Karta motorowerowa - od ilu lat, do czego uprawnia i ile kosztuje?        - Motogen.pl

Karta motorowerowa – od ilu lat, do czego uprawnia i ile kosztuje jakie pojazdy można prowadzić i czy jest w bazie danych?

Kiedyś najmłodsi kierowcy pojazdów spalinowych ubiegali się o kartę motorowerową, od jakiegoś czasu zastąpioną przez prawo jazdy kategorii AM. Karta motorowerowa od ilu lat, ile kosztuje karta motorowerowa, do czego uprawnia karta motorowerowa, ile kosztuje prawo jazdy kat AM – poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania…

Odkąd ustawodawca sprawił, że karta motorowerowa zmieniła się w prawo jazdy AM czyli od 19 stycznia 2013 roku dla chętnych oznacza to pewne negatywne skutki. Z racji faktu, że forma egzaminu zmieniła się na państwową, łatwe do zdobycia uprawnienie stało się trudniej dostępne, ale i droższe.

Reasumując: karta rowerowa a prawo jazdy AM to jakby te same uprawnienia, ale jeden dokument zastąpił drugi, jest droższy i cięższy do zdobycia.

Warto także zapoznać się z artykułem prawo jazdy kat. A – wszystko co warto wiedzieć. Natomiast jednym z ważniejszych pytań wśród kandydatów na kierowców jest też ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Karta motorowerowa od ilu lat?

Prawo jazdy AM od ilu lat? Karta rowerowa umożliwiała kierowanie wymienionymi dalej pojazdami od 13 roku życia. W przypadku prawa jazdy kategorii AM ustawodawca podniósł wymagany wiek o rok. Aby przystąpić do egzaminu, należy mieć ukończone 14 lat, jednak sam kurs można rozpocząć trzy miesiące wcześniej.

Karta motorowerowa czym można jeździć?

Prawo jazdy AM czym można jeździć? Kategoria prawa jazdy AM przeznaczona jest dla najmłodszych kierowców. Uprawnia do prowadzenia dwóch typów pojazdów:

motoroweru. Czyli dwukołowy lub trójkołowy pojazd, w którym pojemność skokowa silnika spalinowego nie przekracza 50 cm3, a w przypadku silnika elektrycznego 4 kW.

lekkiego czterokołowca, czyli pojazdu, którego łączna masa nie przekracza 350 kg.

Zatem posiadając prawo jazdy AM, możesz prowadzić quada, lekkie auto (np.francuski Ligier, Aixam), a także skutery i motorowery o maksymalnej prędkości 45 km/h i spełniających powyższe kryteria.

Kolejnym krokiem po motorowerze, jest motocykl kategorii A1 i oczywiście testy na prawo jazdy A1.

Czy karta motorowerowa jest w bazie danych?

Czy karta motorowerowa jest w bazie danych? Nie. Ale można ją wymienić na prawo jazdy AM, co jest równoznaczne z kosztem wydania prawa jazdy, wynoszącym 100,5 zł. Nie ma znaczenia, czy karta motorowerowa jest ważna, czy jej termin ważności upłynął.

Ile kosztuje karta motorowerowa?

Nie ma już egzaminów na kartę rowerową, dlatego lepszym pytaniem jest), ile kosztuje prawo jazdy kategorii AM?

Postaramy się rozbić to na kurs oraz egzaminy.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy AM? W zależności od szkoły, miejsca zamieszkania może kosztować od 700 do 1800 zł.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy kategorii AM? Prawo jazdy kategorii AM cena egzaminów wynosi odpowiednio: 30 zł za teorię oraz 140 zł za egzamin praktyczny. Obydwa odbywają się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Wcześniej trzeba wyrobić PKK (profil kandydata na kierowcę), opłacić egzamin oraz mieć przy sobie dowód tożsamości.

Wydanie prawa jazdy kategorii AM

Po pozytywnie zdanym egzaminie WORD zaktualizuje PKK o wynik egzaminów. Wówczas trafi do wydziału komunikacji, gdzie można odebrać dokument potwierdzający uprawnienia. Koszt wydania prawa jazdy wiąże się z opłatą wynoszącą 100,5 zł. Do czasu uzyskania dokumentu potwierdzającego uprawnienia nie wolno prowadzić pojazdów, chociaż zapowiadana jest zmiana przepisów w tej kwestii.

Jeśli wejdzie w życie, wówczas wraz z przekazaniem informacji do wydziału komunikacji przez WORD, będzie można legalnie poruszać się odpowiednim pojazdem, nawet przed fizycznie odebranym dokumentem. Na teraz jest to zabronione i grozi mandatem.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany