AMA Supercross 2014: Runda 11 - Detroit - Motogen.pl

Zawodnik Pro Circuit Kawasaki – Adam Cianciarulo – triumfował po raz trzeci, zaliczając hat tricka we wschodniej klasie dwieście pięćdziesiątek. Dzięki tej wygranej umocnił się na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej.

Main Event SX450

Najlepszymi czasami okrążeń podczas treningów i kwalifikacji wykazali się J. Stewart i J. Barcia. Cole Seely zajął dopiero szóstą pozycję na starcie, jednak nie przeszkodziło mu to w zdobyciu holeshota. Dzięki swojej błyskawicznej reakcji Seely najszybciej dotarł do pierwszego zakrętu i objął prowadzenie w wyścigu.

Tor w Detroit najbardziej przypadł do gustu Jamesowi Stewartowi, gdyż już podczas trzeciego okrążenia objął pozycję lidera. Jego tempo było znacznie szybsze od Cole’a Seely, który po raz pierwszy startował w Detroit. Pechowcem tej rundy okazał się Ken Roczen. Zawodnik zakwalifikował się do zawodów na odległej piętnastej pozycji, a podczas wyścigu finałowego został wyeliminowany z rywalizacji przez awarię motocykla.

Piąte okrążenie przyniosło kolejną stratę pozycji Seely’ego na rzecz Ryana Villopoto. Podczas następnego okrążenia sporą dawkę emocji dostarczył publiczności pojedynek pomiędzy Justinem Barcia, a Joshua Hillem. Ze starcia zwycięsko wyszedł BamBam, spychając Hill’a na siódmą pozycję.

Na półmetku wyścigu Seely wyraźnie opadł z sił i popełnił błąd, który błyskawicznie wykorzystał Dungey. Przesiadka z klasy SX250 nie wyszła na dobre także Deanowi Wilsonowi, który po dobrym starcie konsekwentnie tracił pozycje w stawce.

Na sześć okrążeń przed końcem finałowego wyścigu Andrew Short postanowił spróbować szczęścia i po sekcji whopsów założył block passa Cole’owi Seely. Niestety, blokowany nieszczęśnik nie zdążył zahamować, uderzył w tył motocykla Shorta i upadł, tracąc szansę na lokatę w pierwszej dziesiątce. Zamieszanie związane z tą sytuacją chciał wykorzystać Barcia, który błyskawicznie przystąpił do walki o czwarte miejsce z Shortem, jednak bez powodzenia.

Jadący na pozycji lidera Stewart wypracował sobie bezpieczną pięciosekundową przewagę. Buba powtórzył sukces z lat 2006, 2007 wygrywając kolejny raz rundę w Detroit. Dzięki pokaźnemu zastrzykowi punktów wszedł do pierwszej trójki klasyfikacji generalnej. Stewart ma na swoim koncie 187 punktów, a pierwszą pozycję niezmiennie zajmuje Ryan Villopoto z sumą 231 punktów. Trzeci jest Ryan Dungey z 201 punktami.

Pozycja

#

Zawodnik

Motocykl

1

7

James Stewart

Suzuki RM-Z450

2

1

 Ryan Villopoto

 Kawasaki KX 450F

3

5

Ryan Dungey

KTM 450 SX-F Factory Edit

4

29

Andrew Short

KTM 450 SX-F Factory Edit

5

51

 Justin Barcia

Honda CRF 450 

Wyniki Rundy w Daytonie – klasa SX450

Klasyfikacja generalna – klasa SX450

Main Event SX250

Dla nikogo nie było zaskoczeniem, że to właśnie zawodnicy Pro Circuit Kawasaki osiągali najlepsze czasy podczas kwalifikacji. Jednak Blake Baggett nie mógł się odnaleźć na torze w Detroit i uzyskał dopiero jedenasty czas kwalifikacyjny. 

Holeshot podczas finałowego wyścigu padł łupem Martina Davalosa, ale lider klasyfikacji generalnej – Adam Cianciarulo – trzymał się tuż za nim. Walkę o trzecią pozycje, toczyli zawodnicy Hondy – Justin Bogle, oraz James Decotis.

Już podczas czwartego okrążenia Davalos upadł, tracąc w ten sposób pozycję lidera na rzecz kolegi z zespołu – Cianciarulo. Justin Bogle także wykorzystał tę sytuację i wyprzedził leżącego pechowca. Wybity z rytmu Davalos popełnił następny błąd i zaliczył kolejny upadek po niespełna jednym okrążeniu. Jadący do tej pory w środku stawki Blake Bagget dawał z siebie wszystko i konsekwentnie przebijał się na kolejne, coraz wyższe pozycje.

Gdy do końca wyścigu pozostały już tylko cztery okrążenia, Decotis postanowił postawić wszystko na jedną kartę i ostro zaatakował Justina Bogle. Niestety nie udało mu się zahamować przed jednym z zakrętów i uderzył w motocykl Justina, przez co upadł i bezpowrotnie utracił szansę na miejsce na podium.

Doskonale jadący przez cały wyścig Cianciarulo jako pierwszy przekroczył linie mety i został po raz trzeci zwycięzcą w tym sezonie.

Młody debiutant po rundzie w Detroit umocnił się na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej z liczbą 119 punktów na swoim koncie. Na drugiej pozycji znajduje się jego kolega z zespołu- Martin Davalos z 102 punktami. Trzeci jest Blake Baggett – również jeżdżący dla  Pro Circuit Kawasaki.

Pozycja

#

Zawodnik

Motocykl

1

45

Adam Cianciarulo

Kawasaki KX 250F

2

32

Justin Bogle

Honda CRF 250

3

4

Blake Baggett

Kawasaki KX 250F

4

30

Kyle Cunningham

Honda CRF 250

5

78

Matthew Lemoine

Kawasaki KX 250F

Wyniki Rundy w Daytonie – klasa SX250

Klasyfikacja generalna – klasa SX250

Następna eliminacja cyklu odbędzie się już 22 marca na Rogers Center w Toronto. Będzie to 12 runda z 17 zaplanowanych na ten sezon i przedostatnia przed powrotem na zachodnie wybrzeże.