BMW Motorrad Welt już otwarte - muzeum przy fabryce motocykli BMW w Berlinie [relacja, foto, video] - Motogen.pl

BMW Motorrad Welt w Berlinie to coś łączącego muzeum motocyklowe, miejsce spotkań i centrum kulturalne. Zobacz relację, zdjęcia i film z otwarcia!

Dnia 28 września redakcja Motogen.pl odwiedziła fabrykę motocykli BMW w Berlinie. Były ku temu dwie fantastyczne okazje – prezentacja zupełnie nowego BMW R 1300 GS (przeczytaj info i zobacz film) oraz oficjalne otwarcie nowego miejsca na motocyklowej mapie Europy, jakim jest BMW Motorrad Welt – które dla uproszczenia nazwijmy muzeum.

Otwarcie BMW Motorrad Welt

Data otwarcia nie była zresztą przypadkowa, bo 100 lat wcześniej, z dokładnością co do dnia, zaprezentowany został pierwszy motocykl tego producenta. Model BMW R 32 zobaczył światło dzienne 28 września 1923 roku na wystawie Berlin Motor Show. Teraz my możemy ten model oglądać w BMW Motorrad Welt.

Otwarcie wystawy było niemałym wydarzeniem, bo poza 150 gośćmi z całego świata (w tym Jędrzejak z Motogen.pl), na miejscu pojawiło się szefostwo BMW Motorrad, ale także burmistrz Berlina – Kai Wegner, a także Kanclerz Niemiec – Olaf Scholz. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla Was czytelników i potencjalnych odwiedzających? Nie, żadnego. Ale wskazuje, że było to całkiem istotne wydarzenie w Niemczech.

Podsumowując założenia BMW Motorrad Welt, dr Markus Schramm, szef BMW Motorrad powiedział:
„Dzięki BMW Motorrad Welt dajemy naszej marce dom bezpośrednio w Berlinie, gdzie produkowane są nasze motocykle. BMW Motorrad Welt będzie naszym nowym „domem marki”. Na powierzchni około 1000 metrów kwadratowych tworzymy pełną doświadczenie marki na dużą skalę, które łączy BMW Motorrad ze społecznością, społeczeństwem i pracownikami w wysoce emocjonalny, autentyczny i żywy sposób. Doświadczenia obejmują interaktywną prezentację aktualnych produktów BMW Motorrad, ekscytujące wycieczki po zakładach i wyjątkową gastronomię, po wydarzenia i wydarzenia zewnętrzne i opcje rezerwacji wewnętrznych. BMW Motorrad Welt oferuje wyjątkową i fascynującą platformę do emocjonujących spotkań na każdy temat związany z BMW Motorrad”.

Film (i zdjęcia) z BMW Motorrad Welt w Berlinie

Będąc na otwarciu BMW Motorrad Welt, Jędrzejak starał się nagrać szybką relację. Niestety ze względu na charakter imprezy (obecność VIPów, brak dostępu do lepszego sprzętu, sporo ludzi, hałas, itp), tym razem będzie to krótka relacja o jakości amatorskiej…

Zobaczcie też kilka zdjęć z otwarcia BMW Motorrad Welt, zostały dostarczone przez organizatora:

Muzeum motocykli BMW w Berlinie – gdzie, co i jak?

BMW Motorrad Welt Berlin zlokalizowane jest na terenie fabryki BMW Motorradwerk Berlin-Spandau, czyli dokładnie w sercu marki BMW Motorrad. To właśnie tam od 1969 roku produkowane są prawie wszystkie modele motocykli BMW, a w tym nowy R 1300 GS.

Samo „muzeum” ma powierzchnię 1000 metrów kwadratowych, a sala podzielona jest na sześć różnych stref tematycznych. Starałem się to uchwycić na powyższej, szybkiej relacji – ale przestrzeń została przearanżowana na potrzebę imprezy otwarcia.

Na co dzień w BMW Motorrad Welt znajdziecie 6 stref:

  • 100 Years – motocykle historyczne;
  • Spirit of GS – motocykle terenowe, czyli wszelkie GSy;
  • Never Stop Challenging – motocykle sportowe, od wyścigowych superbików do serii XR;
  • Soulfuel – to co napędza duszę, czyli customy oraz modele Heritage, jak R 18 czy R nineT;
  • Ride and Share – motocykle turystyczne zachęcające do podróżowania i dzielenia się wrażeniami ze znajomymi i światem;
  • Plugged To Life – motocykle (a w zasadzie skutery) elektryczne.

W każdej ze stref znalazło się sporo ciekawostek, o których można poczytać i które można dotknąć. Są więc akcesoria motocyklowe, jak odzież, ale także eksponaty takie jak customowe zbiorniki. Jest interesująco i z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jak twierdzi organizator, to miejsce „oferuje całościowe doświadczenie marki oraz łączy BMW Motorrad ze społecznością w żywy i pełen emocji sposób”. Zdecydowanie zgadzam się z tym stwierdzeniem!

Trzeba jednak wiedzieć, że BMW Motorrad Welt nie jest muzeum w pełnym znaczeniu i nie oferuje zwiedzania zajmującego pół dnia. W zależności od tego jak bardzo się spieszysz, albo jak bardzo chcesz zapoznać się z każdym elementem wystawy, powinieneś zarezerwować sobie od 20 minut od 2-3 godzin. Ale to nie wszystko!

BMW Motorrad Welt to także miejsce do spędzania czasu. Na miejscu są stoliki, przy których można napić się pysznej kawy oraz skorzystać z motocyklowej bistro/restauracji. To świetne miejsce na spotkanie z przyjaciółmi (motocyklistami i nie tylko). Regularnie będą się tam także wydarzenia kulturalne (trzeba sprawdzać na stronie www), jak koncerty, pokazy filmowe, spotkania z podróżnikami, czy różnego rodzaju prelekcje. Będąc na miejscu, warto także zarezerwować sobie (oddzielnie i zawczasu!) wycieczkę z przewodnikiem po fabryce BMW Motorrad.

BMW Motorrad Welt – czy warto odwiedzić? Godziny otwarcia, cena, adres

Adres BMW Motorrad Welt to dokładnie: Am Juliusturm 32, 13599 Berlin – tuż obok fabryki BMW Motorradwerk, jest tam także sklep z ciuchami i akcesoriami BMW.

Na obecną chwilę godziny otwarcia to od 10:00 do 19:00, przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli. Zamknięte jest w święta.

Wstęp do BMW Motorrad Welt jest darmowy, dotyczy to także wydarzeń kulturalnych.

Czy warto odwiedzić BMW Motorrad Welt? Jeżeli jesteś z Rzeszowa i zastanawiasz się, czy warto jechać 774 kilometry, to ja bym się zastanowił jeszcze trzy razy… No chyba, że szukasz dowolnego pretekstu na motocyklową wycieczkę. Jeżeli jesteś w okolicach Berlina (albo akurat będziesz przejeżdżał) i zastanawiasz się, co warto zobaczyć – to miejsce jest zdecydowanym pewniakiem! Jeżeli jesteś twardym fanem BMW Motorrad, to miejsce jest punktem obowiązkowym.

Szczegółowe informacje i plan wydarzeń kulturalnych znajdziecie na stronie BWM Motorrad Welt.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany