Nowy tor wyścigowy powstanie na południu Polski - Motogen.pl

Tor Wyrazów był w latach 80 ważnym miejscem na motosportowej mapie Polski. Od samego początku był pomyślany jako miejsce dla zawodników kartingowych. Trenowało i ścigało się na nim wielu znanych kierowców, wśród których jest Robert Kubica.

 

 

Ostatnie 20 lat to niestety stopniowy upadek Toru Wyrazów – kolejne zmiany właścicieli, niszczejąca infrastruktura i niejasny status obiektu wobec budowanej w pobliżu autostradowej obwodnicy Częstochowy. Wygląda jednak na to, że obiekt uda się nie tylko uratować, ale też przekształcić w jeden z najnowocześniejszych torów w kraju.

 

Władze dwóch gmin, na granicy których położony jest tor – Częstochowy i Blachowni, podpisały w tej sprawie porozumienie z Automobilklubem Częstochowskim. Obiekt zostanie odbudowany i gruntownie zmodernizowany pod kątem homologacji do wyścigów. Oprócz kartingowców ma służyć także kierowcom aut i motocyklistom. Będzie na nim można organizować zawody w drifcie, rallycrossie i offroadowe, a także szkolenia z techniki jazdy.

 

Nowo wybudowana autostrada nie jest już zagrożeniem dla toru, a wręcz przeciwnie – doskonała komunikacja z resztą kraju będzie jego ogromnym atutem. Dokładny termin realizacji inwestycji nie jest jeszcze znany.