[AKTUALIZACJA 2] Rajd Dakar 2008 odwołany! - Motogen.pl
Organizatorzy 30. Rajdu Dakar odwołali przed chwilą imprezę z powodu zagrożenia atakami terrorystycznymi. To pierwsza taka decyzja w długiej historii rajdu.

Z powodu napięć politycznych oraz morderstwa czterech francuskich turystów, którego pod koniec grudnia dokonała prawdopodobnie Al-Qaeda, organizatorzy stawiając bezpieczeństwo na pierwszym miejscu postanowili odwołać cały Rajd Dakar.

Rajd Dakar 2008 miał zawitać do Mauretanii 12 stycznia, miał to być ósmy etap (Ataru – Nawakszut). Uczestnicy mieli spędzić dzień 13 stycznia na odpoczynku w stolicy kraju – Nawakszut, zaś od 14 do 19 stycznie miały się odbywać kolejne etapy rajdu na terytorium zagrożonej Mauretanii.

Odwołanie edycji 2008 nie stwarza sytuacji, by za rok Rajd miał się nie odbyć. Dakar jest symbolem, którego nic nie zniszczy – podaje organizator. Za rok możemy spodziewać się powrotu Rajdu Dakar.

[AKTUALIZACJA]

Dosłownie przed sekundą otrzymaliśmy oficjalny komunikat reprezentantów Polski, który chcieliśmy Wam przedstawić.

Warszawa, 4.01.2008 – Rajd Dakar 2008 został odwołany – ogłosili dziś organizatorzy zawodów, francuska firma A.S.O. (Amaury Sport Organisation). To pierwszy tego typu przypadek w 30-letniej historii legendarnej imprezy. „Organizatorzy Dakaru podjęli decyzję o odwołaniu edycji 2008” – czytamy w oficjalnym komunikacie. Reprezentanci Polski w Rajdzie Dakar 2008 – zespoły ORLEN Team, Diverse Extreme Team, RMF FM Land Rover Team oraz motocyklista Krzysztof Jarmuż, wrócą do kraju.

„Jesteśmy totalnie zaskoczeni. Będziemy odbierać pojazdy, następnie spotkamy się w grupie i ustalimy wszystkie działania logistyczne, zarezerwujemy bilety i wracamy do kraju. Niestety” – powiedział menadżer ORLEN Teamu Marek Dąbrowski.

Jak poinformowali organizatorzy, decyzję podjęto po konsultacjach z francuskim rządem,
a szczególności z francuskim ministerstwem spraw zagranicznych. „Opierając się na międzynarodowej sytuacji politycznej (…) A.S.O. nie mogła podjąć innej decyzji niż o odwołaniu tego sportowego wydarzenia” – czytamy dalej. – „Pierwszym zadaniem A.S.O. jest zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkim: ludności odwiedzanych przez Rajd krajów, uczestnikom Rajdu – profesjonalistom i amatorom, personelowi technicznemu, dziennikarzom, partnerom i współpracownikom Rajdu”.

 

Rajd Dakar 2008 miał odbyć się w dniach 5 – 20 stycznia, na trasie z Portugalii przez Hiszpanię, Maroko, Saharę Zachodnią i Mauretanię do Senegalu. Jego uczestnicy mieli przejechać 15 etapów o łącznej długości 9273 kilometrów.

 

Polskę w Rajdzie Dakar 2008 miały reprezentować trzy polskie zespoły oraz motocyklista Krzysztof Jarmuż (w zespole holenderskim) – wszyscy sponsorowani przez ORLEN, producenta paliw VERVA. ORLEN Team miał jechać w składzie: załoga Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin (Nissan Navara) oraz motocykliści Jacek Czachor i Jakub Przygoński (obaj KTM 690 RALLY). W barwach Diverse Extreme Team miały wystąpić dwie załogi – Łukasz Komornicki i Rafał Marton (Buggy SMG) oraz Grzegorz Baran, Klaudia Podkalicka i Andrzej Grigorjew (ciężarówka MAN TGA). RMF FM Land Rover Team miał być również reprezentowany przez dwie załogi (obie w Land Roverach Discovery III) – Albert Gryszczuk i Michał Krawczyk oraz Robert Górecki i Ernest Górecki. Krzysztof Jarmuż miał jechać motocyklem Honda 450.

[AKTUALIZACJA 2]

Mamy dla was specjalny materiał od rzecznika Polskiej ekipy – Piotra Haydera.


Są to wypowiedzi Jacka Czachora, Krzysztofa Hołowczyca i Łukasza Komornickiego zaraz po ogłoszeniu decyzji organizatora dotyczącej odwołania Rajdu Dakar. Specjalnie dla Was prosto z Lizbony!