Prawo jazdy: w jakim wieku można zdawać na poszczególną kategorię? Od ilu lat kat. A, A1, A2, AM? - Motogen.pl

„Od ilu lat można zdawać na prawo jazdy kategorii A, A1, A2, AM”, „jaki wiek na prawo jazdy kat A”, „prawo jazdy na motocykl od 18 lat” – to najczęstsze pytania dotyczące „prawka” na motocykl. Poniżej każda motocyklowa kategoria „w pigułce”…

Prawo jazdy kategorii AM

Od  2013 roku przestała funkcjonować karta motorowerowa. Masz ukończone 14 lat? Wystarczy zapisać się na kurs i zdać egzamin na prawo jazdy kategorii AM. Prawo jazdy kat. AM dopuszcza możliwość poruszania się po drogach publicznych jednośladem, którego prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h a pojemność silnika 50 cm3.

Prawo jazdy kategorii A1

Skończyłeś 16 lat? To granica wieku, po której przekroczeniu masz szansę zdobyć prawo jazdy kat A1. Do czego uprawnia Kategoria A1?

Do legalnego poruszania się po drogach publicznych motocyklami i skuterami, których pojemność skokowa nie przekracza 125 cm3, a moc silnika 15 KM, czyli 11 kW. Ważny jest także stosunek mocy do masy własnej pojazdu; nie może przekraczać 0,1 kW/kg.

Prawo jazdy kat. A2

Pełnoletność, czyli formalnie 18 lat to warunek konieczny na przystąpienie do prawa jazdy na kategorii A2. Jakie pojazdy ją spełniają?

Moc nie może przekraczać 47,59 KM, czyli 35 kW. Podobnie, jak w przypadku A1, ważny jest też stosunek mocy do masy, nieprzekraczający 0,2 kW/kg.

Ale w przypadku kategorii A2 posiadający uprawnienia ma pewien bonus; do egzaminu na kategorię A może podchodzić wcześniej, czyli po 2 latach od uzyskania uprawnień na A2. Przy sprzyjających okolicznościach będzie to 20 lat.

Prawo jazdy kategorii A

Aby uzyskać uprawnienia do poruszania się dowolnym jednośladem, czyli kategorię A prawa jazdy, musisz mieć skończone 24 lata.

Wyjątkiem są osoby posiadające kategorię A2 od dwóch lat. Wówczas granica wieku przesunie się niżej, a w sprzyjających warunkach będzie to 20 lat.