Ile kosztuje przegląd motocykla? - Motogen.pl

Ile kosztuje przegląd motocykla? Ile trwa? Jak często trzeba go przeprowadzać? Przegląd zerowy motocykla oraz sprowadzonego zza granicy…

Zgodnie z polskim prawodawstwem każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych oprócz ubezpieczenia OC musi mieć ważny przegląd techniczny. Brak dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie przeglądu okresowego może nas wiele kosztować, jeżeli przyłapie nas drogówka lub co gorsza, będziemy uczestniczyli w kolizji drogowej. Dużo mniej kosztuje zrobienie badań. Z niniejszego artykułu dowiesz się, ile kosztuje obecnie przegląd techniczny i kiedy trzeba go zrobić.

Gdzie należy wykonać okresowy przegląd techniczny?

Obowiązkowy przegląd techniczny możemy przeprowadzić tylko i wyłącznie w stacji diagnostycznej, która posiada właściwe do tego celu uprawnienia. Każda taka stacja posiada zezwolenie na działalność. Aby móc badać motocykle, musi w nim mieć wpis „A”.

Gdzie przegląd motocykla? W uprawnionej stacji diagnostycznej.

Ile kosztuje przegląd motocykla?

Na wstępie warto zaznaczyć, że cenę na badanie techniczne pojazdu ustala odgórnie Ministerstwo Infrastruktury. Stacja Kontroli Pojazdów nie może tej ceny zmienić. Nie ma sensu jazda pomiędzy punktami SKP w poszukiwaniu niższej kwoty. Przegląd techniczny cena to obecnie 63 złote (62 zł za badanie techniczne) oraz 1 zł za przekazanie informacji o pozytywnym wyniku przeglądu do CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Nie ma różnicy, czy to przegląd coroczny, przegląd zerowy nowego motocykla czy przegląd motocykla sprowadzonego zza granicy. W przypadku przeglądu motocykla cena jest stała – 63 zł.

Przy okazji przeglądu warto przed pierwszą wiosenną przejażdżką sprawdzić, czy nie zbliża się lub nie skończył się przegląd techniczny motocykla. Często jest tak, termin badania jest taki sam lub bliski jak termin opłacenia składki OC. Przy okazji sprawdź też ten termin. Jeżeli kończy ci się OC, polecamy skorzystanie z pomocy, jaką daje nam kalkulator składek OC/AC.

Na czym polega przegląd motocykla?

Jak wygląda przegląd motocykla? Badanie techniczne jest niczym innym jak odpowiednikiem kontrolnej wizyty u lekarza. W naszym motocyklu sprawdzany jest „stan zdrowia”. Jeżeli jest on dobry, to zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. W zakresie badania jest:

 • Sprawdzenie zgodności numerów seryjnych ramy z dokumentacją,
 • Sprawdzenie sprawności i stanu układu hamulcowego,
 • Sprawdzenie sprawności układu kierowniczego,
 • Sprawdzenie stanu technicznego sprzęgła,
 • Sprawdzenie stanu technicznego oświetlenia pojazdu oraz jego kierunkowskazów,
 • Sprawdzenie stanu technicznego podnóżków,
 • Sprawdzenie stanu bieżnika opon,
 • Sprawdzenie stanu zawieszenia,
 • Sprawdzenie układu wydechowego w tym emisji spalin oraz hałasu przez niego wytwarzanego,
 • Prawidłowość działania prędkościomierza,
 • Sprawdzenie stanu i pracy silnika.

Jak często przegląd motocykla należy wykonać?

Jak często przegląd motocykla? Zależy od jego wieku. Interwał badań technicznych jest taki sam, jak w przypadku aut osobowych czy ciężarówek. Nowy pojazd należy zbadać po pierwszych 3 latach. Kolejny przegląd po kolejnych 2 latach. Gdy pojazd ma więcej niż 5 lat, przegląd należy wykonywać co rok.

Wyjątek dotyczy podjazdów historycznych / zabytkowych. Przegląd takiego motocyklu robi się tylko przy jego rejestracji. Warunkiem jest jednak to, by udowodnić, że pojazd nie służy nam do celów zarobkowych.

Co zrobić, jeśli nasz jednoślad nie przeszedł badania?

Cały przebieg badania rejestrowany jest w CEPiK. Ma to wyeliminować sytuację, w której pojazd, który nie przeszedł przeglądu, jedzie do bardziej „przychylnej” Stacji Kontroli Pojazdów i tam przechodzi przegląd. Wykryte usterki skutkują brakiem podbicia przeglądu w dowodzie rejestracyjnym. Należy je usunąć w ciągu 14 dni we własnym zakresie. Po wykonaniu napraw wracamy to SKP, a następnie przechodzimy ponownie wszystkie procedury. Opłatę wtedy wnosimy za przegląd danej części, która była wadliwa, a nie za pełen przegląd motocykla.

Czym skutkuje jazda bez ważnego przeglądu?

Poruszanie się bez aktualnego ważnego przeglądu technicznego po drodze publicznej skutkuje mandatem nawet do 3000 złotych, jeżeli przyłapie nas patrol drogówki. W praktyce jednak rzadko kiedy otrzymujemy więcej niż 200-300 zł. Dodatkowo zabrany zostanie nam dowód rejestracyjny, a w ekstremalnym przypadku nawet mundurowi mogą wezwać lawetę, jeżeli uznają, że pojazd jest w fatalnym stanie technicznym. Koszty holowania na parking wskazany przez Policję oraz pobyt na nim pokrywamy z własnej kieszeni. Następnie mamy 7 dni na:

 • Wykonanie niezbędnych napraw,
 • Zgłoszenie się na przegląd do SKP,
 • Zgłoszenie się do stosownego wydziału ruchu drogowego z zaświadczeniem z SKP, na podstawie którego zostanie nam wydany dowód rejestracyjny. Musimy to zrobić w ciągu 30 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania technicznego.

Dużo gorzej sprawy się mają, jeżeli nie mając ważnych badań technicznych, będziemy uczestniczyli w kolizji. Jeżeli ubezpieczyciel udowodni, że stan techniczny przyczynił się do zdarzenia to, może odmówić nam wypłaty z tytułu AC, lub zmniejszy jej kwotę. Jeżeli to my spowodowaliśmy kolizję, ubezpieczyciel prawdopodobnie wypłaci poszkodowanemu należność z OC, ale najprawdopodobniej zgłosi się po zwrot kosztów do nas, a już na pewno podwyższy nam składkę ubezpieczenia w następnym okresie.

Przegląd zerowy nowego motocykla

Przegląd Zerowy motocykla to pierwszy przegląd pojazdu w stacji diagnostycznej. Należy go wykonać do 3 lat od rejestracji pojazdu i ważny jest przez kolejne dwa lata, o ile, nie przekroczymy terminu 2 lat od rozpoczęcia eksploatacji pojazdu. Ile kosztuje przegląd zerowy? Cena badania technicznego motocykla kosztuje 62 zł + 1 zł za odpowiedni wpis do bazy CEPiK. A więc koszt przeglądu zerowego/przegląd zerowy motocykla cena to 63 zł.

Przegląd motocykla sprowadzonego z zagranicy

Pierwszy przegląd motocykla w kraju cena to 63 zł. Motocykl musimy dostarczyć na teren stacji diagnostycznej, gdzie uprawniony diagnosta sprawdzi jego stan techniczny i dopuści do ruchu. To jeden z dokumentów, który jest niezbędny do rejestracji pojazdu w kraju.

Ile trwa przegląd motocykla?

lle trwa przegląd motocykla? Czas trwania przeglądu motocykla zależy od jego stanu technicznego. Jeśli diagnosta wykryje problem, może znacząco się wydłużyć. Standardowo czas przeglądu motocykla zajmuje mniej więcej  20-30 minut.

Podsumowanie

Jazda bez ważnego przeglądu po prostu się nie opłaca, gdyż konsekwencje finansowe nawet kilkukrotnie przewyższają opłatę za badanie techniczne SKP. Warto więc pilnować terminów przeglądów. Najlepiej sprawdzić termin następnego badania w dowodzie rejestracyjnym przed pierwszą wiosenną przejażdżką naszym ukochanym jednośladem.

Przeczytaj także: nowe badania techniczne, podwyżka za badania techniczne!!!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany