Jak żółw motocyklowy ochrania plecy?

Żółw motocyklowy, czyli ochraniacz pleców do jazdy motocyklem, jest jednym z najłatwiejszych sposobów na poprawienie bezpieczeństwa. Dobry żółw na motocykl – jak wybrać?

Żółw to taki sympatyczny gad, który w odróżnieniu od motocykli, najczęściej porusza się niezbyt szybko. Jednak w motocyklowym świecie także istnieje „żółw” – tak nazywa się protektor montowany na plecach, którego zadaniem jest ochrona kręgosłupa motocyklisty. Genezy nazwy chyba nie trzeba tłumaczyć – tak jak skorupa chroni tył żółwia, tak ochraniacz chroni plecy motocyklisty.

Żółw na plecy – motocykl

Niektórzy uważają, że ochraniacz pleców przydaje się tylko na motocykle stosowane w najbardziej ekstremalnych sportach – na przykład podczas wyścigów i treningów na torze wyścigowych, czy w enduro i motocrossie. Wprawdzie we wspomnianych dziedzinach żółwie motocyklowe są wyjątkowo popularne, to prawda jest taka, że żółw przyda się na każdy motocykl. Dlaczego? Zadanie żółwia jest jasne – ochraniać plecy. Żółw motocyklowy jest protektorem, który rozprasza energię uderzenia i pomaga uniknąć pęknięć kości lub urazów pleców. Niektóre żółwie posiadają także konstrukcję „łusek”, które przeciwdziałają wygięciu pleców w nienaturalną stronę. Żółw na plecy przyda się zawsze podczas jazdy motocyklem, bo wypadek zdarzyć się może zawsze i wszędzie, zarówno na torze, jak też w zwykły czwartek podczas powrotu motocyklem z pracy.

Warto zainwestować w dobry żółw na motocykl – tym bardziej, że cena nie jest wysoka (od 80 do 300 złotych), a żółw może znacznie poprawić jakość życia. Ponadto jego użytkowanie jest niezwykle łatwe.

Jaki żółw na motocykl?

Zastanawiając się jaki żółw na motocykl wybrać, należy te ochraniacze podzielić na dwie podstawowe grupy (oraz jedną dodatkową, o czym poniżej). Przede wszystkim żółwie motocyklowe dzielą się na takie wkładane do kieszeni kurtki oraz na takie noszone oddzielnie na szelkach. (Doczytaj artykuł do końca, gdzie piszemy też o dopasowaniu i ciekawostkach, a także o poziomach ochrony.)

Żółw na szelkach – noszony jest niezależnie od kurtki / kombinezonu wyścigowego / stroju enduro. Taki żółw zamontowany jest na szelkach, a do tego często w swojej konstrukcji posiada zintegrowany pas nerkowy. Żółw na szelkach zazwyczaj skuteczniej przylega do ciała, dzięki czemu skuteczniej chroni plecy, co jest jego podstawową i największą zaletą. Wady to m.in. fakt, że jest to kolejna rzecz, którą trzeba na siebie założyć i o której trzeba pamiętać. Istnieje też ryzyko, że jeżeli taki żółw na szelkach będzie rozbudowany, to nie zmieści się pod dopasowany kombinezon lub ograniczy mobilność motocyklisty.

Ochraniacz pleców (żółw) Alpinestars Nucleon KR-2, który zamontowany jest na szelkach, wraz z pasem nerkowym.
Ochraniacz pleców (żółw) Alpinestars Nucleon KR-2, który zamontowany jest na szelkach, wraz z pasem nerkowym.

Żółw do kurtki motocyklowej – to jest najłatwiejszy wybór. Zdecydowana większość kurtek motocyklowych posiada na plecach przygotowaną kieszeń, która swoją powierzchnią obejmuje zdecydowanie większą część pleców. To jest właśnie miejsce, w które wkłada się ochraniacz pleców. Często producent kurtki posiada w swoim asortymencie jeden lub kilka ochraniaczy dopasowanych kształtem do kurtki. Wady takiego żółwia, to – w zależności od kurtki – gorsze dopasowanie do ciała lub mniejsza powierzchnia ochraniacza. Zalety są jasne – jest to rozwiązanie typu „zamontuj i zapomnij”, co jest niezwykle wygodne w użytkowaniu.

Ochraniacz pleców (żółw) marki Ixon, dopasowany kształtem do kurtek tejże marki.
Ochraniacz pleców (żółw) marki Ixon, dopasowany kształtem do kurtek tejże marki.

Plecak motocyklowy jako ochraniacz pleców – to jest trzecia wariacja na temat żółwia motocyklowego. Według tego pomysłu, ochraniacz został zintegrowany z konstrukcją plecaka. Taki plecak musi być wtedy dopasowany rozmiarem do wzrostu motocyklisty. Aby poprawnie spełniał swoją rolę, szelki muszą być ściśnięte z odpowiednim dopasowaniem. Plecak motocyklowy ze zintegrowanym żółwiem to na przykład Boblbee GTX.

Boblbee GTX, plecak zintegrowany z żółwiem (ochraniaczem pleców).
Boblbee GTX, plecak zintegrowany z żółwiem (ochraniaczem pleców).

Żółw motocyklowy – opinie

Opinie motocyklistów są jasne i klarowne. W przypadku bardziej ekstremalnych sportów motocyklowych (wyścigi szosowe, motocros, itp), zastosowanie żółwia lub innego ochraniacza pleców to etyczny obowiązek. Niektóre serie sportowe posiadają nawet takie zapisy w regulaminach.

W przypadku użytku codziennego, motocykliści najczęściej pozytywnie wypowiadają się o żółwiu na motocykl. Wystarczy wybrać taki, który pasuje pod względem komfortu – wtedy nie przeszkadza, a jedynie poprawia bezpieczeństwo.

Żółw motocyklowy na plecy – certyfikacja i dopasowanie, na co zwrócić uwagę

Pozostaje jeszcze tylko pytanie, jak dobrać taki ochraniacz. Zbierając opinie na temat dobrego żółwia na motocykl, warto także zwrócić uwagę na materiał czy wentylację, a przede wszystkim czy posiada odpowiednią certyfikację!

Każdy żółw, który sprzedawany jest jako „ochraniacz motocyklowy” na terenie UE, powinien posiadać stosowne metki i oznaczenia zgodnych z normą CE – musi być zgodny z certyfikacją PPE, a motocyklowy ochraniacz pleców reguluje norma EN 1621-2:2014.

Ochraniacze pleców, czyli żółwie, dzielą się na dwa stopnie ochrony: CE poziom 1 oraz CE poziom 2. Różnią się energią, którą przekazują na ciało motocyklisty – czyli zdolnością pochłaniania siły uderzenia. Co ciekawe, różnice cenowe są niewielkie, dlatego zdecydowanie lepiej jest kupić ten bardziej zaawansowany, czyli poziom 2.

Podział:
– Poziom 1 – siła przekazywana to max 18 kN, a chwilowa wartość siły to max 24 kN;
– Poziom 2 – siła przekazywana to max 9 kN, a chwilowa wartość siły to max 12 kN.

Ponadto przy wyborze warto zwrócić uwagę na materiał i jednocześnie na stopień wentylacji. Jeżeli poszukujesz ochraniacza do zimowej kurtki motocyklowej, to nie potrzebujesz otworów. Inaczej na lato – wtedy warto zwrócić uwagę na te żółwie, które wykonane są w technologii plastra miodu czy też posiadają sporo otworów wentylacyjnych. Nie bez znaczenia jest materiał – najczęściej wykorzystywane są tworzywa sztuczne, często pianki termoplastyczne. Ich główną zaletą jest fakt, że po rozgrzaniu przez temperaturę ciała, dopasowują swój kształt do pleców (co znacznie poprawia komfort), a jednocześnie pozostają „twarde” przy uderzeniu.

Wybierając żółw na motocykl, trzeba także odpowiednio dopasować go do swojego wzrostu oraz do odległości pomiędzy linią talii oraz ramion. Większość szanujących się producentów posiada tabelki, które pomagają dobrać rozmiar ochraniacza względem wspomnianych parametrów.

Aby poprawnie dobrać żółw motocyklowy, warto wybrać się do swojego sklepu motocyklowego i skorzystać z pomocy sprzedawcy.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany