Jakie słuchawki motocyklowe wybrać?

Zastanawiasz się jakie słuchawki motocyklowe do kasku wybrać? Mogą być na bluetooth, z mikrofonem, jak również standardowe bezprzewodowe słuchawki douszne.

Słuchawki motocyklowe bluetooth niekoniecznie muszą być drogim urządzeniem przeznaczonym wyłącznie do stosowania w kasku motocyklowym. Oczywiście, słuchawki motocyklowe z mikrofonem, czyli tzw. interkom, daje znacznie większą funkcjonalność, ale do samego słuchania muzyki na motocyklu wystarczą niekiedy standardowe słuchawki dokanałowe. Jaki słuchawki na motocykl wybrać?

Słuchawki motocyklowe bluetooth

Funkcję słuchawek motocyklowych bluetooth mogą swobodnie pełnić zwyczajne słuchawki bezprzewodowe, jakich używasz na co dzień ze swoim telefonem. O ile tylko budowa twojego kasku nie będzie powodować przez to żadnego ucisku na uszy, ani dyskomfortu, bezprzewodowe słuchawki douszne powinny dobrze zdać egzamin. W większości przypadków taka słuchawka bluetooth jest na tyle mała, że bez problemu mieści się w kasku i nie sprawia problemów.

W ten sposób zwyczajne słuchawki bluetooth zamieniasz w słuchawki motocyklowe. Oczywiście stosowanie tego rodzaju słuchawek dokanałowych do jazdy motocyklem wiąże się jednak z pewnymi istotnymi ograniczeniami. Przykładowo nie będziesz w stanie odbierać przychodzących połączeń i prowadzić podczas jazdy motocyklem rozmów telefonicznych (mikrofon nie będzie zbierał poprawnie dźwięku).

Dodatkowym problemem będzie również brak możliwości sterowania głośnością w takich słuchawkach, czy przełączania utworów podczas jazdy. Z pomocą może tu przyjść uchwyt na telefon zamontowany na kierownicy twojego motocykla. Wtedy można będzie również skorzystać z nawigacji na telefonie słysząc komendy w słuchawkach. Tylko w takiej sytuacji w motocyklu przyda się dodatkowo gniazdo usb, aby na bieżąco ładować telefon.

Słuchawki motocyklowe do kasku

Małe, zgrabne motocyklowe słuchawki bluetooth do kasku to najprostsza i najtańsza opcja. Jeśli jesteś w posiadaniu takich bezprzewodowych słuchawek dousznych, warto po prostu samodzielnie przetestować to rozwiązanie i sprawdzić, czy efekt będzie dla ciebie zadowalający. Jeśli nie wiesz jakie słuchawki motocyklowe wybrać, zanim zainwestujesz w droższe, profesjonalne słuchawki z mikrofonem (interkom), wykorzystaj to, co masz już pod ręką.

Na rynku pojawiły się jeszcze słuchawki z przewodzeniem kostnym, ale ich konstrukcja uniemożliwia stosowanie tego typu rozwiązana jako słuchawki motocyklowe do kasku.

Zatem jakie wybrać słuchawki na motocykl? Na dzień dobry najlepiej przetestować taką słuchawkę bluetooth, jaką masz pod ręką. Później sam ocenisz czy potrzebujesz czegoś więcej i czy zdecydujesz się sięgnąć np. po profesjonalne słuchawki motocyklowe z mikrofonem.

Słuchawki motocyklowe z mikrofonem

Znacznie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem od zwykłych słuchawek dousznych będą profesjonalne słuchawki motocyklowe z mikrofonem, czyli po prostu interkom motocyklowy. Tego rodzaju słuchawki motocyklowe są na stałe montowane w kasku, podobnie jak mikrofon. Funkcjonalność takiego rozwiązania jest znacznie wyższa.

Dwoje motocyklistów z kaskami posiadającymi interkom motocyklowy z mikrofonem
Dwoje motocyklistów z kaskami posiadającymi interkom motocyklowy z mikrofonem

Profesjonalne słuchawki motocyklowe z mikrofonem, czyli zestaw interkom, dają nie tylko możliwość słuchania muzyki, czy komend nawigacji podczas jazdy, ale też połączenia i prowadzenia rozmów w czasie jazdy z pasażerem, czy innymi motocyklistami z grupie. Oczywiście warunkiem skorzystania z takich funkcji jest korzystanie przez innych motocyklistów z kompatybilnych zestawów interkom oraz wcześniejsze ich sparowanie.

Słuchawka motocyklowa wchodząca w skład zestawu interkom trafia w specjalne zagłębienie przygotowane w wyściółce kasku. Podobnie druga słuchawka z drugiej strony. I takie specjalne miejsca do montażu słuchawek motocyklowych znajdziecie w większości współczesnych turystycznych, czy niekiedy sportowo-turystycznych kasków na rynku.

"Centralka" interkomu służąca do regulowania głośności, przełączania między funkcjami, czy zmiany utworu.
„Centralka” interkomu służąca do regulowania głośności, przełączania między funkcjami, czy zmiany utworu.

W skład zestawu interkom poza specjalnymi słuchawkami motocyklowymi wchodzi również mikrofon montowany w kasku. Kolejnym elementem interkomu jest główna jednostka sterująca z wbudowaną baterią, anteną, na ogół również anteną FM umożliwiającą słuchanie radia. Na jednostce sterującej zamontowane są przyciski, które pozwalają regulować poziom głośności słuchawek motocyklowych, odbierać połączenia, zmieniać utwory i korzystać z innych funkcji. Popularnymi producentem tego typu urządzeń jest np. firma Intephone.

Wspomnieliśmy, że interkom wyposażony w słuchawki motocyklowe z mikrofonem umożliwia również połączenie pomiędzy motocyklistami. Może to być standardowe połączenie bluetooth lub w przypadku droższych, najbardziej zaawansowanych urządzeń również połączenie w technologii Mesh, które uchodzi za stabilniejsze i wygodniejsze w obsłudze.

Kask Schuberth z dedykowanym miejscem na interkom
Kask Schuberth z dedykowanym miejscem na interkom

Na rynku można już również kask z bluetooth, czyli kask motocyklowy zaprojektowany od podstaw z myślą o korzystaniu z wbudowanego, profesjonalnego zestawu interkom. W przypadku takich kasków zarówno słuchawki motocyklowe, jak i sam mikrofon, są całkowicie ukryte w wewnętrznej wyściółce, a jednostka sterująca ma przygotowane specjalne miejsce w skorupie kasku. To zdecydowanie najbardziej zaawansowane ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Szukaj ich na rynku np. w kaskach niemieckiej marki Schuberth.

P.S.: Jedną z ciekawszych opcji do słuchania pod kaskiem, jest motocyklowy podcast redakcji Motogen o tytule PodKask!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany