Po jakim czasie kasują się punkty karne

Odpowiedź na pytanie po jakim czasie kasują się punkty karne przez lata była oczywista. Dziś, po zmianie przepisów to, kiedy kasują się punkty karne, zależy… od nas samych.

To, po jakim czasie kasują się punkty karne było dla wszystkich oczywiste już od ich wprowadzenia, czyli od 1999 roku. Każdy doskonale zdawał sobie sprawę, że punkty karne, które trafiły na konto kierowcy przy okazji wykroczenia, kasują się po roku od ich przyznania. Warto podkreślić – to, po jakim czasie punkty karne się kasują, nie zależało od jakiejś konkretnej daty w roku. Z całą pewnością nie było tak, jak twierdzili niektórzy, że zerowanie punktów karnych odbywało się raz w roku, 31 stycznia.

To, kiedy resetują się punkty karne, zależało od daty ich przyznania – musiał od niej upłynąć rok, by punkty automatycznie zniknęły z konta. Jeśli więc na przykład dostałeś pięć punktów w maju i pięć w październiku, to pierwsza piątka znikała w maju rok później, a kolejna w październiku następnego roku.

Czy punkty karne się kasują

Tak, od samego początku ustawodawca przewidział taki właśnie scenariusz. Chodziło o to, by z jednej strony powstrzymać kierowców przed niebezpieczną jazdą nie tylko samymi mandatami, ale też wzorowanym na innych państwach Europy systemem, który daje pewien kredyt wykroczeń. Kierowca, który wie kiedy zerują się punkty karne, może oszacować jak bardzo zagrożone jest jego prawo jazdy.

Zastanawiano się w jaki sposób obliczyć po jakim czasie kasują się punkty karne i czy fakt, że punkty karne się zerują wpływa na kierowców dyscyplinująco. Rozważano różne opcje, jednak finalnie stanęło na tym, że odpowiednim wyborem po jakim czasie zerują się punkty karne, będzie rok. Termin ten funkcjonował przez ponad 20 lat bardzo skutecznie, bo ogromna część kierowców gotowa była zapłacić nawet większy mandat, byle tylko nie dostać punktów karnych.

Ustawodawca wprowadził też specyficzną furtkę, która ułatwiała kasowanie punktów karnych z konta kierowcy. Jeśli to, jak długo utrzymują się punkty karne, było dla kierowcy nie do zaakceptowania, bo na przykład pracował on jako kierowca zawodowy, mógł raz na pół roku wybrać się na tak zwany kurs reedukacyjny, po którym liczba punktów na jego koncie była redukowana o sześć.

Z biegiem lat okazało się, że system jest niewystarczający. Kierowcy, którzy często popełniali wykroczenia nadużywali kursów, a mandaty były, w stosunku do zarobków, zdecydowanie zbyt niskie. Rozpoczęto prace nad zmianą taryfikatora i związanym z nich tabelą punktów karnych, która określała liczbę punktów przyporządkowanych do konkretnego wykroczenia.

Prace trwały bardzo długo, twórcy nie byli w stanie uzgodnić jednej konkretnej propozycji, w grę wchodziły także czynniki polityczne, dlatego to, ile utrzymują się punkty karne na koncie kierowcy długo było niewiadomą. Coraz częściej słychać było jednak głosy, że roczny termin to za mało, by poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Kiedy kasują się punkty karne

Dyskusja o tym, kiedy zerują się punkty karne, przybrała na sile w ciągu ostatnich dwóch lat. Postanowiono uzależnić to, po jakim czasie kasują się punkty karne z mandatem, ponieważ okazało się, że liczba kierowców niepłacących mandatów jest ogromna. Pojawił się pomysł, by to, po jakim czasie anulują się punkty karne ustalić na dwa lata od zapłacenia mandatu.

To jednak nie wszystko – nowe propozycje dotyczące punktów karnych mówiły o znacznie większej ich liczbie za najpoważniejsze wykroczenia. Tam, gdzie dotychczas przyznawano maksymalnie 10 punktów, teraz miało pojawić się ich piętnaście. Propozycja została skonsultowana i trafiła do nowelizacji, która została przegłosowana, a następnie weszła w życie 22 września. Dziś zatem 15 punktów karnych dostaniesz za:

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym,
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h,
  • niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka przed policją,
  • spowodowanie wypadku drogowego,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas skręcania w drogę poprzeczną,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu,
  • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi,
  • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu,
  • przekroczenie prędkości o 50 poza terenem zabudowanym.

Bardzo wysoko karane są inne wykroczenia, np. jazda motorem bez prawa jazdy, czy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. Łatwo policzyć, że już dwa wykroczenia to zabranie prawa jazdy. Podobnie jednak jak wcześniej jest okres, kiedy punkty karne się zerują, z tym że nie jest on na sztywno ustalony, jak wcześniej, a uzależniony od terminu zapłacenia mandatu.

Okres ten wynosi dwa lata, ale jeśli będziesz zwlekać z zapłaceniem mandatu, punkty karne będą mogły utrzymać się na twoim koncie bardzo długo. Ustawowo bowiem na zapłacenie mandatu masz 7 dni, a jeśli nałożony jest on zaocznie, np. na podstawie zdjęcia z fotoradaru (a fotoradary w Polsce to potęga), termin ten wydłuża się do 14 dni. Jak pokazują statystyki, w terminie mandaty płaci mniej niż połowa kierowców.

Problem ten będzie widoczny teraz nawet bardziej, ponieważ od stycznia 2022 roku mocno wzrosły stawki mandatów i z pewnością wielu kierowców zwyczajnie nie będzie stać na zapłacenie kary w terminie. Skutkować to będzie zatem przedłużającą się obecnością punktów karnych na kontach.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany