W najbliższym czasie powstanie 1400 km nowych dróg. Gdzie? - Motogen.pl

Do 2030 roku powstanie w Polsce 1400 km nowych dróg. Gdzie powstaną nowe odcinki?

GDDKiA poinformowała, że aktualnie realizuje 99 zadań z rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 oraz 15 z Programu budowy obwodnic na lata 2020-2030. W sumie to 1400 km nowych dróg. Z czego obwodnice mają zająć 115 km, a pozostałe 1300 km stanowią drogi różnego typu.

Bieżące przedsięwzięcia pochłoną 52 mld złotych, a wartość samych projektów na kolejne lata to 2 mld zł. Gdzie pojedziemy w pierwszej kolejności?

W woj. Dolnośląskim fragmentem S3 przed granicą z Czechami (odcinek Bolków Kamienna Góra Płn. oraz Kamienna Góra-Lubawka).

W województwie kuj-pomorskim kończy się budowa ostatnich odcinków S5. Wkrótce powstanie także 50 km odcinek S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem.

Lubelskie otrzymało ostatnio 20 km trasy S19, rozpoczęła się realizacja budowy jej kolejnych odcinków pomiędzy granicą województw lubelskiego i mazowieckiego do Międzyrzecza Podlaskiego. W kolejnym etapie powstanie obwodnica Chełma w ramach budowy trasy S12.

W województwie lubuskim trwa budowa autostrady A18, przebudowa jej fragmentu na odcinku Olszyna-Golnice. Trwają także prace projektowe obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi DK22.

Kończy się kluczowa inwestycja w Łódzkim – budowa autostrady A1 na fragmencie z Tuszyna do granicy z woj. śląskim. A także ostatniej części S14. W najbliższym czasie rozpocznie się budowa pięciu kolejnych obwodnic.

W Małopolsce trwa realizacja 78 km dróg ekspresowych i 30,7 km dróg dwujezdniowych a wśród nich m.in. trasa S7 od granicy woj.świętokrzyskiego; S7 na południe od Krakowa, Północna Obwodnica Krakowa i obwodnica Oświęcimia.

252 km nowych dróg jest w realizacji na Mazowszu. Najważniejsze z nich to A2 na odcinku Mińsk Maz. – Biała Podlaska, S7 Napierki-Mława, S7 Czosnów-Płońsk, S7 Grójec-Warszawa, S61 Podborze- Śniadowo, obwodnica Iłży, Kołbieli, Pułtuska i Lipska.

Plany budowy dróg do 2030 roku...
Plany budowy dróg do 2030 roku…

Na Opolszczyźnie trwa budowa pierwszego odcinka trasy S11, obwodnicy Oleśna oraz Kędzierzyna-Koźla i Praszki.

Na Podkarpaciu powstają S19 na odcinkach Lublin-Rzeszów, Rzeszów – Barwinek, Rzeszów Południe-Babica oraz fragment DK 28 Przemyśl-Medyka.

Trasa S61 na Podlasiu wzbogaci się o odcinki Łomża Południe-Łomża Zachód, Ełk Południe-Szczuczyn. Ponadto budowane sa fragmenty S19, obwodnice Suchowoli, Łomży i Sztabina.

Intensywne budowy trwają w pomorskim. Przede wszystkim na dwóch odcinkach S6: Bożepole Wielkie-Luzino oraz Szemud-Gdynia. Ponadto realizowane są fragmenty 7 odcinków pomiędzy Słupskiem a Bożympolem Wielkim. Trwa budowa obwodnicy Brzezia.

W woj. śląskim trwa budowa 72 km dróg. Najważniejsze z nich to fragmenty A1 oraz S1. Ponadto pojawią się obwodnice DK78.

Świętokrzyskie może się pochwalić siedmioma inwestycjami. Cztery obwodnice i dwa odcinki S74. Trwają także prace na obwodnicy Wąchocka w ciągu DK42 oraz Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9.

Warmińsko-mazurskie otrzyma 158 km dróg. Główne z nich to S61 na odcinkach S61 Szczuczyn – Ełk Południe, Ełk Południe Wysokie, S16 Borki Wielkie-Mrągowo, S5 Ornowo-Wirwajdy oraz obwodnice Smolajn i Nowego Miasta Lubawskiego.

W Wielkopolsce trwa budowa 160 km trasy S5. Trwają prace projektowe nad S11. Przewidywana jest budowa obwodnic Żodynia, Grzymiszewa, Gostynia, Strykowa i Koźmina.

Na koniec woj. zachodniopomporskie. W  budowie są odcinki s3, S6, S11 o długości 89 km. Kolejne przetargi dotyczą 46 km trasy S6 Koszalin-Słupsk. Ponadto trwa budowa kilku obwodnic oraz tunelu w Świnoujściu…


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany