Tankowanie starszych motocykli. Co lać zamiast benzyny E10? - Motogen.pl

Benzyna E10, czyli ta, zawierająca 10-procentową domieszkę bioetanolu, od przyszłego roku stanie się standardem na stacjach paliw. Jaka jest alternatywa dla starszych motocykli, które nie mogą być tankowane takim paliwem?

Benzyna z dodatkiem biokomponentów dostępna jest na europejskich stacjach paliw od dawna. Przykłady Niemiec, czy Holandii pokazały, że w znakomitej większości przypadków paliwo takie nie ma istotnego wpływu na działanie silnika, problemy miewają głównie starsze pojazdy, pochodzące z XX w., przy czym nie jest to reguła – wiele samochodów i motocykli z lat 90. bez problemu radzi sobie z benzynami E10.

W internecie dostępnych jest kilka narzędzi, które pozwalają zweryfikować swój pojazd pod kątem zgodności z paliwem E10. Nie jest jednak tajemnicą, że wielu motocyklistów ma w swoich garażach cenne maszyny, które nie są przystosowane do zasilania „suchym” paliwem z dodatkiem biokomponentów. Co w takiej sytuacji?

Benzyna 98 lub dodatki

Półśrodkiem, który doraźnie może uratować sytuację po 1 stycznia 2023 roku, może być stosowanie paliwa z liczbą oktanową 98. Niestety – benzyna taka jest sporo droższa od 95, a w najmniejszym stopniu nie poprawia osiągów silnika, przynajmniej bez profesjonalnego ustawienia zapłonu. W dodatku ona także zawiera biokomponenty, z tym że w mniejszej ilości – maksymalnie do 5% zawartości.

W sprzedaży dostępne są dodatki poprawiające smarność paliwa E10, jednak przed ich użyciem warto zasięgnąć opinii producenta lub doświadczonego mechanika, ponieważ niewłaściwy dobór takiego dodatku może poskutkować kłopotami z silnikiem.

Paliwo E10 nie jest zalecane do motocykli odstawianych na zimę. Powodem jest fakt, że zastosowane w takiej benzynie biokomponenty są higroskopijne. Paliwo takie szybciej się starzeje, chłonie wilgoć z otoczenia, a w efekcie przyspiesza procesy korozyjne, zimą łatwiej tworzą się w nim korki lodowe.

Do których motocykli można bezpiecznie tankować E10?

Szczegółowa lista motocykli, do których można bezpiecznie tankować paliwo E10, została przygotowana przez DAT (Deutsche Automobil Treuhand)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany