Trzy sposoby zabezpieczenia motocykla przed kradzieżą: blokada, łańcuch, pokrowiec [porady brytyjskiej policji] - Motogen.pl

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Brytyjska policja radzi! Oto trzy łatwe sposoby: blokady, łańcuchy i pokrowce na motocykl. Tak zapewnisz ochronę dla motocykla przed złodziejem.

Pomimo oczywistych utrudnień natury epidemiologicznej, sezon motocyklowy w Polsce rozkręcił się już na dobre. Wyciągnięcie motocykli z ciemnych zakątków własnych garaży ma jednak też pewną wadę – wraz z rozpoczęciem sezonu, wraca epidemia kradzieży motocykli… Ostatnio sporo słyszymy o skradzionych jednośladach. Złodzieje dopadli nawet naszego kolegę-programistę z Motogen.pl.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Istnieje wiele sposobów, jak na przykład instalacja zaawansowanego systemu namierzania GPS. Bardziej oszczędni zastąpią go prostym urządzeniem z kartą SIM lub lokalizatorem pasywnym. Można także zainwestować w alarm lub układ odcinający zapłon. A jakie są najłatwiejsze sposoby zabezpieczenia motocykla przed kradzieżą?

Na to pytanie odpowiedział dr Ken German, który od ponad pół wieku współpracuje z londyńskim oddziałem policji do spraw kradzieży pojazdów. Jest to zasada trzech sposobów: lock, chain & cover. Czyli blokada, łańcuch i pokrowiec.

Blokada na tarczę lub U-lock

Po pierwsze – blokada. To najłatwiejszy sposób na zabezpieczenie motocykla. Możesz użyć jednej lub więcej. Do wyboru są różne blokady, na przykład na tarczę, jak OXFORD SCREAMER XA7 w kolorze czarnym lub XA7 neonowe. Jest lekki, ma poręczne rozmiary, a co najważniejsze, posiada alarm o głośności 100 dB. Warto pamiętać o przypominaczu, dzięki któremu nie zapomnisz zdjąć blokady przed ruszeniem. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie blokady typu U-Lock, jak OXFORD MAGNUM, którą zablokujesz całe koło.

blokada na tarczę oxford screamer xa7

Blokadę zastosować można na przykład na przednie koło. W ten sposób złodziej będzie miał znacznie utrudnione zadanie, aby motocykl wtoczyć na pakę busa. Alarm w blokadzie dodatkowo wystraszy złodzieja, a przy okazji wzbudzi uwagę osób postronnych.

Łańcuch wraz z kotwą

Po drugie – łańcuch. Gdy na przednim kole spoczywa blokada, łańcuch warto założyć na tylne koło. Dobrym wyborem jest Oxford Heavy Duty Chain Lock wraz z kłódką typu U-Lock o różnych długościach: 1,2 metra lub 1,5 metra. Te łańcuchy posiadają ogniwa z utwardzonej stali o średnicy 9,5 mm, których pokonanie jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, łańcuch należy przypiąć do stałego elementu krajobrazu, jak na przykład latarnia lub ogrodzenie. A jeżeli motocykl parkowany jest w stałym miejscu (np. pod balkonem), warto zastosować trudną do sforsowania kotwę montowaną solidne do podłoża, jak Oxford Brute Force.

łańcuch blokada motocyklowa oxford heavy duty

Nie zaszkodzi także zainteresować się blokadą Oxford Boss, która posiada potężny trzpień o śr. 14 mm, a służyć może jako blokada na tarczę lub kłódka do łańcucha – co ważne, posiada alarm o mocy 100 dB!

Przypięcie motocykla do kotwy lub elementu krajobrazu to kolejny sposób, aby utrudnić złodziejowi zadanie. Dzięki łańcuchowi motocykl stanie się nie tylko niemożliwy do przeprowadzania, ale także do wniesienia na pakę busa – niezależnie od tego, ilu osiłków się za niego weźmie.

kotwa oxford zabezpieczenie motocykla

Pokrowiec – ukryj swój motocykl

Po trzecie – pokrowiec. W ten sposób nie tylko ochronisz swój motocykl przed czynnikami atmosferycznymi, ale także przed pożądliwymi spojrzeniami… Przed kradzieżą złodzieje często monitorują okolicę lub poszukują konkretnego modelu ze zlecenia. Po zastosowaniu pokrowca, Twój motocykl stanie się mniej atrakcyjny dla złodzieja.

Świetnym wyborem są sprawdzone pokrowce marki OXFORD. Wybór jest szeroki, w zależności od właściwości stosowanego materiału, a także od rozmiarów motocykla. Pokrowce Oxford dopasowane są także do motocykli z kuframi lub z wysoką szybą.

pokrowiec motocyklowy oxford

30% mniej złodziei

Jak pokazują badania i doświadczenia, żaden ze sposobów zabezpieczenia nie jest idealny. Ale jak wykazują te same badania i doświadczenia – im więcej blokad, tym lepiej. Po zauważeniu jednego, dwóch, czy trzech sposobów zabezpieczenia, potencjalny złodziej prawdopodobnie zrezygnuje z próby kradzieży akurat tego motocykla.

Doktor Ken German wraz z londyńską policją zauważają, że zastosowanie trzech podstawowych sposobów (Lock, Chain & Cover) odstrasza aż 30% złodziei. A należy pamiętać, że statystyki te dotyczą stolicy Anglii, gdzie złodzieje działają wyjątkowo zuchwale. W Polsce z pewnością statystyka wyglądałoby jeszcze bardziej korzystnie.

Łódzka szajka złodziei rozbita - policjanci odzyskali 6 motocykli ...

Najlepsze ceny i promocje na blokady Oxford?

Jak na pewno zauważyliście, zdecydowana większość wyszczególnionych powyżej produktów posiada ceny promocyjne. To dlatego, że sklep IMready.eu błyskawicznie reaguje na potrzeby każdego motocyklisty. Starając się pomóc w redukcji liczby kradzieży jednośladów, ceny wielu blokad, łańcuchów lub pokrowców marki OXFORD zostały obniżone. Sprawdźcie sami na IMready.eu.

Jedna odpowiedź

  1. Zbyszek

    Polecam obejrzeć filmiki jak bandy gnojków kradną motocykle na wyspach. Młot, szlifierka akumulatorowa, itd. Te wszystkie zabezpieczenia są guzik warte. A osoby postronne (albo wręcz właściciel) są trzymani na dystans przez „obstawę” wymachująca młotkiem. Kiedyś pojawiały się też doniesienia oblaniach kwasem.
    Tę hołotę należałoby wystrzelać, ale są w zasadzie pod ochroną, bo politycy liczą głosy. A wiadomo, że taki patus ma zwykle liczniejszą rodzinę, niż uczciwy człowiek, który na swój motocykl zapracował.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany