Czy będzie podwyżka opłat za badania techniczne pojazdów? - Motogen.pl

Czy będzie podwyżka opłat za badania techniczne pojazdów? Do sejmu wpłynęła interpelacja poselska w sprawie stawek za przeglądy pojazdów. Opłata obowiązuje od 17 lat…

Poseł Lewicy Krzysztof Śmieszko zwrócił uwagę, że stawki za badania techniczne nie zmieniły się od 17 lat. Jak zauważa, ma to powodować istotne straty dla przedsiębiorców prowadzących stacje diagnostyczne, a także stanu urządzeń i jakości przeprowadzanych badań.

Raporty policji wskazują, że stan wielu pojazdów, które przeszły badanie techniczne jest fatalny. Czy jednak jest to efekt opłat za przegląd, czy raczej pewnych patologii w sposobie przeprowadzania badań i rzetelności diagnostów?

Rząd zapowiedział wprowadzenie w przyszłym roku nowych przepisów, mających zmienić pewne kwestie dotyczące przeglądów. Po upływie ważności przeglądu o więcej niż 30 dni opłata będzie dwukrotnością stawki. Jednak nie ma mowy o wzroście ceny badania technicznego.

W niektórych krajach EU stawki za przegląd są wyższe: w Niemczech czy Austrii nawet trzykrotnie, taniej jest m.in. w Czechach i Hiszpanii. Jednak w niektórych krajach obowiązkowe badanie odbywa się co dwa lata…


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany