Drożeją ubezpieczenia OC. O 20 procent rosną sumy gwarancyjne - Motogen.pl

W 2023 roku za polisy OC zapłacimy więcej. Wszystko przez zapowiedziane przez rząd podwyżki sum gwarancyjnych. Ale to nie jedyna przyczyna.

Cena polisy OC kalkulowana jest na podstawie wielu różnych czynników, a jednym z nich jest koszt, jaki ubezpieczyciel musiałby ponieść w razie konieczności wypłaty odszkodowania poszkodowanemu przez posiadacza polisy. Maksymalną jego wartość dla ubezpieczyciela określają tzw. sumy gwarancyjne – 5,21 mln euro dla szkód osobowych oraz 1,05 mln euro dla majątkowych.

Skąd się bierze cena polisy OC?

W 2019 roku wartości te miały ulec zmianie po dyrektywie Parlamentu Europejskiego, jednak ostatecznie do tego nie doszło. Tymczasem podwyżki sum gwarancyjnych szykuje polski rząd. W teorii wyższe sumy gwarancyjne to wyższe odszkodowania dla poszkodowanych w wypadkach. W praktyce jednak nie jest tak różowo, bo te maksymalne sumy wypłacane są niezmiernie rzadko. Za to zawsze brane są pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas kalkulowania cen polis OC.

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, przewiduje podwyżkę sum gwarancyjnych wyrażonych w polskich złotych, przeliczonych z euro po kursie 4,6320 zł z 22 grudnia 2021 roku. Dlaczego tak? Nie wiadomo. Nowe sumy gwarancyjne wynosić mają ok. 30 mln zł dla szkód osobowych i 6 mln zł dla szkód majątkowych, czyli mniej więcej 20 procent więcej niż wynosi ich obecna wartość.

Droższe OC za punkty karne

Z całą pewnością tak znacząca podwyżka odbije się na cenach polis OC. A to nie jedyny czynnik, który dość mocno kształtować będzie koszty ubezpieczeń w 2023 roku. Od czerwca ubezpieczyciele mają już dostęp do naszych kont punktowych, dzięki czemu mogą kalkulować wysokość stawki za polisę w zależności od ilości punktów karnych. Pierwszym towarzystwem, które zdecydowało się oficjalnie wprowadzić taki mechanizm była Warta.

Pozostali ubezpieczyciele podchodzą póki co do tej sprawy dość ostrożnie, ale wynika to zapewne z faktu, że koszty polis kalkulowane są w oparciu o skomplikowany algorytm, którego zmiana nie jest łatwa. Spodziewamy się, że, wzorem innych krajów UE, także u nas coraz więcej towarzystw będzie uzależniać koszt polisy OC od stanu konta punktowego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany