Czym jest Test Łosia i co musi go przejść?

Test łosia to powszechnie stosowana nazwa testu przeprowadzanego w kontrolowanych warunkach, polegającego na szybkim ominięciu przeszkody znajdującej się na drodze poruszającego się pojazdu.

Co przechodzi test łosia? Test łosia przechodzą wszystkie samochody, zanim zostaną dopuszczone do produkcji, a następnie wprowadzone na rynek. Nazwę test łosia stosuje się w odniesieniu do samochodów, choć niektórzy używają tego terminu również dla manewru ominięcia przeszkody przez motocykl.

Taki manewr ominięcia przeszkody, wykonywany w kontrolowanych warunkach i przy określonej prędkości jazdy, jest obecnie również jednym z elementów egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii A. Jeśli jesteście szerzej zainteresowani tematyką zdawania motocyklowego prawa jazdy, to odsyłamy również do naszego artykułu test na prawo jazdy A1.

Co to jest test łosia?

Test łosia – co to znaczy? Jak przebiega taki test i w jakim celu się go przeprowadza? Test łosia to tak naprawdę symulacja możliwego zdarzenia drogowego. Test łosia ma sprawdzić stabilność samochodu przy nagłej i bardzo szybkiej zmianie kierunku jazdy. Dokładnie tak, jakby na drodze pojawiła się niespodziewanie jakaś przeszkoda. Taką przeszkodę trzeba sprawnie i bezpiecznie ominąć. Stąd też sama nazwa test łosia, wszak to właśnie łoś może być tą przeszkodą pojawiającą się nieoczekiwanie na jezdni, co stanowi częste zjawisko w Szwecji… I początkowo test łosia był przeprowadzany właśnie tam – wyłącznie w Szwecji, a dopiero później również w innych krajach.

Test łosia przeprowadza się w kontrolowanych warunkach, na zamkniętym i przystosowanym do tego obiekcie. Cały test łosia jest rejestrowany za pośrednictwem kamer i przeprowadzany w obecności obserwatorów. Wyniki testu łosia są później wnikliwie analizowane.

Podobne, szybkie ominięcie przeszkody wykonuje się na egzaminie na motocyklowe prawo jazdy kategorii A. Warto tu jednak dodać, że w przypadku egzaminu na prawo jazdy kategorii A omijamy przeszkodę z mniejszą prędkością. Manewru takiego nie będziecie wykonywać zdając praktyczny test na prawo jazdy kategorii AM.

Zdarza się, że test łosia jest mylony z testem na czas reakcji. Oczywiście test na czas reakcji kierowcy to zupełnie odrębny temat. W przypadku testu łosia chodzi o zachowanie pojazdu, a nie kierowcy.

Na czym polega test łosia

Na czym polega taki test? W teorii to stosunkowo proste zadanie. Samochód rozpędzony do określonej prędkości, poruszający się ruchem jednostajnym po prostej, omija szybko ustawione pachołki i powraca na swój tor jazdy. Manewr jest wykonywany na tyle szybko i gwałtownie, że samochód może stracić podczas testu łosia kontakt opon z podłożem lub wpaść w poślizg, zahaczyć o pachołki.

Oczywiście ustawienie pachołków i odległości pomiędzy nimi są ściśle ustalone i dla każdego testowanego samochodu są to jednakowe warunki.

Test łosia – przy jakiej prędkości?

Skoro wyjaśniliśmy sobie już dokładnie co to jest test łosia i na czym polega, pozostaje jeszcze pytanie przy jakiej prędkości test łosia jest przeprowadzany? Minimalna dopuszczalna prędkość, przy jakiej samochód musi bezpiecznie ominąć przeszkodę, wynosi dokładnie 70 km/h. Tutaj warto jednak dodać, że testy są przeprowadzane także przy wyższych prędkościach. Chodzi o to, aby ustalić, przy jakiej prędkości test łosia może z powodzeniem się odbyć. Dla jednych aut może to być np. prędkość 71 km/h, dla innych nawet 85 km/h.

Oczywiście mówimy tu o prędkości, przy jakiej jest przeprowadzany test łosia dla samochodów osobowych. Osobnym tematem jest test łosia – logistyka i transport. Tak, dla dużych ciężarówek z naczepą i ładunkiem również można przeprowadza testy z szybkim ominięciem przeszkody, ale to zupełnie odrębny temat i przypadku dużych aut ciężarowych również inna prędkość.

Wyniki testu łosia

Test łosia samochód powinien przejść z wynikiem pozytywnym, aby trafić do sprzedaży. Wyniki testu łosia mówią nam dużo nie tylko o tym, jak samochód zachowa się podczas omijania przeszkody. Wyniki są bowiem ściśle powiązane z tym, jak samochód się prowadzi, na ile jest stabilny, jak pracuje jego podwozie.

Wyniki testu łosia są niekiedy szeroko dyskutowane, jak np. miało to miejsce w drugiej połowie lat 90., kiedy Mercedes klasy A test łosia przeprowadzony przez dziennikarzy spektakularnie oblał, zaliczając przy tym dachowanie… Tak naprawdę, to tamte pamiętne wydarzenia spopularyzowały test łosia w całej Europie. Od tamtego momentu niemal każdy kierowca wie już, co to jest test łosia, na czym polega i jak przebiega.

Test łosia – najnowsze wyniki

Analizowanie najnowszych wyników testu łosia może być niezwykle ciekawe. Często takie wyniki są zupełnie nieoczywiste i trudne do przewidzenia. Przykładowo Ford Focus rocznik 2019 wypadł w teście łosia lepiej niż Mercedes-AMG GT S z 2015 roku, a Skoda Karoq rocznik 2017 uzyskała identyczny wynik, jak Ferrari Testarossa z roku 1987…


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany