BMW - historia marki

Co oznacza logo BMW i jaka była jego historia? Jaka był pierwszy model motocykla BMW i historia tej marki? Z jakiego kraju pochodzi BMW? Odpowiadamy!

Historia marki BMW rozpoczęła się od produkcji silników lotniczych. Dopiero później pod marką BMW powstały pierwsze motocykle i samochody.

Dziś logo BMW to jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli na świecie. Jednocześnie niewielu wie, co oznacza logo BMW i jaka była jego historia!

BMW – jaka to marka?

BMW to niemiecka marka związana z produkcją samochodów, motocykli i skuterów. Siedziba BMW jest zlokalizowana w Monachium w Bawarii, gdzie dla zwiedzających jest dostępne muzeum BMW.

Obecnie BMW to rozpoznawalna na całym świecie marka premium, kojarzona z produkcją wysokiej klasy samochodów oraz motocykli różnego typu i różnych kategorii pojemnościowych.

BMW – kraj pochodzenia

Jaki jest kraj pochodzenia BMW, skąd pochodzi ta marka? Marka BMW pochodzi z Niemiec i od początku swojej działalności była mocno związana z niemiecką Bawarią. Dziś to nadal niemiecka marka, więc tutaj nic się nie zmieniło na przestrzeni ponad 110 lat.

Skoro mamy już ustalone z jakiego kraju pochodzi marka BMW i wiemy, że to niemiecka marka, postawmy sobie pytanie, jaki kraj produkuje BMW? Wszak nie zawsze kraj pochodzenia i kraj, w którym zlokalizowana jest siedziba firmy, oznacza również kraj produkcji!

Niemieckie BMW szczyci się, że większość modeli produkuje w Niemczech, choć są pewne odstępstwa od tej reguły. W przypadku samochodów typu SUV możemy mówić o fabryce w Stanach Zjednoczonych. Część produkcji odbywa się również w Meksyku.

W przypadku produkcji motocykli BMW ważnym momentem w historii było powstanie w roku 1967 w Berlinie fabryki BMW Werk Berlin (więcej o fabryce BMW w Berlinie dowiecie się z naszego artykułu). Od tamtego momentu motocykle BMW są produkowane w Berlinie. I tu jednak nie obyło się bez wyjątków. Przykładowo model G 310 R jest od początku produkowany w Indiach.

Fabryka BMW Motorrad
Fabryka BMW Motorrad

Zatem na pytanie z jakiego kraju pochodzi marka BMW odpowiadamy bez chwili zawahania, że z Niemiec. Odpowiedź na pytanie w jakim kraju produkuje się BMW jest już nieco bardziej skomplikowana ze względu na wspomniane wyjątki. Producenci walcząc o klienta starają się obniżać koszty. Przenoszenie produkcji pojedynczych podzespołów czy nawet całych motocykli do Indii, czy Chin będzie z pewnością zjawiskiem coraz powszechniejszym.

BMW – historia marki

Historia marki BMW ma swój początek w roku 1916. Założycielami byli Karl Rapp oraz Gustav Otto, syn Nikolausa Augusta Otto – wynalazcy silnika czterosuwowego.

Początkowo w roku 1916 firmę nazwano Bawarską Fabryką Samolotów (Bayerische Flugzeug Werke, w skrócie BFW), ale rok później zmieniono nazwę na Bawarską Fabrykę Silników (Bayerische Motoren Werke, w skrócie BMW).

Historia motocykli BMW nie rozpoczęła się jednak w pierwszych latach działalności firmy. Na początku swojej historii BMW realizowało bowiem zamówienia z armii na samoloty i silniki lotnicze. Koniec I wojny światowej oznaczał jednak nagłe zakończenie wojskowych zamówień. Jako zakład zbrojeniowy BMW zostało całkowicie zamknięte w grudniu 1918 roku.

Na początku 1919 roku BMW powraca do działalności i początkowo skupia się na projektowaniu silników do łodzi, samochodów i motocykli, aby zapewnić sobie miejsce na rynku w czasach pokoju. Na tym początkowym etapie swojej historii BMW trudniło się również produkcją hamulców pneumatycznych do pociągów.

Wraz z początkiem lat 20. pomyślnie wznowiono produkcję silników lotniczych. Bardzo ważny moment w historii motocykli BMW nastąpił w roku 1923. Na targach w Berlinie zaprezentowano wtedy pierwsze BMW Motorrad w historii. Tym pierwszym motocyklem BMW był model R 32, który do dziś uchodzi za legendarny.

BMW R 32
BMW R 32

Pierwszy motocykl BMW w historii miał dwucylindrowy silnik typu bokser o pojemności niespełna 500 cm3. Dał on początek niezwykłej historii motocykli BMW, która trwa do dziś.

Od roku 1935 i w czasie II wojny światowej BMW produkowało model R 12, którego głównym odbiorcą była armia niemiecka. Sportową wersją tego BMW był model R 17. Za najsłynniejszy model motocykla z okresu II wojny światowej uchodzi jednak R 75 Sahara z wózkiem bocznym. Więcej szczegółów o samej historii motocykli BMW dowiecie się z innego naszego materiału.

Rozmawiać o marce BMW oraz o jej historii i modelach BMW nie można nie wspomnieć również o ostatnich dziesięcioleciach i chyba najlepiej rozpoznawalnych motocyklach typu Adventure, czyli słynnej serii BMW GS. Początek tej historii miał w miejsce w roku 1980, a szczegółów dowiecie się z poniższego filmu:

BMW – logo

Jaka jest historia logo BMW i przede wszystkim – co oznacza logo BMW? Czy rzeczywiście, jak sądzą niektórzy, jest to lotnicze śmigło, a może wyścigowa szachownica? Historia znaczka BMW jest prostsza, niż można sobie wyobrazić…

Logo BMW powstało już na samym początku działalności firmy, czyli w roku 1917 i przetrwało do dziś z jedynie kosmetycznymi zmianami. Kształt logo BMW zaadaptowano ze znaczka firmy RAPP Motorenwerke, z której BMW się wywodzi. Z kolei biało-niebieskie kolory szachownicy to barwy bawarskiej flagi. Logo BMW oznacza zatem m.in. silne przywiązanie marki do regionu Bawarii.

logo BMW

Już w początkowych latach istnienia bawarskiej marki powstały skojarzenia i plotki, że znaczek BMW symbolizuje lotnicze śmigło. Wszak działalność produkcyjna firmy w pierwszych latach istnienia była związana właśnie z produkcją samolotów i silników lotniczych. Jednak sami przedstawiciele BMW już około 100 lat temu dementowali takie plotki, co jednocześnie nie przeszkodziło im, aby wykorzystywać później logo BMW układające się w śmigło samolotu w swojej reklamie.

Co ciekawe, to pierwszy znak BMW z roku 1917 wyglądał bardzo podobnie do tego współczesnego. Oczywiście nie obyło się bez kosmetycznych zmian logo, ale koncepcja biało-niebieskiej szachownicy z obwódką oraz napisem BMW pozostała niezmieniona na przestrzeni ponad 100 lat! Historia logo BMW nie jest oczywiście wciąż zakończona i charakterystyczny znaczek może jeszcze ewoluować, ale nie spodziewamy się tutaj jakichś poważniejszych zmian.

BMW M1000RR logo
BMW M1000RR logo

Ciekawostki o marce BMW

Każdy miłośnik marki BMW powinien wiedzieć, co oznacza sam skrót BMW. Otóż jego rozwinięcie to Bayerische Motoren Werke, czyli Bawarska Fabryka Silników.

Ciekawostki o marce BMW z czasów współczesnych to choćby fakt, że BMW oferuje dziś model R 18 napędzany największym w historii dwucylindrowym silnikiem, jaki kiedykolwiek zastosowano do napędu motocykla. Silnik nazywa się „Big Boxer”, a pełny test BMW R 18 znajdziecie w naszym filmie poniżej:

Ciekawostką jest, że choć bardzo wielu konkurentów BMW zdecydowało się na wprowadzenie do oferty motocykli i skuterów klasy 125 cm3, to BMW pozostaje wierne pojazdom napędzanych większymi silnikami. Modelami BMW z silnikami o najmniejszych pojemnościach są G 310 R oraz G 310 GS (jednocylindrowy silnik o pojemności 300 cm3).

Oczywiście w praktyce oznacza to, że w przypadku BMW konieczne będzie motocyklowe prawo jazdy – motocykl o pojemności powyżej 125 cm3 tego już wymaga. A jeśli już padło hasło prawo jazdy na motocykl – wiek ma oczywiście kluczowe znaczenie – odsyłamy to naszego artykułu na ten temat.

Niewątpliwie za ciekawostkę można uznać również wprowadzony niedawno do oferty skuter elektryczny BMW CE-04.

Jeśli jesteście właścicielami używanego motocykla BMW może was zainteresować również tak popularny temat, jak przegląd motocykla. Z naszego artykułu dowiedzie się ile kosztuje, na czym polega i gdzie go wykonać.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany