Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru? Krok po kroku

Jak sprawdzić kiedy można odebrać prawo jazdy? Dziś to bardzo proste, nie trzeba nigdzie dzwonić, ani czekać na informację z urzędu. Wystarczy jedna wizyta na stronie www.

Po zdanym egzaminie na prawo jazdy nie można poruszać się legalnie do czasu odebrania fizycznego blankietu. Ten wytwarzany jest w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) i trzeba na niego zaczekać kilka-kilkanaście dni. Jak sprawdzić czy można odebrać prawo jazdy? To bardzo proste – Ministerstwo Infrastruktury stworzyło specjalną stronę internetową, na której bez problemu odnajdziesz taką informację.

Jak sprawdzić kiedy można odebrać prawo jazdy

Jak sprawdzić kiedy można odebrać prawo jazdy? To bardzo proste – po zdanym egzaminie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) wprowadza informację o tym fakcie do systemu CEPiK. To rozpoczyna proces produkcji twojego prawa jazdy przez PWPW. Tylko teoretycznie, bo najpierw wszystkie niezbędne dokumenty (np. wniosek o prawo jazdy, czy protokół z WORD o zdanym egzaminie) muszą trafić do urzędu wojewódzkiego, a to zajmuje mniej więcej trzy dni, jeśli w dokumentach wszystko się zgadza i zapłaciłeś opłatę za wydanie prawa jazdy.

No dobrze, ale konkretnie jak sprawdzić czy można odebrać prawo jazdy? Informacja o statusie produkcji twojego prawka w PWPW sprawdzisz na stronie info-car.pl. Aby to zrobić musisz przygotować następujące dane:

  • numer PESEL,
  • numer PKK
  • imię i nazwisko.

Tam dowiesz się jak długo czeka się na wydanie prawa jazdy.

Ważne, by nie poruszać się samochodem lub motocyklem bez posiadania fizycznego dokumentu prawa jazdy. Musisz poczekać na odbiór dokumentu, który potwierdza twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Wprawdzie w Polsce nie ma obowiązku posiadania dokumentu przy sobie, ale jeśli nie odebrałeś blankietu prawka, policja w swojej bazie danych nie będzie mieć twojego dokumentu w ogóle, co oznacza mandat za jazdę bez uprawnień.

W teorii Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych produkuje prawo jazdy w 9 dni roboczych od chwili wniesienia opłaty. Czasem może się jednak zdarzyć, że czas produkcji wydłuży się do 14 dni roboczych.

Ile mam czasu na odebranie prawa jazdy

Pytanie „ile mam czasu na odebranie prawa jazdy” można rozumieć dwojako – albo jako termin, w którym prawo jazdy jest produkowane i w jakim dociera do urzędu, albo jako termin, w którym gotowe do odbioru prawo jazdy powinno zostać odebrane. W tym pierwszym przypadku, w teorii wydrukowanie prawa jazdy powinno zamknąć się w 30 dniach, choć z reguły proces ten trwa krócej – 9 do 14 dni.

Jeśli chodzi o to ile mam czasu na odebranie prawa jazdy w kontekście terminu urzędowego na odbiór gotowego dokumentu, w Polsce, po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, dokument należy odebrać w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji o wydaniu prawa jazdy. Po upływie tego terminu, dokument zostanie zniszczony, a ty musisz złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Dlatego ważne jest, aby odebrać dokument w wyznaczonym terminie, aby uniknąć konieczności ponownego składania wniosku i opłacania opłat.

A czy ktoś może odebrać za mnie prawo jazdy? I tak, i nie – prawo jazdy w Polsce musi być odbierane osobiście przez właściciela. Jeśli jednak nie możesz osobiście odebrać swojego prawa jazdy, możesz poprosić kogoś, aby odebrał je w twoim imieniu, ale musisz dla tego celu przygotować pełnomocnictwo notarialne.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany