Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Prezentacje Kaski szczękowe z górnej półki Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Prezentacje

Kaski szczękowe z górnej półki

Przed Wami zestawienie kasków, które stanowią ekstraklasę konstrukcji szczękowych.

Czym jest kask szczękowy? Na początek informacja dla początkujących - wcale nie chodzi o kask z pełną zabudową, bo ten nazywamy integralnym. Kaski szczękowe charakteryzują się zawiasem umożliwiającym podniesienie przedniej części skorupy. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet, ale oczywiście nie ma róży bez kolców.

 

Jazda motocyklem może powodować utratę słuchu, dowiedz się jak temu zapobiec!

zalety

Co stanowi zaletę szczękowców? Przede wszystkim wygoda użytkowania i zazwyczaj bogate wyposażenie dodatkowe. Posiadając kask tego typu unikamy potrzeby ciągłego zdejmowania skorupy z głowy – czy to na stacji benzynowej, czy chcąc się czegoś napić lub pytając o drogę. Konstruktorzy wiedząc, że nikt nie kupi takiego kasku z myślą o ściganiu się na torze, mogą pozwolić sobie na instalowanie licznych dodatków. Dlatego w prezentowanych kaskach często znajdziemy opuszczane blendy przeciwsłoneczne, dodatkowe osłony podbródka zapobiegające podwiewaniu wiatru i miejsce na wpięcie systemów komunikacji. Kaski te często wybierane są przez osoby korzystające z okularów. Oczywiście wystarczyła chwila aby konstruktorzy to zauważyli i teraz wiele kasków posiada specjalne dodatkowe kanały na oprawki, dzieki czemu nic nas nie ciśnie w skroń podczas jazdy.

wady

Jakieś minusy? Jest ich trochę. Szczękowce są cięższe niż kaski integralne, nie są tak szczelne, a więc jest w nich zwykle głośniej. Do tego duże skorupy powodują opór aerodynamiczny, co męczy podczas dłuższych wyjazdów. Teoretycznie powyższe wady dyskwalifikują je wiec jako rozwiązanie do turystyki, a mimo to wielu podróżników tylko szczękowce bierze pod uwagę. Wynika to z tego, że oprócz masy, większość wad rozwiązuje zabudowa owiewkami motocykli turystycznych.

 

Najgorzej wiec będą miały osoby, które wpadną na pomysł długodystansowej turystyki z dużą prędkością na nieobudowanym motocyklu. Osobiście uważam, że szczękowce to idealne rozwiązanie na miasto. Rozwijane prędkości nie obnażają tak drastycznie wad tych kasków, a po całodziennym załatwianiu spraw i setnym ściągnięciu i zakładaniu dobrze dopasowanego kasku integralnego możemy solidnie podrażnić skórę. Szczękowce rozwiązują problem, jeżeli kask chcieliśmy zdjąć tylko na chwilę.

Chcesz wiedzieć więcej?

 

Przeczytaj nasze kompendium wiedzy na temat kasków

 

wyniki testów bezpieczeństwa SHARP

Lista:

 

Podsumowanie wraz z punktacją - strona 10

Więcej o motocyklach BMW

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści