Red Bull X-Fighters 2014 – Podsumowanie sezonu mocnych wrażeń - Motogen.pl

Cały sezon rozpoczął się tradycyjnie w Monumental Plaza de Toro w Meksyku. Hala pomieściła 38 000 fanów ekstremalnych skoków i motocyklowych tricków. Tak licznie zgromadzona widownia gorąco dopingowała zawodników, którzy prezentowali swoje spektakularne umiejętności. Najwyższy stopień podium na tej rundzie należało do Levi’ego Sherwooda. Za nim uplasował się Australijczyk – Josh Sheehan i Hiszpan – Dany Torres.
 

Następnym przystankiem hardcorowej trasy X-Fighters był zamek Osaka w Japonii, gdzie zawodnicy w dość niezwykłej scenerii pośród fanów przebranych za postacie z mangi, prezentowali swoje najlepsze tricki. Tutaj pierwsze miejsce kolejny raz przypadło młodemu Nowozelandczykowi – Levi’emu Sherwoodowi. Drugi był Francuz – Remi Bizouard, a trzecie miejsce zajął ponownie Dany Torres. Taka Higashino, który w 2013 roku miał silną podczas japońskiej rundy tym razem znalazł się na 8 pozycji po niefortunnym upadku w kwalifikacjach. Jeden z czołowych zawodników Thomas Pagès zrezygnował ze startu w zawodach, gdyż stwierdził, że nie odpowiada mu trasa przed zamkiem w Osace.

Trzecia runda to jedno z najbardziej historycznych miejsc dla Red Bull X-Fighters, czyli Plaza de Toros de Las Ventas w Madrycie. Tutaj również została przerwana dominacja Sherwooda, który do tej pory miał na swoim koncie dwie wygrane. Madryd należał zdecydowanie do Thomas Pagès, który zaprezentował wyczekiwanego przez wszystkich Bike Flip’a. Sheehan podbił serca publiczności swoim znakiem firmowym, czyli Double Backflipem, dzięki czemu znalazł się na drugiej pozycji. Trzecie miejsce zdobył Sherwood ze swoim nowym trickiem Rowdova Flip.

Czwarty przystanek to Monachium i trasa na wodzie przy Stadionie Olimpijskim. Ta runda na pewno zapadnie najmocniej w pamięci fanów ze względu na pierwsze zawody FMX rozegrane na wodzie. Zwycięzcą został Josh Sheehen ze swoim perfekcyjnym Double Backflipem. Na podium znaleźli się też Taka Higashino z trickiem „California Roll” i Levi Sherwood z „Double Grab Flipem”.

Piąta runda odbyła się w stolicy Republiki Południowej Afryki, czyli w Pretorii. Była to już 50,jubileuszowa runda w historii Red Bull X-Fighters. Te zawody rozpoczęły się niezwykle emocjonująco, gdyż Sherwood miał tylko pięć punktów przewagi nad Sheehenem. Bolesny upadek Nowozelandczyk w kwalifikajach praktycznie przekreślił jego szanse na zdobycie tytułu. Dzięki kolejnemu perfekcyjnemu Double Backflipowi i wykonanemu na koniec „Lazy Boy” Sheehen po raz pierwszy w swojej karierze wygrał X-Fightersów. „Czuję się wspaniale. To spełnienie moich marzeń. Już lata temu chciałem tego dokonać” – mówił Australijczyk po wygranej rundzie. Drugie miejsce podczas zawodów w Pretorii zajął Dany Torres, a trzeci był Adam Jones.

 

Co sprawiło, że ten sezon  Reb Bull X-Fighters był tak wyjątkowy? Przede wszystkim niesamowite tory FMX i oprawa zawodów. Najwięcej emocji przyniosła niewątpliwie runda w Monachium, gdzie zawodnicy wykonywali swoje popisowe  tricki na wodzie. Również zmagania w  Pretorii  były niezwykłym przystankiem na trasie tego wyjątkowego eventu FMX. Republika Południowej Afryki po raz pierwszy stała się gospodarzem zawodów z serii X-Fighters.

Josh Sheehen był zaskoczeniem dla wszystkich w tegorocznej edycji X-Fightersów. Nikt nie spodziewał się, że ten Australijczyk pokona tak silne nazwiska w świecie motocyklowego freestyle’u jak Pages, Sherwood czy Torres. Nagłe zwroty akcji i walka o prowadzenie ciągnęła się do ostatniej rundy w Afryce, co dodatkowo podgrzewało atmosferę przed zawodami.
Kolejnym zaskoczeniem był popisowy trick tej edycji, czyli Bike Flip w wykonaniu Thomas Pagès. Również Josh Sheehen ze swoim perfekcyjnym Double Backflipem wpisał się na stałe w historię X-Fightersów. Nie ma drugiego zawodnika, który opanowałby ten trick w takim stopniu jak Australijczyk.

Czternasta edycja X-Fightersów jest już za nami, a nowy mistrz freestyle’u pewnie zaczyna pracować nad nowymi trickami. Czym w przyszłym roku zaskoczy nas Red Bull i najlepsi zawodnicy FMX? Na tę odpowiedź będziemy czekać z niecierpliwością.

2014 World Tour- Klasyfikacja generalna:

1. Josh Sheehan (AUS) 360
2. Levi Sherwood (NZL) 270
3. Dany Torres (ESP) 265
4. Thomas Pagès (FRA) 235
5. Taka Higashino (JPN) 180
6. Rémi Bizouard (FRA) 165
7. Adam Jones (USA) 140
8. Rob Adelberg (AUS) 120
9. Clinton Moore (AUS) 90
10. Maikel Melero (ESP) 85