Spis treści
Dzięki ujęciom z shoulder cam naprawdę można poczuć się jak na motocyklu MotoGP!
Oglądając MotoGP na pewno zauważyliście, że realizator stara się jak najbardziej uatrakcyjnić transmisję. Dlatego właśnie zmagania na torze możemy oglądać z wielu różnych kamer: te znajdujące się poza torem mają niesamowitą optykę i mogą nagrywać w ultra zwolnionym tempie; mamy też podgląd ze śmigłowca; na motocyklach są kamery 360 stopni oraz żyroskopowe… W sezonie 2021 pojawiła się zupełna nowość, która wprowadziła efekt „zanurzenia się” w wyścig na nowy poziom – kamera umieszczona w ramieniu zawodnika!
Materiał z shoulder-cam po raz pierwszy oglądaliśmy w pod koniec 2021 roku. W sezonie 2022 coraz więcej zawodników jeździło z kamerą-w-barku, a fani z całego świata uwielbiają te ujęcia.
Fabio Quartararo (Yamaha) z shouler-cam, z nałożoną telemetrią – okrążenie na Sachsenring podczas GP Niemiec 2022:
Na oficjalnej stronie MotoGP.com pojawił się artykuł rzucający trochę więcej światła na tę technologię. Z kolei gazeta „The Telegraph” nazwała ją przełomową oraz inspirującą. Aby w ogóle móc zastosować shoulder-cam, trzeba było pokonać kilka przeciwności.
Rozmiar – taka kamera, skoro jest zamontowana wewnątrz kombinezonu, musi być niewielka. Powody są chyba oczywiste?
Umiejscowienie – z jednej strony kamera musi być umieszczona tak, aby zapewniać odpowiedni kadr. Z drugiej strony nie może ograniczać swobody ruchu zawodnika.
Francesco Bagnaia (Ducati) z shoulder-cam – pierwsze dwie i pół minuty wyścigu – Pecco na starcie spadł na połowę stawki, ale finalnie wygrał (GP Włoch 2022):
Ciekawy kadr – pomimo niewielkich rozmiarów, kamerka musi też mieć stabilizację. To ważne z punktu widzenia reżysera i widza. Nikt nie chciałby reagować na nowe nagrania w taki sposób „Fajny kadr, ale nie mogę na to patrzeć dłużej niż 10 sekund bo zwymiotuję.”
Bezpieczeństwo – przy umiejscawianiu kamerki pracowała także firma Alpinestars. Kamera ukryta jest w wewnętrznej kieszonce, wystaje jedynie obiektyw przez dziurę w skórzanym kombinezonie. Dziura w umieszczona jest po środku panelu skórzanego, z dala od głównych szwów, nie narusza bezpieczeństwa i integralności. Cała konstrukcja jest zabezpieczona i przeszła rygorystyczne testy.
Aleix Espargaro (Aprilia) w pościgu za Marquezem podczas GP Francji 2022:
Efekt WOW – nie ma wątpliwości, że wprowadzenie kamery w barku dało ogromy efekt wow wśród fanów MotoGP. Organizator zapewnia, że to tylko początek rozwoju tej technologii… Kierownik do spraw technologii w Dorna Sports, Sergi Sendra wytłumaczył: „Będziemy jeszcze szybsi w rozwoju shoulder-cam, gdy będziemy mieli więcej zawodników używających tej technologii. Ponieważ za każdym razem gdy korzystamy z shoulder-cam, uczymy się czegoś nowego. Dopiero zaczynamy!”
Wniosek jest prosty. W transmisjach i filmach z MotoGP będzie więcej ujęć z kamery-w-barku. A przy tym strzelamy w ciemno, że organizatorzy wpadną na kolejne ciekawe pomysły umiejscowienia mikro-kamer.
Zostaw odpowiedź