Paweł Szkopek w czołówce po pierwszej rundzie Alpe Adria - Motogen.pl

Paweł Szkopek: Adriaraceaway to bardzo specyficzny tor, na którym miałem okazję ścigać się po raz pierwszy. Nitka toru ma jedynie 2.702 km. To typowy obiekt stop&go, – rozpędzamy się, żeby za chwilę zahamować niemal do zera. Byliśmy dosyć zaskoczeni specyfiką toru, który wymaga jednak zupełnie innego ustawienia motocykla. W tej sytuacji moje hamulce nie dawały sobie rady. Mimo trudności, podczas pierwszego wyścigu udało mi się utrzymać dobre tempo i ukończyć zawody na czwartym miejscu.  Po pierwszym dniu dokonaliśmy korekty, której efekty w niedzielę były widoczne. W kwalifikacjach wywalczyłem pole position do drugiego wyścigu. Podczas wyścigu nie byłem jednak w stanie nawiązać kontaktu z czołówką, dlatego finiszowałem na trzecim miejscu. Zwycięzcę obu wyścigów, Jermana Marko znam dosyć dobrze, jeździliśmy kiedyś w jednym teamie. W tym roku dysponuje tą samą Yamahą, na której mam przyjemność się ścigać, tylko w specyfikacji SBK z bardzo dobrym zawieszeniem i hamulcami, które dopiero będziemy zakładać do naszego motocykla. Weekendu wcale nie uważam za stracony – zdobyliśmy cenne punkty, które przydadzą się do klasyfikacji sezonu. Na razie zajmujemy w niej trzecie miejsce, jednak wiemy co mamy zrobić przed kolejnymi zawodami i jaką pracę wykonać aby stanąć na Panoniaringu na wyższym stopniu podium.

 

Cykl Alpe Adria Road Racing Championschip uważany jest za nieformalny odpowiednik motocyklowych Mistrzostw Europy. To seria wyścigów organizowana przez agencję Slovakia Racing pod patronatem FIM Europe. Startują w nim zawodnicy ze Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Włoch, Polski, Bułgarii, Słowenii, Rumunii, Szwajcarii oraz San Marino. Sezon 2015 to sześć weekendów na europejskich torach podczas których zawodnicy zaliczą dwanaście wyścigów.

 

Paweł Szkopek to jeden z najbardziej utytułowanych polskich wyścigowych zawodników motocyklowych. Jest pierwszym Polakiem, który wystąpił w motocyklowych Mistrzostwach Świata Superbike i Supersport. Jest zdobywcą Pucharu Europy, a także wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski w wyścigach motocyklowych.  W sezonie 2015 reprezentuje barwy Yamaha Motor Polska. Jego głównym celem sportowym jest walka o tytuł Mistrza Polski. Ma mu w tym pomóc wyścigowa Yamaha YZF-R1M. Ważąca 168 kg maszyna dysponuje mocą ponad 200 KM mechanicznych, wytwarzanych przez nowoczesny, czterocylindrowy silnik wyposażony w 16 zaworową głowicę. Całości dopełnia magnezowa rama pomocnicza, nowe zawieszenia Ohlins sterowane elektronicznie i aluminiowa rama Deltabox. Wiele elementów motocykla wykonano z carbonu, magnezu i tytanu. 

 

Kalendarz Cykl Alpe Adria Road Racing Championship 2015

15-17.05. 2015 r. Adriaraceaway, IT

29-31.05. 2015 r. Panoniaring, HUN

19-21.06. 2015 r. Automotodrom Grobnik, HRV

17-19.07. 2015 r. Most, CZ

7-9.08. 2015 r. Hungaroring, HUN

11-13.09. 2015 r. Slovakiaring, SK

 

Profil FB: www.facebook.com/SzkopekTeam