywien i mandatów od początku 2022 roku.
Nowy taryfikator punktów karnych od 17 września 2022 roku!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany