mandat za przekroczenie prędkości o 50 poza terenem zabudowanym

Przekroczenie prędkości o 50 poza terenem zabudowanym jest poważnym wykroczeniem, ale nie grozi za to zatrzymanie prawa jazdy.

Medialny szum sprawia, że wielu z nas często mylą się różne wykroczenia i kary, które za nie grożą. Przekroczenie prędkości o 50 km poza terenem zabudowanym jest takim właśnie przykładem – przez podobieństwo do podobnego wykroczenia w terenie zabudowanym wielu z nas myśli, że przekroczenie prędkości o 50 w niezabudowanym niesie takie same konsekwencje – zatrzymanie prawa jazdy.

Tak jednak nie jest – przepis, mówiący o zatrzymaniu prawa jazdy, notabene szeroko ostatnio komentowany w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, dotyczy wyłącznie obszaru zabudowanego – to tam można stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

Przekroczenie prędkości o 50 poza terenem zabudowanym od kiedy

W planach Ministerstwa Infrastruktury nie ma w tej chwili rozwiązań, które przewidywałyby wprowadzenie dodatkowych kar za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Na przestrzeni lat pojawiały się takie pomysły, przygotowywane głównie przez posłów, ale także organizacje pozarządowe.

Rozwiązania te nie znalazły jednak uznania wśród posłów, choć podobne znaleźć można w wielu krajach Europy, np. Szwajcarii, czy Austrii. Propozycje pozostały jednak w pakiecie opcji możliwych do wprowadzenia, a zatem nie jest wykluczone, że w stosownym czasie posłowie wrócą do nich i finalnie zostaną przegłosowane.

Przekroczenie prędkości o 50 w niezabudowanym – mandat

Zmiany w taryfikatorze mandatów, które weszły 1 stycznia 2022 roku, przyniosły znacznie wyższe kary za różne wykroczenia. Bardzo wyraźnie widać to na przykładzie mandatów za przekroczenie prędkości. Przekroczenie o 50 km poza terenem zabudowanym kosztować może kierowcę od 1500 zł (przekroczenie prędkości o 51 – 60 km/h), przez 2000 zł (przekroczenie prędkości o 61 – 70 km/h), aż do nawet 2500 zł mandatu – tyle zapłacisz za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej.

Niestety bardzo wysoki mandat za przekroczenie o 50 km poza terenem zabudowanym to nie wszystko – za to wykroczenie otrzymasz także sporo punktów karnych. 13 punktów karnych za przekroczenie od 51 – 60 km/h, 14 punktów karnych za przekroczenie o 61 – 70 km/h i aż 15 punktów karnych za przekroczenie o 71 km/h i więcej.

Przy tej okazji warto przypomnieć kiedy kasują się punkty karne. Zgodnie z nowelizacją, która weszła w życie 17 września 2022 roku, punkty karne kasują się po dwóch latach od daty zapłacenia mandatu, przy wystawieniu którego zostały przyznane.

Przekroczenie o 50 km/h w terenie niezabudowanym – utrata prawa jazdy

Wielu kierowców obawia się, że za przekroczenie o 50 km/h w terenie niezabudowanym można stracić prawo jazdy. Uspokajamy – za samo to wykroczenie policjant nie ma prawa zatrzymać dokumentu. Utrata może nastąpić, jeśli spowodujesz poważny wypadek, będziesz prowadził pod wpływem alkoholu lub popełnisz inne poważne przestępstwo drogowe.

Mandat za kolizję to już zdecydowanie poważniejsza sprawa – od początku 2022 roku spowodowanie choćby stłuczki to koszt minimum 1000 zł. Jeśli doszło do wypadku, kara może sięgnąć 4000 zł.

Przekroczenie prędkości o 50 w terenie niezabudowanym nie niesie za sobą zatem poważniejszych niż mandat karny i punkty konsekwencji dla kierującego, jednak warto pamiętać, że wysoki mandat i spora liczba punktów karnych to bardzo dotkliwa kara. Przy takim stanie konta punktowego wystarczy już jedno poważniejsze wykroczenie, by przekroczyć liczbę 24 punktów karnych, co skutkuje odebraniem prawa jazdy.

Warto także uświadomić sobie, że przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym o 50 km/h to bardzo poważne wykroczenie, które może przynieść katastrofalne skutki – na zwykłej drodze takie przekroczenie oznacza 140 km/h, czyli prędkość przewidzianą dla autostrady. Tymczasem na standardowej drodze nie ma zabezpieczeń, które umożliwiają rozwijanie tak dużych prędkości.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany