Rejestracja motocykla z niemiec - ile kosztuje i jak to zrobić?

Rejestracja motocykla sprowadzonego z Niemiec nie jest ani skomplikowana ani droga. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji motocykla z Niemiec i jaka jest cena rejestracji motocykla z Niemiec?

Sprowadzanie motocykli z zagranicy jest w naszym kraju bardzo popularne. Uważa się, że jednoślady eksploatowane w zachodniej Europie są w lepszym stanie niż te używane w Polsce. Jednym z najczęściej wybieranych przez nas źródeł pozyskania jednośladów są Niemcy. Rejestracja motocykla z Niemiec nie nastręcza większych trudności, bo kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej.

Zachęca także koszt rejestracji motocykla z Niemiec, który jest zbliżony do tego, który musisz ponieść rejestrując jednoślad pochodzący z polskiego rynku.

Rejestracja sprowadzonego motocykla z Niemiec

Rejestracja sprowadzonego motocykla z Niemiec nie wiąże się z zapłatą akcyzy, z której motocykle są zwolnione. Podobna sytuacja dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej lub EFTA (Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein). Rejestracja motocykla sprowadzonego z Niemiec nie wymaga także wcześniejszej zapłaty podatku VAT i opłaty recyklingowej.

Jakie dokumenty do rejestracji motocykla z Niemiec

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z Niemiec to przede wszystkim umowa sprzedaży lub faktura VAT – inny dokument otrzymasz od osoby prywatnej – będzie to właśnie umowa, zaś faktura VAT będzie konieczna przy rejestracji motocykla z Niemiec od handlarza. Zarówno umowa, jak i faktura powinna być sporządzona w dwóch językach – polskim i niemieckim. Dzięki takiemu zabiegowi unikniesz konieczności późniejszego tłumaczenia tych dokumentów.

Jakie jeszcze dokumenty do rejestracji motocykla z Niemiec potrzebujesz? Z pewnością nie obejdzie się bez ważnego badania technicznego motocykla. W teorii wystarczy badanie techniczne wykonane w Niemczech, jednak praktyka wskazuje, że wiele urzędów wymaga, by badanie techniczne motocykla zostało wykonane w polskiej stacji diagnostycznej. W przypadku sprowadzenia motocykla bez przeglądu, trzeba zawieźć go na lawecie do stacji kontroli pojazdów.

Wymagane dokumenty do rejestracji motocykla z Niemiec to rzecz jasna także tzw. brief, czyli niemiecki dowód rejestracyjny. Wiele urzędów wymaga, by był on przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język polski. Niektórym jednak wystarcza niemiecka wersja, ponieważ rubryki w niej zawarte zgadzają się z europejskim wzorem.

Podczas rejestracji należy przynieść do urzędu dotychczasową tablicę rejestracyjną, ponieważ konieczna jest wymiana tablic rejestracyjnych na polskie. Rejestracja motocykla z Niemiec bez tablic także jest możliwa – wystarczy złożyć oświadczenie o braku tablicy. Musisz jednak posiadać wszystkie niezbędne do rejestracji dokumenty. Ważne – motocykli nie dotyczą przepisy o normie Euro 5.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji motocykla z Niemiec

 • umowa sprzedaży lub faktura,
 • wniosek o rejestrację,
 • dowód rejestracyjny – brief,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • polisa OC,
 • potwierdzenie dokonania opłat,
 • potwierdzenie wyrejestrowania w kraju pochodzenia,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku.

Po rejestracji otrzymujesz tymczasowy dowód rejestracyjny i stałą tablicę rejestracyjną. Po dwóch-trzech tygodniach możesz odebrać stały dowód. Jak widać, wszystko co potrzebne do rejestracji motocykla z Niemiec, to standardowy zestaw dokumentów podobny do tego, który składasz rejestrując jednoślad z Polski.

Koszt rejestracji motocykla z Niemiec

Rejestracja sprowadzonego motocykla z Niemiec nie wiąże się z wysokimi opłatami. Dodatkowym wydatkiem mogą być tylko tłumaczenia przysięgłe. Dodatkowo za motocykl zapłacisz mniej niż za rejestrację samochodu. To ile kosztuje rejestracja motocykla z Niemiec w dużej mierze zależeć będzie od dodatkowych czynników, takich jak koszty tłumaczeń, ewentualnych napraw umożliwiających przejście przeglądu technicznego, czy chęci skorzystania z tablic indywidualnych.

Podstawowy koszt rejestracji motocykla sprowadzonego z Niemiec

 • tablica rejestracyjna zwykła – 40 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,
 • opłata ewidencyjna – 1,50 zł.

Tutaj może pojawić się dodatkowe pytanie – ile kosztuje rejestracja motocykla 125 z Niemiec? Choć jednoślady 125 cm3 traktowane są jako tańsze wersje „prawdziwych” motocykli, nie dotyczy to procedury rejestracji, która jest identyczna jak w przypadku każdego innego motocykla sprowadzonego z Niemiec. Podobnie rzecz ma się z jednośladami na kategorie inne niż A – motocykl na A1 lub A2 także podlega identycznym procedurom.

Po szczęśliwej rejestracji warto przemyśleć skuteczne zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany