Wybór pierwszego motocykla jest wyjątkowym momentem w życiu każdego kierowcy, który chce spełnić marzenie o posiadaniu jednośladu. Czym się kierować w trakcie zakupów? Jak do nich podejść, aby cieszyć się z dobrej decyzji? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Dlaczego wybór pierwszego motocykla jest ważny?

Samochody osobowe są pod wieloma względami funkcjonalniejsze od motocykli, które stanowią zazwyczaj dodatkowy środek transportu. Kupujemy je z pasji do swobodnej lub wyczynowej jazdy. Nie kierujemy się takimi aspektami jak pojemność bagażnika czy wyposażenie wnętrza – bardziej chodzi o spełnianie marzeń. Czy pierwszy motocykl powinien być tym docelowym, na lata? Niekoniecznie. Warto potraktować go bardziej jako wstęp do przygody, narzędzie do nauki i rozwinięcia umiejętności nabytych w trakcie kursu przed egzaminem. Warto czerpać z zakupu satysfakcję, aby nie zniechęcić się do jednośladów w przyszłości.

Aspekt finansowy

Podstawą wyboru są – jak zwykle zresztą – możliwości finansowe. Im lepszy, mocniejszy, nowszy jednoślad, tym bardziej rośnie jego cena. Kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych – ceny są bardzo zróżnicowane. Wybór na zasadzie „nowy czy używany?” jest dopiero wstępem do dalszych decyzji. Trzeba zaplanować budżet, biorąc pod uwagę swoje możliwości, plany czy inne wydatki. Wiele osób szuka dodatkowych źródeł finansowania, nie mając dostatecznych oszczędności. Wówczas rozwiązaniem są m.in. kredyty i pożyczki ratalne. Zobacz oferty chwilówek na raty w serwisie sowafinansowa.pl.

Rodzaje motocykli

Jak wspomnieliśmy na początku, kupno pierwszego jednośladu jest realizacją marzenia. Zróżnicowanie wśród motocykli ma decydujący wpływ na ich praktyczne wykorzystanie.

Twoim pierwszym pojazdem może być motocykl typu:

  • cross / enduro do wyczynowej jazdy w terenie,
  • turystycznego,
  • sportowego,
  • turystyczno-sportowego,
  • choppery / cruisery w amerykańskim stylu.

Te wszystkie maszyny mają mniejsze lub większe silniki, różnią się pod względem wygody prowadzenia czy dodatkowego wyposażenia. Chcesz poczuć adrenalinę podczas szybkiej jazdy? Marzysz o zagranicznych podróżach autostradami i lokalnymi drogami? A może zamierzasz brać udział w zawodach na crossach? Potrzeby motocyklistów są naprawdę różne. Ciekawym pomysłem na pierwszy motocykl może być też uniwersalny model, np. turystyczno-sportowy ze stosunkowo niewielkim silnikiem, który jest bezpieczny i sprawdza się w wielu okolicznościach.

Kwestie organizacyjne

Decyzję o pierwszym motocyklu trzeba przemyśleć pod kątem wszelkich okoliczności towarzyszących zakupowi oraz dalszej eksploatacji pojazdu. Zastanów się, do kiedy jesteś w stanie zgromadzić pieniądze. Kto pomoże Ci w ostatecznym wyborze, na kim możesz polegać? Kolejną kwestią jest przechowywanie jednośladu, czyli dostęp do garażu. Nie można zapominać o kosztach paliwa, serwisu i części zamiennych. Pierwszy motocykl, nawet jeśli jest niedrogi, bywa poważnym obciążeniem dla portfela, gdy jego naprawy, ubezpieczenie czy tuningowanie pochłania spore środki. Nie każdy jest na to przygotowany, zwłaszcza gdy równolegle ma się na utrzymaniu samochód osobowy.

Podejdź do zakupu pierwszej maszyny spokojnie i odpowiedzialnie – masz czas na optymalny, przemyślany wybór. Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz i o czym marzysz. Odkładaj pieniądze na sprecyzowany cel, a w razie potrzeby skorzystaj z produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. W artykule https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-przez-sms-gdzie-ja-dostaniesz/ przeczytasz o pożyczce na SMS – to jedna z wielu możliwości!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany